Choroby cywilizacyjne u psów

Recepta na zdrowie

Psy chorują tak jak ludzie. Cierpią z powodu otyłości, cukrzycy, zwyrodnień stawów i kręgosłupa, nowotworów. Mają problemy z emocjami, boją się samotności. Pomożemy im, jeśli obdarzymy je mądrą miłością, damy wsparcie, zrobimy wszystko, aby zaspokoić ich potrzeby.

Siadam po trudnym dyżurze, na którym wielu opiekunów dostało ode mnie bardzo ciężkie diagnozy swoich zwierzaków. Odpalam Instagrama, muszę trochę zresetować mózg. I co widzę? Kot, którego ciało można wpisać w idealne koło, leży na plecach i zabawnie porusza łapkami. Zabawnie oczywiście nie dla wszystkich, ponieważ ja i bardziej świadomi odbiorcy wiemy, że zwierzak po prostu jest zbyt gruby, żeby samodzielnie odwrócić się i wstać. Leży więc na plecach niczym przewrócony żółw i macha łapkami z bezradności. A ludzie klikają polubienia, słuchając narracji: „Nie jestem gruby, tylko puszysty”. Kiedy więc dostałam propozycję napisania tekstu, który poruszyłby temat chorób cywilizacyjnych u zwierząt, niemal natychmiast przyszła mi do głowy otyłość. 
Jeden nadmiarowy kilogram u kota to około 15 nadmiarowych „ludzkich” kilogramów. Jeśli zatem kot lub pies wielkości kota waży 6,5 kg zamiast 4 kg, to dla przeciętnego człowieka oznacza to przytycie o około 38 kg. Gdy pierwszy raz usłyszałam to przeliczenie, zrobiło ono na mnie ogromne wrażenie – i mam nadzieję, że podobne zrobi także na Czytelnikach. 
Oczywiście otyłość oznacza ogrom różnych konsekwencji zdrowotnych. A mamy, niestety, skłonność do przekarmiania naszych zwierząt: „Bo on tak patrzy”, „Przecież to tylko jedna paróweczka”, „Nie zaszkodzi mu jeden plasterek serka”. Do tego dochodzą karmy, których skład powinien odstraszać właścicieli, i brak wiedzy na temat zdrowia własnego zwierzaka (są tacy, którzy ani myślą dowiadywać się czegoś na ten temat). 
 

Ważne

Warto zadbać o prawidłowe żywienie od początku przygody ze zwierzakiem. Zwłaszcza że dobre żywienie nie zawsze oznacza drogie żywienie. 

POLECAMY


Chudy labrador to nie labrador

O tym, że żywienie ma znaczenie, mówi się w medycynie od dawna. Stąd coraz większa waga przywiązywana do zdrowej, zbilansowanej codziennej diety oraz dietoterapii jako wsparcia w walce z wieloma chorobami. A jednak mimo to opiekunowie zwierząt wciąż potrafią prezentować w gabinecie cały wachlarz używanych przez nich karm, które w ich mniemaniu są dobrej jakości, choć wystarczy rzut oka na ich skład, żeby zrozumieć, że to szkodliwy i niepotrzebny fast food.
Zwierzaki również nam nie ułatwiają sprawy. Gdy przyzwyczają się do kiepskiej, ale smacznej karmy, bardzo trudno jest je zachęcić do zmiany gustów kulinarnych. Nieraz słyszałam w moim gabinecie, że chudy labrador to nie labrador. Co gorsza, takie tezy głoszą również hodowcy. Jakby zapominali, że gruby labrador to cierpiący labrador, choćby dlatego, że to rasa obarczona predyspozycją do dysplazji stawów biodrowych. Tak będzie z każdym zwierzęcym pacjentem borykającym się z problemami stawowymi. Każdy nadliczbowy kilogram to ciężar, który muszą dźwigać już i tak zwyrodniałe, bolące stawy. 
Na szczęście dysponujemy wieloma środkami zaradczymi. Prężnie rozwija się weterynaryjna fizjoterapia i rehabilitacja. Na rynku dostępne są najnowszej generacji leki uśmierzające ból. Czy jednak nie lepiej byłoby zapobiegać, niż leczyć? A mało kto ma świadomość, że dla psów rasy dużej i olbrzymiej moment, w którym przestają one chodzić, stanowi początek końca. Brak możliwości poruszania się ma zdrowotnie dużo poważniejsze konsekwencje niż tylko… brak możliwości poruszania się. Mięśnie i ich praca pełnią bardzo ważną funkcję w utrzymaniu prawidłowego krążenia krwi, w sprawnym oddawaniu kału i moczu. Ból w tym wypadku jest tylko wierzchołkiem góry lodowej.

Komplikacje zdrowotne

Nadwaga i zaburzenia gospodarki tłuszczowej sprzyjają występowaniu ostrych stanów zapalnych trzustki, schorzenia bardzo bolesnego, niełatwego i nietaniego w leczeniu. Zagraża ono życiu i część zwierzaków, niestety, umiera. Te, którym udaje się wyzdrowieć, najczęściej mają na swoim koncie pobyty w szpitalu, kroplówki, badania i stres. Choroba ta występuje dość często, bo czynników ryzyka jest coraz więcej. Na przykład wystarczy być yorkshire terierem, by mieć dużo większe szanse zachorowania na zapalenie trzustki. Dodatkowo często przechodzi ono w proces przewlekły. To oznacza, że jeśli pies chorował na postać ostrą, do końca życia będzie borykał się z postacią przewlekłą, która w każdym momencie może się zaostrzyć na nowo. 

Nie-słodkie życie

Skoro jesteśmy przy trzustce, to powinniśmy wspomnieć również o cukrzycy. U psów znaczna większość przypadków tej choroby to cukrzyca insulinozależna. Cukrzyca może być również skutkiem podawania leków diabetogennych, takich jak preparaty antykoncypcyjne dla suk oraz glikokortykosteroidy, stosowane chociażby w ciężkich problemach ze zwyrodnieniem stawów czy dermatologii weterynaryjnej. 
Chory na cukrzycę organizm pobiera glukozę wraz z pokarmem, ale traci zdolność transportowania jej do komórek ciała. Organizm głoduje, na skutek czego dochodzi to uruchamiania rezerw własnego ciała i chudnięcia. Bardzo groźną komplikacją jest cukrzycowa kwasica ketonowa. Zagraża ona bezpośrednio życiu zwierzęcia i wymaga pilnej konsultacji z lekarzem weterynarii. 
 

Ważne

Cukrzyca jest nieuleczalna! Wymaga od opiekuna stałego monitoringu glikemii (poziomu glukozy we krwi), podawania zastrzyków z insuliny, regularnych wizyt w gabinecie weterynaryjnym i reżimu dietowego. 


Nowotwory

Do chorób cywilizacyjnych należy oczywiście zaliczyć choroby onkologiczne. Można obniżyć ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów u psów i kotów, np. guzów sutków, niemniej i tak najważniejsza jest świadomość opiekunów – dzięki niej mogą szybko zareagować, a im szybciej zareagują, tym szybciej ich pupile zostaną poddani diagnostyce i leczeniu. Zwierzęta same się nie przyprowadzą do gabinetu.
Warto również pamiętać, że ob...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy