Choroby cywilizacyjne u psów

Recepta na zdrowie

Psy chorują tak jak ludzie. Cierpią z powodu otyłości, cukrzycy, zwyrodnień stawów i kręgosłupa, nowotworów. Mają problemy z emocjami, boją się samotności. Pomożemy im, jeśli obdarzymy je mądrą miłością, damy wsparcie, zrobimy wszystko, aby zaspokoić ich potrzeby.

Siadam po trudnym dyżurze, na którym wielu opiekunów dostało ode mnie bardzo ciężkie diagnozy swoich zwierzaków. Odpalam Instagrama, muszę trochę zresetować mózg. I co widzę? Kot, którego ciało można wpisać w idealne koło, leży na plecach i zabawnie porusza łapkami. Zabawnie oczywiście nie dla wszystkich, ponieważ ja i bardziej świadomi odbiorcy wiemy, że zwierzak po prostu jest zbyt gruby, żeby samodzielnie odwrócić się i wstać. Leży więc na plecach niczym przewrócony żółw i macha łapkami z bezradności. A ludzie klikają polubienia, słuchając narracji: „Nie jestem gruby, tylko puszysty”. Kiedy więc dostałam propozycję napisania tekstu, który poruszyłby temat chorób cywilizacyjnych u zwierząt, niemal natychmiast przyszła mi do głowy otyłość. 
Jeden nadmiarowy kilogram u kota to około 15 nadmiarowych „ludzkich” kilogramów. Jeśli zatem kot lub pies wielkości kota waży 6,5 kg zamiast 4 kg, to dla przeciętnego człowieka oznacza to przytycie o około 38 kg. Gdy pierwszy raz usłyszałam to przeliczenie, zrobiło ono na mnie ogromne wrażenie – i mam nadzieję, że podobne zrobi także na Czytelnikach. 
Oczywiście otyłość oznacza ogrom...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy