Racjonalna suplementacja psa w chorobach układu ruchu

Recepta na zdrowie

Nasze czworonogi, a zwłaszcza psy, na pewnym etapie swojego życia wymagają stosowania dodatkowej suplementacji regeneracyjnej.

Jej celem jest zbilansowanie rezerw energetycznych, niwelowanie wolnych rodników, zwiększenie masy tkanki mięśniowej oraz wspomaganie fizjologii stawów. Dzięki niej poprawia się jakość życia naszego czworonożnego przyjaciela oraz skraca się czas rekonwalescencji.

Osteochondroza – nieunikniona choroba czworonogów

Anatomia i fizjologia stawów i chrząstek u psów pozwala utrzymać naturalną elastyczność oraz amortyzować wstrząsy powstałe podczas codziennej aktywności. Wraz z wiekiem pod wpływem procesu starzenia, kontuzji, nadmiernej eksploatacji stawów oraz niewłaściwej diety stawy narażone są na procesy degeneracyjne. 
U psów procesy te przybierają postać osteo­chondrozy (OCD) – choroby, która choć dotyczy starszych osobników, ma swoje źródło w okresie intensywnego wzrostu. Pod wpływem niewłaściwej diety i zbytniego obciążenia stawów u szczeniaka może być zainicjowany proces nieprawidłowego kostnienia rozwijającej się chrząstki. Z oczywistych względów najwięcej przypadków osteochondrozy notuje się u psów dużych (około 25 kg) oraz olbrzymich (około 40 kg). 
Pogarszający się stan chrząstki stawowej powoduje dolegliwości bólowe u psów, gorszą ruchomość stawów oraz problemy z poruszaniem się. Do ras najbardziej narażonych na OCD należą: 

 • owczarek niemiecki,
 • owczarek podhalański,
 • golden retriever,
 • labrador retriever,
 • mastif,
 • rottweiler,
 • szwajcarski pies pasterski,
 • berneński pies pasterski.

Jak leczyć osteochondrozę u psów?

Leczenie osteochondrozy i innych chorób zwyrodnieniowych psów obejmuje leczenie farmakologiczne, suplementację oraz rehabilitację. Lekarz weterynarii ordynuje najczęściej sterydy podawane miejscowo, leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Zarówno leczenie, jak i suplementacja ma na celu przywrócenie sprawności fizycznej i komfortu życia naszego psa. Suplementacja w chorobach zwyrodnieniowych stawów jest sporym wyzwaniem, gdyż stawy nie są unaczynione i unerwione.
Dlatego suplementacja i odżywianie chrząstki stawowej opiera się wyłącznie na dyfuzji substancji odżywczych do płynu maziowego i międzykomórkowego z kości. To dlatego w czasie suplementacji bardzo ważne jest zapewnienie psu odpowiedniej dawki ruchu przy jednoczesnym niewielkim obciążeniu stawów.

Co powinien suplementować pies w chorobie zwyrodnieniowej stawów?

Na rynku weterynaryjnym można znaleźć sporo suplementów diety przeznaczonych do wspomagania leczenia osteochondrozy u psów. Warto zwracać uwagę na skład i szukać w nim takich składników, jak glukozamina, siarczan chondroityny, kwas hialuronowy, kolagen, kwas hydroksymasłowy (HMB), MSM, kwasy omega-3 oraz witaminy.

Glukozamina

Glikozaminoglikany (GAG) są składnikiem większości tkanek i wydzielin organizmu psa, zwłaszcza w mazi stawowej. Niestety, glukozamina jest produkowana przez psa w bardzo małych ilościach, a dodatkowo nasilenie jej biosyntezy spada wraz z wiekiem. 
W suplementach przeznaczonych dla psów znajdziemy różne formy chemiczne glukozaminy, m.in. N-acetyloglukozaminę, glukozamino-6-siarczan, chlorowodorek glukozaminy oraz siarczan glukozaminy. Zgodnie z literaturą naukową siarczan glukozaminy jest znacznie lepiej przyswajalny od chlorowodorku, a jego stężenie w osoczu po podaniu doustnym może być nawet sześciokrotnie wyższe w porównaniu z drugim związkiem.

Siarczan chondroityny

Siarczan chondroityny stanowi kolejny bardzo ważny składnik wpływający na odporność i sprawność stawów. Jest ważnym elementem substancji międzykomórkowej chrząstki stawowej i płynu stawowego, który stymuluje syntezę proteoglikanów. Wypełnia przestrzenie międzykomórkowe w tkankach łącznych, a najlepsze rezultaty u czworonogów uzyskuje się, podając go razem z kwasem hialuronowym.

Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy u psów zmniejsza tarcie między różnymi płaszczyznami chrząstek i zapobiega ich uszkodzeniom. Podobnie jak w wypadku glukozaminy, kwas hialuronowy jest naturalnie produkowany przez organizm psa, ale wraz z upływającym czasem ul...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
 • Zniżki na konferencje i szkolenia
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy