Czy psia ślina leczy rany? Najczęściej powielane mity na temat zdrowia psa

Recepta na zdrowie

Gdy spytałam kiedyś moich obserwatorów w mediach społecznościowych, z jakimi mitami na temat zdrowia psów się spotkali, zorientowałam się, że takich fałszywych i często szkodliwych przekonań jest całkiem sporo i wciąż mają się dobrze w XXI stuleciu.

Mit pierwszy: 
czarne podniebienie = agresja

Mój pierwszy pies miał na imię Ajaks, był mieszańcem w typie gończy polski i trafił do naszego domu zupełnie przypadkiem, gdy miałam osiem lat. Usłyszałam wtedy od mojego taty, że trzeba na niego uważać, bo ma czarne podniebienie, więc zapewne jest agresywny. Przejęłam się wtedy bardzo, a co więcej – uwierzyłam w ten mit. Po kilku miesiącach rzeczywiście zaczęliśmy mieć z Ajaksem problemy. 

Czy ta historia oznacza, że każdy pies z czarnym podniebieniem będzie agresywny? Oczywiście, że nie. Dziś wiem, że jego agresja wynikała z braku zaspokojenia potrzeb i naszego braku wiedzy. Nie ma żadnych badań, które wykazałyby korelację między kolorem podniebienia u psa a predyspozycjami do agresji. Agresja może być spowodowana złą socjalizacją, błędami w postępowaniu z psem lub chorobami ciała. Czarne podniebienie nie ma z nią nic wspólnego. 

Mit drugi: 
ślina psa jest jałowa i leczy rany

Należy pozwolić psu lizać rany, ponieważ ślina ma działanie lecznicze...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy