Psie Newsy

Psie Newsy

Czy wiesz, że... Pies przyszłości

Technologia rozwija się w ekspresowym tempie. Widzimy to na każdym kroku – coraz lepsze smartfony, cienkie telewizory, zegarki dbające o nasze zdrowie, a nawet sztuczna inteligencja. Naukowcy nie przeszli oczywiście obojętnie obok kwestii życia z psem. Zobaczcie, jak wyglądają wizje przyszłości, jakie istnieją już prototypy, w czym pomogą nam wynalazki.

Psi tłumacz

Obecnie w fazie rozwoju jest aplikacja o nazwie Zoolingua. Twórcy pragną stworzyć sztuczną inteligencję. Będzie ona pobierać z chmury przesłane przez właścicieli filmiki. Następnie na podstawie algorytmu i analizy tysięcy godzin filmów zacznie wyłapywać niezauważalne dla nas zmiany w sposobie szczekania, węszenia czy nawet ruchach ogona. Połączy to z konkretną emocją i pozwoli lepiej zrozumieć mowę psów. Narzędzia służące do tłumaczenia psiej mowy pomogą nie tylko opiekunom, ale także weterynarzom. Zyskają oni precyzyjne narzędzie diagnostyczne. Czułe mikrofonu nagrają zmiany w wydawanych dźwiękach, kamery zarejestrują nawet drobne niuanse w ułożeniu ciała, a detektor zapachu dokładnie zanalizuje wydzielane przez psa feromony.
 


W głowie się nie mieści

Pierwszym ciekawym wynalazkiem są inteligentne szelki. Co prawda, nie są jeszcze dostępne na polskim rynku, ale z pewnością trafią z czasem i do nas. Mają za zadanie pokazywać opiekunowi stan emocjonalny psa. Szelki są wyposażone w specjalny sensor oraz wyświetlacz, na którym pojawiają się różne kolory:

  • podekscytowany, napięty, agresywny, zaniepokojony – czerwony,
  • zrelaksowany, spokojny – niebieski,
  • skoncentrowany, skupiony – biały,
  • szczęśliwy – tęcza.

Dodatkowo w specjalnej aplikacji można śledzić rytm serca psa, sprawdzić...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy