Podstawowe narzędzia do treningu psa. W co się zaopatrzyć?

Artykuł sponsorowany

Planując rozpoczęcie treningów ze swoim psem, warto zaopatrzyć się w narzędzia treserskie, które mogą uczynić je efektywniejszymi. Które z nich warto mieć w swoim domu i do czego one służą? Oto trzy podstawowe!

Po co są narzędzia do treningu psa?

Dzięki specjalnie skonstruowanym, drobnym przedmiotom wykorzystywanym do tresury, można uczynić ją dużo przyjemniejszą i łatwiejszą do przyswojenia przez zwierzę. Narzędzia do treningu psów wykorzystują ich naturalne predyspozycje, dzięki czemu bywają nieocenionym wsparciem dla wielu właścicieli czworonogów, którym zależy na tym, by umiały one wykonywać przynajmniej podstawowe komendy. Warto je poznać i zaopatrzyć się w nie - to naprawdę nieduży wydatek, który się opłaci!

Gwizdek treserski - do czego służy?

Każdy pies powinien bezwzględnie znać najbardziej podstawowe komendy. To między innymi przywołanie. Dzięki temu możliwe będzie realizowanie dłuższych i bardziej satysfakcjonujących spacerów, z możliwością spuszczenia zwierzęcia ze smyczy na otwartej przestrzeni. Gwizdki to narzędzia służące nie tylko do tresury psów myśliwskich, aby odciągnąć je od tropionej zwierzyny. Ich dźwięk jest charakterystyczny, głośny i zdecydowanie odmienny od szumu drzew czy jeżdżących samochodów. Dzięki temu łatwo jest zwierzęciu wychwycić go, nawet gdy oddali się na kilkaset metrów od swojego opiekuna.

Kliker

Jest to klikające narzędzie, które zawsze ma dokładnie taki sam ton, brzmienie i długość. Dzięki temu zastępuje werbalną pochwałę od opiekuna i jest dla czworonoga wyraźnym sygnałem, że zrobił coś prawidłowo. Nie służy on do wydawania komend ani do przywoływania, a jedynie do nauki kojarzenia prawidłowo wykonanej czynności z pochwałą. Często używa się klikerów w początkowej fazie tresury razem z przysmakami, aby zostały one prawidłowo skojarzone przez zwierzę.

Szelki treningowe typu easy walk

To specjalny rodzaj uprzęży dla psa, której zadaniem jest nauczenie czworonoga, aby nie szarpał podczas nauki chodzenia na smyczy. Jest ona zapinana z przodu, a nie na karku. W rezultacie, gdy pupil mocno szarpnie trzymany na smyczy z lewej lub prawej strony opiekuna, przechyli się na jedną stronę i straci równowagę. Jest to dobry sposób, aby przyzwyczaić go do spokojnego chodzenia przy nodze. Choć istnieje wiele różnych smyczy, które mają temu sprzyjać, najważniejszym elementem tresury jest w tym przypadku cierpliwość i opanowanie właściciela oraz systematyczne powtarzanie określonych czynności, wskazanych przy nauce.

Dlaczego warto zainwestować w narzędzia do tresowania psa?

Nie tylko psy myśliwskie wymagają konkretnego szkolenia od szczeniaka, aby móc prawidłowo wykorzystywać cały swój potencjał. Również inne rasy, nawet te kanapowe, powinny znać zasady prawidłowego chodzenia przy nodze bez ciągnięcia, przybiegania na każde zawołanie opiekuna, a także inne, takie jak "leżeć" czy "zostań". Wszystko to dla ich własnego bezpieczeństwa oraz łatwiejszego współżycia z opiekunem. Drobne narzędzia do tresury nie należą do szczególnie kosztownych, a znacząco przyspieszają naukę i czynią ją łatwiejszą.

Przypisy