Słowniczek pojęć

Słowniczek pojęć

Trening pozytywny – inaczej szkolenie pozytywne to oparta na teorii wzmocnień zapożyczona z behawioryzmu modyfikacja zachowania psa poprzez ustalenie sesji szkoleniowej o określonej liczbie powtórzeń, z konkretnymi kryteriami wymagań i doskonale opracowanym systemem komunikacyjnym między człowiekiem a psem. Przewodnik zarządza wszystkimi czynnikami mającymi wpływ na zachowanie zwierzęcia. Słowo „pozytywny” odnosi się do angielskiego positive, tłumaczonego jako dodanie (negative – odjęcie) do środowiska psa opłacalnej dla niego konsekwencji, wzmocnienia ostatniego wykonanego przez niego zachowania, po to aby zmotywować zwierzę do częstszego jego wykonywania.

Trening medyczny – szkolenie psa mające na celu oswojenie go z czynnościami pielęgnacyjnymi, higienicznymi oraz weterynaryjnymi, aby stały się one dla niego rutynowanymi, przewidywalnymi aktywnościami. Podstawowym założeniem takiego treningu jest: „małymi kroczkami i nic na siłę”. Chodzi o to, aby był on oparty na komunikacji ze zwierzęciem, a wdrożone postępowanie odbywało się za zgodą zwierzęcia przejawiającą się zachowaniami wykonywanymi przez psa samodzielnie na bazie motywacji wewnętrznej, np. kontaktu wzrokowego z opiekunem, podaniu wskazanej kończyny, stanięciu w ustalonym miejscu. Łączy on ćwiczenia uczące zwierzę przyjmowanie określonych pozycji, wytrzymanie w nich oraz odwrażliwianie na ruch „operatora”, kontakt z narzędziami. Cały trening powinien odbywać się w poczuciu pełnego komfortu i bezpieczeństwa ćwiczącego zespołu.

Komunikacja – system wymiany informacji o swoich potrzebach i stanach emocjonalnych między nadawcą a odbiorcą, kiedy role te są zamienne. W relacji psa i człowieka opiera się ona przede wszystkim na wzajemnej obserwacji i wyczuleniu na sygnały wysyłane przez ciało zarówno człowieka, jak i zwierzęcia, celowo, także nieświadomie, zaliczane są do nich wokalizacja zwierzęcia, ton, natężenie głosu człowieka oraz wypowiadane przez niego hasała, mimika, napięcia mięśni, ruchy ciała, korzystanie z różnorodnych narzędzi.

Sygnał nagrody – sygnał w formie dźwięku, np. klikera, hasła wydanego przez człowieka, np. światła, gestu, np. kciuka do góry (w przypadku psów głuchych), który następuje natychmiast po zachowaniu psa, które chcemy nagrodzić, aby zwierzę częściej je wykonywało w przyszłości. Zadaniem tego sygnału jest wskazanie psu, który konkretnie ruch jego ciała ma być dla niego opłacalny do częstszego wykonywania, ma to ogromne znaczenia dla tworzenia skojarzenia przyczynowo-skutkowego u zwierzęcia, co wpływa na poprawę efektywności sesji szkoleniowej. Uwaga – pies nie może bać się tego sygnału, najpierw trzeba wprowadzić skojarzenie – że wystąpienie tego sygnału jest powiązane z wystąpieniem nagrody. W ten sposób tworzy się ciąg zachowania: sygnał nagrody – nagroda – wzrost motywacji psa do powtórzenia danego zachowania.

Klatka kennelowa – sześcian, zbudowany z metalowych ścianek o strukturze ażurowej. Miejsce, które powinno być prawidłowo zaadaptowane do zapewnienia psu odpoczynku,...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy