Autor: Magda Firlej-Oliwa

Lekarz weterynarii.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Psi Alzheimer

Cieszymy się, bo nasi czworonożni ulubieńcy żyją coraz dłużej. Niestety, oznacza to także pojawianie się poważnych chorób. Wśród nich szczególnie przykry jest Zespół zaburzeń poznawczych, czyli odpowiednik choroby Alzheimera.
 

Czytaj więcej

Gdy przyjaciel musi odejść…

Eutanazja w weterynarii jest gestem miłości i miłosierdzia wobec zwierzęcia. Jest pomocą – w wielu wypadkach jedyną, jakiej można udzielić. Gdy usypiam zwierzę, dla którego dalsze życie oznacza tylko cierpienie i powolne konanie, odczuwam ulgę.

Czytaj więcej

Udar cieplny u psów

Temperatura ciała „przegrzanego” psa przekracza 40 stopni. Udar cieplny stanowi więc bezpośrednie zagrożenie dla jego życia.

Czytaj więcej

Gdy pies ma alergię

Szacuje się, że nawet jedną trzecią populacji ludzi stanowią alergicy. Być może tak samo często zwierzęta cierpią z powodu chorób o podłożu alergicznym, np. nietolerancji pokarmowej czy atopii. Czym są te choroby? Jak sobie z nimi radzić?

Czytaj więcej

Poczekalniowy savoir-vivre

Czy w poczekalni weterynaryjnej obowiązują jakieś zasady? Oczywiście! Choć są niepisane, to ułatwiają życie personelowi medycznemu, opiekunom, a przede wszystkim samym czworonożnym pacjentom. To przecież oni są zestresowani i należy zrobić wszystko, żeby wizyta była dla nich jak najmniej przykra.

Czytaj więcej

Czy psia ślina leczy rany? Najczęściej powielane mity na temat zdrowia psa

Gdy spytałam kiedyś moich obserwatorów w mediach społecznościowych, z jakimi mitami na temat zdrowia psów się spotkali, zorientowałam się, że takich fałszywych i często szkodliwych przekonań jest całkiem sporo i wciąż mają się dobrze w XXI stuleciu.

Czytaj więcej

Choroby cywilizacyjne u psów

Psy chorują tak jak ludzie. Cierpią z powodu otyłości, cukrzycy, zwyrodnień stawów i kręgosłupa, nowotworów. Mają problemy z emocjami, boją się samotności. Pomożemy im, jeśli obdarzymy je mądrą miłością, damy wsparcie, zrobimy wszystko, aby zaspokoić ich potrzeby.

Czytaj więcej

Weterynarz Google - Gdzie (nie) szukać wiedzy na temat zdrowia naszego psa

Chcąc jak najlepiej dla naszego psa, czymś naturalnym jest, że w wypadku wystąpienia u niego jakiegoś problemu zdrowotnego staramy się szybko znaleźć rozwiązanie, najczęściej w internecie. Niestety, w dobie szerokiego dostępu do informacji, zwykle odpowiedzi na nasze pytania szukamy w niewłaściwych źródłach. Skąd czerpać wiedzę, żeby pomóc, a nie zaszkodzić? Jakie niebezpieczeństwo niesie za sobą doktor Google?

Czytaj więcej

Żeby pies nie bał się lekarza - O treningu medycznym

Zwierzęta nie lubią gabinetów weterynaryjnych. Niepokoją je zapachy, denerwują rozpaczliwe odgłosy wydawane przez innych czworonożnych pacjentów, udziela im się napięcie opiekunów. Jest jednak metoda, dzięki której nasi pupile będą spokojniej znosić konieczne zabiegi.

Czytaj więcej