Autor: Ewelina Stanclik

tech. wet.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Czy sport to zawsze zdrowie?

Często słyszymy, jak ważna dla zdrowia, zarówno ludzi, jak i psów, jest aktywność fizyczna. Utrzymanie organizmu w zdrowiu zależne jest od wielu czynników, a aktywność fizyczna jest dość istotnym elementem. Kiedy rzeczywiście „sport to zdrowie” dla naszych czworonogów?

Czytaj więcej

Jak przełamać lęk przed gabinetem weterynaryjnym i lekarzem weterynarii?

Na sposób zachowania zwierząt oraz tolerancję różnych sytuacji ma wpływ wiele czynników, które końcowo kształtują danego osobnika. Część elementów jest zależna od hodowcy, a część już od nowego opiekuna i jego podejścia do socjalizacji. Statystycznie historie pacjentów, z którymi przychodzi się nam zmierzyć, ujawniają braki lub błędy popełniane przez opiekunów w tym wrażliwym czasie. Bardzo często problematyczną kwestią staje się wizyta u lekarza weterynarii, a także pozostałe lekarsko-pielęgnacyjne czynności.

Czytaj więcej

Oksytocyna – cenny hormon miłości i więzi emocjonalnych

Uczucia, chemia, emocje to tematy, które są powszechnie uznawane za ważne w odniesieniu do ludzi. Sporo mówi się o tym, że w organizmach osób zakochanych aż buzuje od chemii – choć to bardzo kolokwialne stwierdzenie, ma w sobie ziarno prawdy. W naszym ciele toczy się bowiem nieustannie gra różnych substancji chemicznych, hormonów, neuroprzekaźników. Informacje te są w odniesieniu do nas, ludzi, oczywiste, jednak nie zawsze tak samo oczywiste jest dla nas, że podobne reakcje zachodzą w organizmach innych gatunków.

Czytaj więcej

Mój pies boi się fajerwerków

Lubimy okres świąteczno-noworoczny i czekamy na niego. Zapominamy jednak, że dla wielu psów jest on trudną próbą, zwłaszcza dla osobników obarczonych żywym temperamentem oraz nadwrażliwością dźwiękową.
 

Czytaj więcej

Padaczka u psów

Psy chorują na takie same choroby jak ludzie. Wśród nich, niestety, coraz częściej diagnozowana jest epilepsja.

Czytaj więcej

Pacjent onkologiczny

Choroby nowotworowe coraz częściej atakują zwierzęta, bez względu na ich wiek i stan fizyczny. Dlatego nie ignorujmy żadnego z niepokojących objawów. Jeśli się pojawią, natychmiast zaprowadźmy naszego ulubieńca do lekarza weterynarii.

Czytaj więcej

Psi podbiegacze. Jak sobie z tym radzić? Opis przypadku

Współpraca podczas spacerów to kluczowa umiejętność, którą powinien nabyć każdy pies oraz jego opiekun. Tej nauki nie ułatwiają ani bodźce, których nie brakuje w otaczającym świecie, ani inni ludzie i inne zwierzęta.

Czytaj więcej

Gdy w organizmie zgrzyta… O zaburzeniach hormonalnych

Wśród opiekunów psów pokutuje opinia, że po poddaniu psów sterylizacji lub kastracji zniknie większość zaburzeń zachowania, zwłaszcza nadmierna agresja, kopulacja z przedmiotami, innymi psami czy ludźmi, a zwierzęta staną się spokojne i posłuszne. To fałszywe przekonanie.

Czytaj więcej

Mój pies nie toleruje obcych ludzi. Jak sobie z tym radzić? Opis przypadku

Pies nie zawsze jest zainteresowany kontaktem z człowiekiem, nawet tym mu najbliższym. Choć to gatunek nastawiony na współpracę z człowiekiem, nie będzie wylewnie okazywał miłości każdej istocie.

Czytaj więcej

Mój pies nie chce jeść - Jak sobie z tym radzić? Opis przypadku

Psy w zdecydowanej większości lubią jeść. Dużo uwagi poświęcają na znajdowanie jedzenia lub próby jego kradzieży. Jest jednak niewielka grupa niejadków, które miewają problemy z jedzeniem. Jak sobie z nimi radzić?

Czytaj więcej

Mój pies kradnie jedzenie. Jak sobie z tym radzić? Opis przypadku

Psy lubią jeść. Czasami jednak to umiłowanie przeradza się w łakomstwo i obżarstwo. Wtedy zwierzaki kradną jedzenie ze stołu albo kredensu, żebrzą o kąski, nie opuszczają opiekunów podczas posiłków. Jak temu zaradzić?

Czytaj więcej