Rehabilitacja w domowym zaciszu. Jak pomóc psu wrócić do formy?

Recepta na zdrowie

Nasze psy cierpią na schorzenia wymagające fizjoterapii podobnie jak ludzie. W takich przypadkach pomoże specjalista, ale wesprzeć naszego zwierzaka możemy samodzielnie w domu. Jak ćwiczyć tak, aby nie zrobić mu krzywdy?

Przechodzą operacje, mają wrodzone dysfunkcje, cierpią ból lub po prostu się starzeją. W takich sytuacjach nasze psy potrzebują wsparcia nie tylko lekarza weterynarii, lecz także fizjoterapeuty, który pomoże mu wrócić do zdrowia. Jednak pomagać naszym czworonożnym przyjaciołom możemy samodzielnie w domu. Trzeba tylko wiedzieć jak robić to umiejętnie.

Kiedy fizjoterapia?

W jakich schorzeniach zalecana jest rehabilitacja u psów? Po fizjoterapię należy sięgnąć, jeśli nasze zwierzę doświadczyło np.: 

 • operacji w przypadkach ortopedycznych i neurologicznych,
 • urazu układu mięśniowo-szkieletowego,
 • chorób krążka międzykręgowego,
 • zaburzeń chodu,
 • utrudnionego gojenia ran,
 • problemów z wydajnością u psów sportowych,
 • obrzęków i owrzodzeń,
 • chorób stawów,
 • napięcia mięśniowego,
 • schorzeń wieku senioralnego. 

Zwierzę do fizjoterapeuty kieruje lekarz weterynarii. Wraz ze skierowaniem otrzymamy dokładny opis z określeniem dysfunkcji. Z tymi dokumentami powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z dobrym specjalistą od fizjoterapii zwierząt.

Po co fizjoterapia?

Głównymi celami fizjoterapii zwierząt są: eliminacja przyczyn zaburzeń, poprawa funkcjonowania, w tym możliwości poruszania się, a także – a może przede wszystkim – redukcja bólu. Ból negatywnie wpływa na psa, ogranicza jego możliwości ruchowe i używania łap. Rehabilitacja zwierząt minimalizuje także zagrożenie wystąpienia zaników mięśniowych, osłabienia chrząstki, więzadeł, a także ścięgien. 
Dzięki fizjoterapii pozbędziemy się obrzęku, przyspieszymy gojenie ran, zapobiegniemy innym urazom, zmniejszymy stosowanie niesteroidowych środków przeciwzapalnych, które mogą niekorzystnie wpływać na zwierzę. 

Wizyta u specjalisty

Na pierwsze spotkanie należy zabrać ze sobą dokumentację medyczną, łącznie z badaniami, w tym np. RTG lub rezonans. Terapeuta zapoznaje się ze schorzeniem, następnie samodzielnie przystępuje do oceny zwierzęcia pod względem zoofizjoterapeutycznym. To trochę inne ujęcie niż weterynaryjne, ponieważ ocenia on psa także w ruchu, staniu i siadzie. Po oddaniu dokumentacji właścicielowi fizjoterapeuta zakłada kartę pacjenta wraz z protokołem rehabilitacji (jej założenia i cele), a także omawia przeciwwskazania do fizjoterapii. 
Najczęściej już podczas tej wizyty specjalista wykonuje pierwsze zabiegi, ponieważ nie ma na co czekać – im szybciej rozpocznie pracę, tym szybciej pojawiają się jej pierwsze efekty. Duży odsetek właścicieli chorych zwierząt otrzymuje zalecenia do domu – od ćwiczeń, poprzez dietę, po suplementację. W zależności od schorzenia spotkania mogą odbywać się codziennie, co drugi dzień lub raz w tygodniu. Wszystko zależy od pacjenta. 

Czy można ćwiczyć w domu?

Zdecydowanie można, szczególnie gdy nasze zwierzę ma predyspozycję do pewnych schorzeń albo jest już starym zwierzęciem. Warto wtedy popracować nad jego komfortem i dobrostanem. Najczęściej zalecone ćwiczenia wykonywane są przez właścicieli w formie zabawy podczas spaceru lub wspólnego spędzania czasu w domu. W każdym przypadku przebiegają one nieco inaczej, ponieważ opiekunowie dostosowują je do możliwości i przyzwyczajeń swoich zwierząt – jedne np. bardziej boją się sprzętów przeznaczonych do ćwiczeń, inne mniej; jedne niechętnie wykonują zadania, inne nie mogą się ich doczekać. 

Samodzielna praca w domu

Podstawą rehabilitacji jest współpraca na płaszczyźnie zoofizjoterapeuta – lekarz weterynarii – opiekun zwierzęcia. Oprócz spotkań w gabinecie rehabilitacji bardzo często zalecana jest praca samodzielna zwierzęcia i jego właściciela w warunkach domowych. Warto przede wszystkim zapoznać się ze schorzeniem swojego pupila, poznać jego przyczynę, możliwości postępowania i pomocy. 
Samodzielnie pracujący opiekun, który stosuje się do zaleceń lekarza weterynarii oraz zoofizjoterapeuty, to wspaniały pomocnik w trakcie terapii. Nauczony prawidłowego wykonywania ćwiczeń wspiera terapię, przyspieszając tym samym powrót swojego przyjaciela do zdrowia. Do samodzielnej pracy zalecane są łatwe ćwiczenia, obarczone minimalnym ryzykiem niepowodzenia i pogorszenia stanu pacjenta. Warto też samodzielnie stosować zabiegi ciepłolecznictwa i zimnolecznictwa, ponieważ nie są one trudne. 
Samodzielnie można wykonywać ćwiczenia zarówno bierne, jak i aktywne. Do tych pierwszych należą: zginanie, prostowanie, odwodzenie, przywodzenie, pronacja i supinacja (czy obracanie). Natomiast ćwiczenia aktywne – niewątpliwie jedna z najbardziej wartościowych metod wspomagających proces leczenia – to m.in. ćwiczenia w wodzie, wchodzenie i schodzenie po pochylniach (zdj. 1), slalom, „ósemki”, ćwiczenia na torze cavaletti (czyli przechodzenie przez tyczki), wykonywanie komend „Podaj łapę”, „Siad”, „Wstań”. Aby nauczyć się tych ćwiczeń, wystarczy na początku poprosić terapeutę o demonstrację ich prawidłowego wykonania. 
 

Zdj. 1. Pies w trakcie treningu na podwyższeniu, który poprawia świadomość swojego ciała


Fizjoterapia zwierząt nie jest taka straszna, jak się wydaje, to wspaniały sposób na wspieranie zdrowia naszych ukochanych podopiecznych!

Metody rehabilitacji

Możemy skorzystać z wielu metod wsparcia dla zwierząt, nieinwazyjnyc...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
 • Zniżki na konferencje i szkolenia
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy