Psy w zdecydowanej większości lubią jeść. Dużo uwagi poświęcają na znajdowanie jedzenia lub próby jego kradzieży. Jest jednak niewielka grupa niejadków, które miewają problemy z jedzeniem. Jak sobie z nimi radzić?
tech. wet.
Psy w zdecydowanej większości lubią jeść. Dużo uwagi poświęcają na znajdowanie jedzenia lub próby jego kradzieży. Jest jednak niewielka grupa niejadków, które miewają problemy z jedzeniem. Jak sobie z nimi radzić?
Psy lubią jeść. Czasami jednak to umiłowanie przeradza się w łakomstwo i obżarstwo. Wtedy zwierzaki kradną jedzenie ze stołu albo kredensu, żebrzą o kąski, nie opuszczają opiekunów podczas posiłków. Jak temu zaradzić?
Wokalizacje są sposobem komunikacji psów, dlatego w żadnym wypadku nie wolno ich karcić za piszczenie, warczenie czy szczekanie. W przyszłości bowiem pies pomny kar może zrezygnować z formy sygnalizacji, za którą wcześniej był karany, i zamiast np. warknąć ostrzegawczo, od razu ugryzie.
Jak budować relację z „trudnym” psem? Przede wszystkim trzeba poznać potrzeby gatunku, a następnie potrzeby i predyspozycje konkretnej rasy. Później należy zrozumieć tajniki komunikacji psów – one naprawdę próbują „mówić” do swoich opiekunów, ci jednak nie zawsze potrafią właściwie odczytać te przekazy.
„Znowu zjadł to świństwo” – żalą się czasami zaniepokojeni opiekunowie psów. Czy słusznie się niepokoją? Kiedy koprofagia powinna skłonić ich do wizyty z pupilem u lekarza weterynarii?
Nieodłącznym elementem występującym na różnych etapach życia psa będą spotkania z lekarzem weterynarii. Przyjęło się, że nie mogą być one przyjemne, a sama wizyta jest powodem do ogromnego stresu dla zwierzęcia. Jest w tym sporo prawdy, jeśli weźmie się pod uwagę wszystkie sytuacje, w których do lekarza weterynarii przychodzi pies chory. Może warto byłoby więc odwiedzić lekarza z psem zdrowym?
Po pierwsze, człowiek musi wrócić do roli przewodnika psa, który wskazywał zwierzęciu pracę do wykonania. Po drugie, pies musi mieć zasady, które jasno określą, co mu wolno, a czego nie wolno. Zyska wtedy poczucie porządku i bezpieczeństwa. Jak zatem mądrze wprowadzić zasady w życie psa?
Psy mają bardzo silną potrzebę gryzienia i żucia. To naturalne zachowanie, choć jego nasilenie jest cechą bardzo indywidualną. Bywa jednak, że staje się uciążliwe.
Załatwianie potrzeb fizjologicznych w domu to częsty problem, z jakim muszą się zmagać przede wszystkim opiekunowie bardzo młodych lub starszych psów. Z czasem budzi on coraz większą frustrację zarówno domowników, jak i psa, który nie rozumie, dlaczego spotykają go kary. Jak z tym walczyć?
Ciąża urojona często budzi u opiekunów psów niepokój i zmartwienie, głównie z powodu zmian zachodzących w jej trakcie w organizmie oraz zachowaniu zwierzęcia. W zdecydowanej większości wypadków nie ma jednak powodu do zmartwienia, choć wymagają one szczególnej czujności ze strony opiekunów.
Dość powszechny jest strach, jaki zwierzęta domowe odczuwają w gabinetach weterynaryjnych. Często pojawia się u nich obawa, stres, zaniepokojenie – uczucia podobne tym, które i człowiek przejawia na widok lekarskiego fartucha. Te uczucia oraz pewne niepokojące zachowania u naszego pupila można skutecznie opanować i mieć pod kontrolą dzięki właściwie dobranej terapii. Jak to zrobić?
Wiemy jak istotny dla dobrostanu psa jest porządny spacer. Ale co w przypadku, kiedy zwierzak ciągnie na smyczy tak bardzo, że w końcu zastanawiamy się, kto kogo wyprowadza? Jaka może być przyczyna takiego zachowania i jak sobie z nim poradzić?