Dział: Recepta na zdrowie

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Kiedy udać się do psiego stomatologa?

Spora część psów trafiająca do specjalisty cierpi na choroby przyzębia, które często zaczynają być leczone dopiero na ich zaawansowanym etapie. Zwlekanie z wizytą w gabinecie weterynaryjnym powoduje, że zazwyczaj niezbędna jest ekstrakcja, czyli usunięcie zębów.

Czytaj więcej

Nadwaga współczesnym problemem również u psów

Nadmiar zbędnych kilogramów stanowi problem nie tylko u ludzi, ale także u psów. Otyłość to choroba cywilizacyjna, która, niestety, coraz częściej dotyczy zwierząt domowych. Po czym rozpoznać, że pies ma nadwagę? Jakie mogą być jej przyczyny i konsekwencje? Przede wszystkim jednak – jak uniknąć sytuacji, w której nasz pupil ma nadmiar kilogramów, które mają realny wpływ na jego zdrowie?

Czytaj więcej

Pasożyty – organizmy żyjące kosztem innych

Pasożyty to organizmy, które czerpią korzyści dzięki antagonistycznemu współżyciu z innym organizmem żywym (gospodarz, żywiciel). Wśród pasożytów możemy wymienić pasożyty zewnętrzne – pchły, kleszcze, oraz pasożyty wewnętrzne – tasiemce, nicienie. Organizmy te stanowią zagrożenie dla naszych zwierząt domowych, zwierząt gospodarskich oraz ludzi.

Czytaj więcej

Twojego psa czeka zabieg? Dzięki naszej liście kontrolnej o niczym nie zapomnisz

Bez względu na to, jaki zabieg czeka Twojego zwierzaka, jest to niewątpliwie nerwowy czas dla każdego opiekuna. To w pełni zrozumiałe, ponieważ zawsze z tyłu głowy pojawia się myśl, że każda, nawet najprostsza operacja niesie za sobą mniejsze lub większe ryzyko dla zdrowia i życia czworonoga. Będąc w stresie, łatwiej o pomyłkę, dlatego ważna jest tu odpowiednia organizacja.

Czytaj więcej

Znaczenie propriocepcji u psa. Czym jest i jak o nią dbać?

Wielu opiekunów psów jest zaskoczonych faktem, że ich zwierzęta posiadają zmysł propriocepcji, a jeszcze bardziej zadziwiające jest dla nich to, jak istotną rolę odgrywa on w życiu ich czworonożnych przyjaciół.

Czytaj więcej

Czy sport to zawsze zdrowie?

Często słyszymy, jak ważna dla zdrowia, zarówno ludzi, jak i psów, jest aktywność fizyczna. Utrzymanie organizmu w zdrowiu zależne jest od wielu czynników, a aktywność fizyczna jest dość istotnym elementem. Kiedy rzeczywiście „sport to zdrowie” dla naszych czworonogów?

Czytaj więcej

Kleszcz – mały pajęczak, duże zagrożenie. Czy warto zabezpieczyć psa przed chorobami odkleszczowymi?

Choroby odkleszczowe to jedno z największych naturalnych zagrożeń w naszym klimacie nie tylko dla ludzi, ale także dla zwierząt. W zapobieganiu tym chorobom kluczowa jest profilaktyka. Biorąc pod uwagę, że kleszcze są aktywne już od przełomu lutego i marca, najwyższa pora, aby zacząć w tej kwestii działać, a dokładniej – przeciwdziałać.

Czytaj więcej

Bieżnia wodna w fizjoterapii

Woda w rehabilitacji zwierząt to narzędzie przydatne w wielu sytuacjach – zarówno u pacjentów neurologicznych czy ortopedycznych, jak i u sportowców. Możliwość poruszania się w wodzie jest szczególnie motywująca dla psów sparaliżowanych lub z poważnymi deficytami w obrębie układu ruchu.

Czytaj więcej

Padaczka u psów

Psy chorują na takie same choroby jak ludzie. Wśród nich, niestety, coraz częściej diagnozowana jest epilepsja.

Czytaj więcej

Pacjent onkologiczny

Choroby nowotworowe coraz częściej atakują zwierzęta, bez względu na ich wiek i stan fizyczny. Dlatego nie ignorujmy żadnego z niepokojących objawów. Jeśli się pojawią, natychmiast zaprowadźmy naszego ulubieńca do lekarza weterynarii.

Czytaj więcej

Red flags w badaniach krwi psów

Badania krwi naszych ulubieńców powinniśmy wykonywać regularnie – co najmniej raz w roku u zdrowych zwierząt dorosłych, a u chorych i starszych zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii. Pamiętajmy także, że to lekarz interpretuje wyniki.

Czytaj więcej