Bieżnia wodna w fizjoterapii

Recepta na zdrowie

Woda w rehabilitacji zwierząt to narzędzie przydatne w wielu sytuacjach – zarówno u pacjentów neurologicznych czy ortopedycznych, jak i u sportowców. Możliwość poruszania się w wodzie jest szczególnie motywująca dla psów sparaliżowanych lub z poważnymi deficytami w obrębie układu ruchu.

Do efektów terapeutycznych, które osiąga się dzięki bieżni wodnej, można zaliczyć zmniejszenie bólu, a w konsekwencji poprawę samopoczucia i komfortu pacjenta, usprawnienie wydolności krążeniowo-oddechowej, poprawę zakresu ruchów, zwiększenie siły mięśni oraz ich wytrzymałości.
Uważa się, że ćwiczenia na hydrobieżni są doskonałym elementem protokołu rehabilitacyjnego, choć należy pamiętać, że istnieje również wiele przeciwwskazań do tego typu aktywności, co powinno być szczegółowo omówione z terapeutą bądź lekarzem weterynarii.

Działanie wody na organizm zwierząt

Terapeutyczne działanie hydrobieżni opiera się na właściwościach fizycznych wody, które w znacznym stopniu pomagają zwierzętom, szczególnie tym, które nie są w stanie samodzielnie stać. Dotyczy to zresztą każdego pacjenta, który wykonuje trening w wodzie. Mówimy wówczas o:

POLECAMY

  • gęstości względnej – czyli masie obiektu w porównaniu z masą wody o takiej samej objętości, która zależy od gęstości tkanek. Jeśli więc w ciele pacjenta przeważa tkanka kostna lub mięśniowa,...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy