Autor: Aleksandra Kleszcz

mgr inż. Zoopsycholog, doktorantka zootechniki na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Agresja terytorialna u psów

Dom i przylegający do niego ogród to miejsca, w których pies czuje się bezpiecznie. Wtargnięcie na ten obszar może być interpretowane przez psa jako zagrożenie i wówczas może się pojawić tzw. agresja terytorialna. Jest to częsty problem wśród psów przebywających większość dnia w ogrodzie, ale może pojawić się także w innych okolicznościach. 

Czytaj więcej

Na naukę zawsze jest czas

Wiemy, jak istotna jest rola nauki w życiu szczenięcia – pozwala mu otworzyć się na wszystko, co oferuje świat: kontakty z innymi zwierzętami, z ludźmi, z hałasami… Czy jednak można nauczyć psa adoptowanego, który ma już za sobą okres dorastania, jak powinien reagować na nieznane mu bodźce? Jak postępować z dorosłym psem, który trafił do nowego środowiska?

Czytaj więcej

W trosce o psie nerwy - Zaburzenia nerwicowe u czworonogów

Mogłoby się wydawać, że zaburzenia na tle nerwicowym to przypadłość typowa dla człowieka. Tymczasem z ich powodu cierpią także psy i inne zwierzęta. Jak je diagnozować i leczyć u naszych czworonożnych ulubieńców?

Czytaj więcej

Trudne godziny samotności

Pod nieobecność opiekuna pies może przejawiać wiele aktywności wynikających ze złości, z agresji, frustracji, nudy lub lęku separacyjnego. Kiedy zachowanie psa przestaje być normą, a zaczyna być zagrożeniem? Jak zdiagnozować jego przyczynę?

Czytaj więcej

Choroby psychiczne psów

Z chorobami psychicznymi zmagają się nie tylko ludzie, ale także zwierzęta. Każde odstępstwo od normy w zachowaniu powinniśmy jak najwcześniej skonsultować z lekarzem. Zaniedbania mogą bowiem doprowadzić do sytuacji, w której chory pies stanie się zagrożeniem dla siebie i dla swoich opiekunów.

Czytaj więcej

Przyzwyczajanie psa do samotności

Wychodząc z domu, stresujesz się, że Twój pies znowu pogryzie kanapę lub załatwi się na nowe łóżko? Sąsiedzi wciąż skarżą się na wycie, które ewidentnie dochodzi z Twojego mieszkania? A może po prostu jest Ci smutno, gdy wiesz, że Twój psi przyjaciel spędzi cały dzień pod drzwiami, czekając na Twój powrót i nawet na chwilę nie zaglądając do miski? Jeśli odpowiedź na przynajmniej jedno z tych pytań jest twierdząca, ten artykuł jest dla Ciebie.

Czytaj więcej