Czy Twój pies waży tyle, ile powinien? Dowiedz się, jaka jest prawidłowa waga czworonogów

Aktualności

Czy Twój pies waży tyle, ile powinien? Wielu właścicieli nie wie, jak prawidłowo określić wagę swojego czworonoga. Niewiedza w tym przypadku prowadzi zwykle do poważnych zaniedbań: otyłość zwierzęcia jest ignorowana do momentu, w którym osiąga krytyczny poziom. Dowiedz się, jaka jest prawidłowa waga Twojego psa.

Prawidłowa waga psa, czyli jaka? 

Ile powinien ważyć Twój pies? Niestety, odpowiedź nie jest w tym przypadku jednoznaczna - waga czworonoga jest cechą indywidualną i (zawsze!) zależy od kilku czynników. Za najważniejsze uznaje się wiek, wielkość, rasę oraz budowę ciała, przy czym trzeba pamiętać, że nawet przedstawiciele tej samej rasy mogą mieć inną prawidłową masę ciała. Jak zatem sprawdzić, czy pies waży tyle, ile powinien? Konieczna będzie wnikliwa ocena jego sylwetki. 

Jak sprawdzić, czy pies waży tyle, ile powinien?

Jak właściwie ocenić sylwetkę psa? Co trzeba sprawdzić? Przede wszystkim:

- wcięcie w talii. Prawidłowej masie ciała psa towarzyszy wcięcie w talii, czyli wyraźne wcięcie za linią żeber. Zazwyczaj jest dobrze widoczne (z góry), u psów z bogatą okrywą natomiast - łatwo wyczuwalne. 

 

- łatwo wyczuwalne żebra. Właściwa waga jest równoznaczna z zupełnym brakiem zbędnej tkanki tłuszczowej. Oznacza to, że żebra czworonoga są łatwo wyczuwalne, ale zazwyczaj nie wystają. Warto jednak mieć świadomość, że dobrze widoczne, wcale nie muszą być efektem niedowagi. Bardzo często są one po prostu pięknie zarysowane i świadczą o zdrowej, wysportowanej sylwetce. 

- podkasany brzuch. Jeśli masa ciała psa jest odpowiednia, brzuch czworonoga jest podkasany, tzn. podciągnięty wyżej, niż linia mostka. 

Jak rozwija się otyłość u psów? Te sygnały towarzyszą przyrostowi masy ciała

Zastanawiasz się, jak nie przegapić niepokojących sygnałów? Jeśli w ostatnim czasie byłeś zmuszony poluzować obrożę lub wymienić szelki czworonoga, koniecznie przyglądnij się jego sylwetce. Co powinno Cię zaniepokoić? Wyraźnie zaokrąglony brzuch (poza sytuacją ciąży), brak talii i niemożność wyczucia żeber. Poza tym należy ocenić zachowanie psa. Rozwijającej się otyłości towarzyszą zazwyczaj większa męczliwość, ciężki oddech (zwłaszcza podczas aktywności), wzmożona senność i wyraźnie wolniejsze ruchy. 

 

Jak dbać o prawidłową wagę czworonoga?

Na szczęście otyłości można zapobiec. Wdrożenie odpowiednich nawyków wymaga konsekwencji, ale jest korzystne dla zdrowia czworonoga. Jak dbać o prawidłową wagę psa?

POLECAMY

  1.  Odpowiednia dieta. Wdrożenie odpowiedniej diety bardzo często sprawia właścicielom spore trudności. Tymczasem zdrowe żywienie czworonoga może być bardzo proste. Karma dla psa z Fera.pl jest stosunkowo łatwa w podawaniu - wystarczy stosować porcje sugerowane przez producenta. Można je odważyć za pomocą wagi kuchennej. Wówczas nie ma miejsca na pomyłki.
  2.  Aktywność fizyczna. Duża ilość ruchu jest bardzo ważna, również w przypadku psów małych ras. Zazwyczaj mają one bardzo dużo energii. Należy jednak pamiętać, że aktywność czworonoga musi być dostosowana do jego możliwości i aktualnej kondycji zdrowotnej. Co więcej, powinna być różnorodna. Spacery warto więc uzupełnić o zabawy, również z innymi psami. 
  3.  Regularne wizyty u weterynarza. Aby zapobiec otyłości u psa, należy regularnie kontrolować stan jego zdrowia. Pomoc weterynarza jest niezbędna zwłaszcza w przypadku właścicieli - amatorów. 

Przypisy