Agresja terytorialna u psów

Behawiorysta radzi

Dom i przylegający do niego ogród to miejsca, w których pies czuje się bezpiecznie. Wtargnięcie na ten obszar może być interpretowane przez psa jako zagrożenie i wówczas może się pojawić tzw. agresja terytorialna. Jest to częsty problem wśród psów przebywających większość dnia w ogrodzie, ale może pojawić się także w innych okolicznościach. 

Agresja terytorialna polega na podejmowaniu szeregu prób mających na celu odstraszenie intruza znajdującego się na terenie lub w pobliżu terenu, którego broni pies. 

Zaspokojenie podstawowych potrzeb 
Pierwszym punktem podczas pracy nad zarówno agresją terytorialną, jak i innymi niepożądanymi zachowaniami jest zaspokojenie podstawowych potrzeb. 
Pies powinien otrzymywać prawidłowo zbilansowany pokarm, mieć dostęp do świeżej i czystej wody oraz możliwość odpoczynku i snu w spokojnym, wyznaczonym do tego celu miejscu, nie można też zapominać o regularnych spacerach.
Dla wielu psów dostęp do otoczenia jest ograniczony w postaci wyjścia na teren ogrodu lub krótkiego spaceru między budynkami. Tymczasem, aby spacer był satysfakcjonujący i spełniał swoje właściwości, muszą być uwzględnione w nim takie czynności jak:
    możliwość swobodnego ruchu, którą zagwarantuje długa, wytrzymała smycz lub linka treningowa. Dzięki temu pies może oddalić się od opi...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy