Dział: Recepta na zdrowie

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Pacjent onkologiczny

Choroby nowotworowe coraz częściej atakują zwierzęta, bez względu na ich wiek i stan fizyczny. Dlatego nie ignorujmy żadnego z niepokojących objawów. Jeśli się pojawią, natychmiast zaprowadźmy naszego ulubieńca do lekarza weterynarii.

Czytaj więcej

Red flags w badaniach krwi psów

Badania krwi naszych ulubieńców powinniśmy wykonywać regularnie – co najmniej raz w roku u zdrowych zwierząt dorosłych, a u chorych i starszych zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii. Pamiętajmy także, że to lekarz interpretuje wyniki.

Czytaj więcej

Gdy w organizmie zgrzyta… O zaburzeniach hormonalnych

Wśród opiekunów psów pokutuje opinia, że po poddaniu psów sterylizacji lub kastracji zniknie większość zaburzeń zachowania, zwłaszcza nadmierna agresja, kopulacja z przedmiotami, innymi psami czy ludźmi, a zwierzęta staną się spokojne i posłuszne. To fałszywe przekonanie.

Czytaj więcej

Udar cieplny u psów

Temperatura ciała „przegrzanego” psa przekracza 40 stopni. Udar cieplny stanowi więc bezpośrednie zagrożenie dla jego życia.

Czytaj więcej

Gdy pies ma alergię

Szacuje się, że nawet jedną trzecią populacji ludzi stanowią alergicy. Być może tak samo często zwierzęta cierpią z powodu chorób o podłożu alergicznym, np. nietolerancji pokarmowej czy atopii. Czym są te choroby? Jak sobie z nimi radzić?

Czytaj więcej

Checklista zdrowia psa

Jeśli chcemy cieszyć się długim i szczęśliwym życiem naszych czworonożnych ulubieńców, musimy regularnie zwracać uwagę na ich stan zdrowia. Pomoże nam w tym specjalny arkusz obserwacyjny.

Czytaj więcej

Zielone trucizny

Robi się coraz cieplej, częściej więc wychodzimy z psami na spacer. Nasi ulubieńcy interesują się powracającą do życia przyrodą, więc wąchają, co się da, a często próbują posmakować świeżych pędów czy listków. Warto jednak wiedzieć, że niektóre rośliny mogą wywołać reakcje alergiczne, a nawet doprowadzić do tragedii.

Czytaj więcej

Agresor na smyczy

Spacer z psem powinien być przyjemnością zarówno dla psa, jak i dla opiekuna. To chwila nie tylko na relaks i aktywność fizyczną, ale także dobra okazja do nauki komunikacji i pogłębiania więzi. Niestety, nie zawsze tak się dzieje.

Czytaj więcej

Poczekalniowy savoir-vivre

Czy w poczekalni weterynaryjnej obowiązują jakieś zasady? Oczywiście! Choć są niepisane, to ułatwiają życie personelowi medycznemu, opiekunom, a przede wszystkim samym czworonożnym pacjentom. To przecież oni są zestresowani i należy zrobić wszystko, żeby wizyta była dla nich jak najmniej przykra.

Czytaj więcej

Czy psia ślina leczy rany? Najczęściej powielane mity na temat zdrowia psa

Gdy spytałam kiedyś moich obserwatorów w mediach społecznościowych, z jakimi mitami na temat zdrowia psów się spotkali, zorientowałam się, że takich fałszywych i często szkodliwych przekonań jest całkiem sporo i wciąż mają się dobrze w XXI stuleciu.

Czytaj więcej

Uwaga na kleszcze! - Jak uchronić przed nimi nasze psy?

Ochrona psa przed chorobami przenoszonymi przez kleszcze to od dawna obowiązkowy element profilaktyki przeciw ektopasożytom. Wybór preparatów dostępnych na rynku jest bardzo szeroki, a co ważne, można je kupić bez przepisu lekarza i łatwo zaaplikować pupilowi. To jednak nie zawsze wystarczy. W jakich przypadkach warto skonsultować wybór preparatu z lekarzem weterynarii? Na co zwrócić uwagę podczas aplikacji? Kiedy preparat przeciwkleszczowy może okazać się nieskuteczny?

Czytaj więcej

Bezpieczeństwo stosowania leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych u psów

Psy, podobnie jak człowiek i wszystkie ssaki, mają zdolność odczuwania bólu. Tak jak w wypadku ludzi naszym moralnym obowiązkiem jest złagodzić nasilenie bólu, a tym samym cierpienie zwierzęcia. Podstawą skutecznego leczenia bólu u psów jest właściwe jego zdiagnozowanie. Na szczęście, będąc opiekunem czworonoga, do czasu wizyty u lekarza weterynarii jesteśmy w stanie pomóc zwierzęciu za pomocą niektórych ludzkich leków przeciwbólowych.

Czytaj więcej