Ciąża, której nie ma

Recepta na zdrowie

Ciąża urojona często budzi u opiekunów psów niepokój i zmartwienie, głównie z powodu zmian zachodzących w jej trakcie w organizmie oraz zachowaniu zwierzęcia. W zdecydowanej większości wypadków nie ma jednak powodu do zmartwienia, choć wymagają one szczególnej czujności ze strony opiekunów.

Czym zatem jest ciąża urojona, zwana również rzekomą? To naturalne zjawisko występujące u niesterylizowanych samic, wynikające ze zmian hormonalnych zachodzących w ich organizmie. Mniej więcej dwa razy w roku przechodzą one cały kilkufazowy cykl jajnikowy, zakończony ciążą i porodem lub ciążą urojoną. Po nim następuje mniej więcej sześciomiesięczna cisza hormonalna, choć czas jej trwania to kwestia dosyć indywidualna.
 

Cykl jajnikowy
Fazy cyklu jajnikowego u suk to: proestrus, estrus, metestrus, diestrus, anestrus. Do zapłodnienia dochodzi w fazie estrus, poród zaś następuje pod koniec fazy diestrus. Jeżeli suka nie zaszła w ciążę, najczęściej rozwija się laktomania (inna nazwa ciąży urojonej). Tuż po jej zakończeniu pojawia się faza anestrus – ciąża hormonalna trwająca około sześciu miesięcy.


Symptomy bardzo indywidualne

Ciąża urojona może wystąpić u każdej samicy z różnym natężeniem lub przebiegać niemal bezobjawowo. Zdarza się nawet, że suki zachowują się tak, jakby miały rodzić.

Na ogół ciąża rzekoma nie wymaga leczenia, a jedynie drobnych zmian w opiece, które powinny spowodować skrócenie czasu jej trwania oraz szybszy powrót do równowagi. Niekiedy jednak zachodzi konieczność wprowadzenia leczenia hormonalnego lub antybiotykowego, jeżeli zaburzenie przebiega intensywnie i z powikłaniami. Leczenia najczęściej wymaga: bardzo intensywna laktacja, trwająca dłużej niż kilka dni, apatyczność, brak łaknienia, zapalenie listwy mlecznej. Czas trwania ciąży rzekomej to kwestia bardzo indywidualna i może ona trwać od kilku dni do nawet kilku tygodni. Jest to szczególny czas dla każdej suczki i zdecydowanie wymaga od opiekunów większego zaangażowania w opiekę.

Znaczenie ciąży rzekomej

Sensem ciąży rzekomej jest przygotowanie organizmu pod względem hormonalnym do porodu i opieki nad potomstwem, nawet jeżeli nie doszło do zapłodnienia. Temu szczególnemu okresowi towarzyszą zazwyczaj: niepokój, zmienny apetyt lub jego brak, układanie gniazda, znoszenie przedmiotów do legowiska, kopanie w legowisku, zwiększone zainteresowanie zabawkami lub rzeczami należącymi do opiekuna, noszenie, pilnowanie i wylizywanie tych rzeczy, niechęć do opuszczania mieszkania, domaganie się uwagi ze strony opiekuna, obrzęk listwy mlecznej, wylizywanie brzucha, wyciek mleka z sutków. Rozpiętość objawów jest dosyć szeroka, ale u każdej suki występują one w różnych zestawieniach i przebiegają z różnym natężeniem. 

Jak wspomniałam, ciąża urojona jest nat...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy