Nadwaga współczesnym problemem również u psów

Recepta na zdrowie

Nadmiar zbędnych kilogramów stanowi problem nie tylko u ludzi, ale także u psów. Otyłość to choroba cywilizacyjna, która, niestety, coraz częściej dotyczy zwierząt domowych. Po czym rozpoznać, że pies ma nadwagę? Jakie mogą być jej przyczyny i konsekwencje? Przede wszystkim jednak – jak uniknąć sytuacji, w której nasz pupil ma nadmiar kilogramów, które mają realny wpływ na jego zdrowie?

Po czym poznać, że pies ma nadwagę? 

Podstawowym narzędziem do oceny sylwetki psa powinna być kilkustopniowa skala BCS (body condition score).
Pies, który ma prawidłową wagę, powinien mieć żebra i kości niewidoczne, ale łatwo wyczuwalne przez skórę z cienką warstwą tłuszczu podskórnego. Możemy to sprawdzić dłonią. Jeśli musimy użyć siły, wciskając palce, aby wyczuć żebra, to znak, że pies ma już nadmiar zbędnych kilogramów. Psiak o prawidłowej wadze ma podkasany brzuch od boku oraz delikatny kształt klepsydry od góry, niezapadnięte doły przylędźwiowe.

Przyczyny nadwagi u psów

  • Nieodpowiednie żywienie – pies dostaje dużo więcej jedzenia niż powinien, otrzymuje złej jakości karmę, zawierającą głównie węglowodany, często z białkiem, które nie jest pochodzenia zwierzęcego. 
  • Podaż ludzkiego jedzenia – według zasady „nie możesz już więcej zjeść – daj psu”. Choć trudno to sobie wyobrazić świadomemu opiekunowi, nadal istnieją osoby, których pies żywi się głównie tym, czego nie zj...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy