Ciekawostki. Czy wiesz, że…

Pies na Tropie
 1. W przypadku psów należy szczególnie dbać o skórę i okrywę włosową. Nie ma tu analogii między psem i człowiekiem, bo skóra psa różni się istotnie od ludzkiej. Jej wskaźnik pH przyjmuje wartości bardziej zasadowe, warstwa rogowa ma zredukowaną grubość, a odnowa naskórka przebiega szybciej.
   
 2. 17% psów wykazuje objawy lęku separacyjnego, z czego 50% stanowią mieszańce.
   
 3. W okresie starości u psów pogarsza się metabolizm. Szacuje się, że działa on wtedy o 20% wolniej. Pogorszeniu mogą ulegać również: wydzielanie śliny, soków oraz enzymów trawiennych. Dlatego posiłki w tym okresie powinny być pełnowartościowe, aby pies nadmiernie nie tracił na wadze.
   
 4. 60% psów wykazuje w gabinetach weterynaryjnych postawy związane z lękiem.
   
 5. Sport jest bardzo istotnym elementem życia psa.
  Dzięki regularnym treningom dostarczamy naszemu przyjacielowi nowych wrażeń, stawiamy przed nim wyzwania do pokonania, zmuszamy do pracy umysłowej. To bardzo ważne, aby nasz pupil prawidłowo się rozwijał.
   

 6. 56% psów reaguje strachem na głośne dźwięki.
   
 7. Zanim pies położy się spać, często kilka razy kręci się w kółko na legowisku. 
  Wynika to prawdopodobnie z tego, iż w naturze, zanim psy zostały udomowione, przed każdą drzemką musiały stworzyć sobie odpowiednie bezpieczne miejsce do odpoczynku.
  To instynktowne działanie symbolizuje sprawdzanie, czy teren jest bezpieczny, odstraszenie potencjalnego zagrożenia, jak owady czy gady, i ubijanie sobie legowiska w wysokiej trawie. Ponadto dane miejsce zostaje oznaczone specyficznym zapachem danego osobnika, co ma być czytelnym sygnałem dla innych psów w okolicy.
   
 8. Węch to najważniejszy zmysł u psów. Jest on o wiele bardz...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
 • Zniżki na konferencje i szkolenia
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy