Kleszcz – mały pajęczak, duże zagrożenie. Czy warto zabezpieczyć psa przed chorobami odkleszczowymi?

Recepta na zdrowie

Choroby odkleszczowe to jedno z największych naturalnych zagrożeń w naszym klimacie nie tylko dla ludzi, ale także dla zwierząt. W zapobieganiu tym chorobom kluczowa jest profilaktyka. Biorąc pod uwagę, że kleszcze są aktywne już od przełomu lutego i marca, najwyższa pora, aby zacząć w tej kwestii działać, a dokładniej – przeciwdziałać.

Czym jest kleszcz, gdzie i kiedy występuje i dlaczego tak bardzo interesuje się naszymi psami?
W obecnym klimacie kleszcze są aktywne w zasadzie przez cały rok. Są to pajęczaki, należące do podgromady roztoczy. Są czasowymi pasożytami zewnętrznymi. Aby przeżyć i się rozmnażać, potrzebują pożywienia, którym są krew i płyny ustrojowe żywiciela (w tym wypadku – naszego psa). Kleszcze interesują się naszymi czworonogami, bo najzwyczajniej w świecie dobrze im się na nich mieszka i żyje – mają tam wszystko, czego potrzebują do przetrwania i rozmnażania się. W Europie występuje kilkanaście gatunków kleszczy. W naszym klimacie są one praktycznie wszędzie, szczególnie w trawach, krzakach, zaroślach, lasach, parkach. Powoduje to, że chcąc przebywać gdziekolwiek na świeżym powietrzu, nie jesteśmy w stanie ich uniknąć. Kleszcze bardzo dobrze funkcjonują u nas w zasadzie przez cały rok. Taki okres zimowy, jaki był w tym roku, nie jest im w stanie zaszkodzić. 
Z roku na rok, patrząc na doświadczenia z gabinetu, kleszczy jest, jak się wydaje, niestety, coraz więcej. I, niestety, my – ludzie, niszcząc ekosystem, mamy w tym swój udział. Takim doskonałym przykładem jest tutaj kwestia ptaków. Niektóre gatunki, takie jak wróble czy sikory, są naturalnymi wrogami kleszczy. Nieprzemyślane budownictwo czy remonty (brak dostępu do otworów wlotowych i szczelin) sprawiają, że nie mają miejsc, żeby gniazdować, w związku z czym ich populacja spada. Coraz mniej jest też tradycyjnego rolnictwa i hodowli,...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy