Bezpieczeństwo stosowania leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych u psów

Recepta na zdrowie

Psy, podobnie jak człowiek i wszystkie ssaki, mają zdolność odczuwania bólu. Tak jak w wypadku ludzi naszym moralnym obowiązkiem jest złagodzić nasilenie bólu, a tym samym cierpienie zwierzęcia. Podstawą skutecznego leczenia bólu u psów jest właściwe jego zdiagnozowanie. Na szczęście, będąc opiekunem czworonoga, do czasu wizyty u lekarza weterynarii jesteśmy w stanie pomóc zwierzęciu za pomocą niektórych ludzkich leków przeciwbólowych.

Ból ostry i ból przewlekły u psa

Najczęściej występującym rodzajem bólu u psów jest ból ostry. Jest on wynikiem urazu, zabiegu medycznego, zakażenia lub stanu zapalnego. Pies podobnie jak człowiek sygnalizuje bodziec bólowy w różny sposób. Pierwszym objawem ostrego bólu u psów jest nagła zmiana w postawie i pozycji ciała. Pies zmienia również swoje usposobienie i zaczyna mieć zaburzone reakcje na kontakt z właścicielem. Tu wszystko zależy od indywidualnej sytuacji, ale zazwyczaj pojawia się agresja albo wręcz przeciwnie – osłabienie reakcji na komendy. Często też pojawia się kulawizna bądź zwierzę nie wykazuje chęci do aktywności. By ocenić stopień nasilenia bólu, możemy dotknąć psa w okolicy źródła bólu i ocenić, czy reakcja ta jest nieznaczna, agresywna albo wycofana. 
Niekiedy jednak ból u psa nie ma charakteru ostrego (krótki i mocno nasilony), ale przewlekły (długi o stałym natężeniu). Gdy pies przez długi czas...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy