Słowniczek pojęć

Słowniczek pojęć

Habituacja – rodzaj uczenia nieasocjacyjnego, polega na wystawieniu danego osobnika na powtarzający się bodziec, o takim natężeniu, aby spowodowało to zanik reakcji instynktownej (np. reakcji unikania).

Fobia – stan przewlekły, który polega na reagowaniu przez zwierzę w sposób irracjonalny, nadmierny, nieproporcjonalny do skali potencjalnego zagrożenia. Reakcja ma charakter instynktownej obrony poprzez uniknie lub w ostateczności agresji. Uniemożliwia zwierzęciu prawidłowe funkcjonowanie, adaptację oraz ogranicza funkcje poznawcze.

Frustracja – stan emocjonalny powstający w wyniku konfliktu wewnętrznego, kiedy zwierzę znajduje się w sytuacji uniemożliwiającej zaprezentowanie zachowania do którego w danym momencie i kontekście zwierzę posiada motywację.

Lęk – stan emocjonalny, nastrój, związany z przewidywaniem potencjonalnego zagrożenia.

Strach – jedna z podstawowych emocji, ma charakter adaptacyjny.

Periuria – oddawanie moczu przez zwierzę w domu w niepożądanych miejscach.

Peryichezja – oddawanie kału prze zwierzę w domu w niepożądanych miejscach.

Wzmocnienie – każde zdarzenie, które zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia danego zachowania, pod warunkiem odpowiedniego skojarzenia w określonym kontekście. Nie zawsze wzmocnieniem jest przysmak.

Odwrażliwianie – zabieg terapeutyczny mający na celu zmniejszenie reakcji zwierzęcia na dany bodziec poprzez wystawienie zwierzęcia na dany bodziec o kontrolowanym natężeniu, które wraz z czasem i postępami ulega zwiększeniu, ale tak dobierany, aby na żadnym etapie nie...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy