Dieta na wyciszenie emocji – kiedy działa?

Poradnik dobrego żywienia

Dieta wpływa na nasz nastrój i emocje – to fakt potwierdzony nie tylko przez nasze osobiste doświadczenia, ale też przez naukowców. Temat naszego artykułu zostanie omówiony w odniesieniu do badań naukowych, aby pokazać różne punkty widzenia i podejścia do tego zagadnienia. 
 

Wykazano, że odpowiednia dieta może pomóc w łagodzeniu stresu i walce z chorobami, a nawet wpływać na długość życia. Te badania nie ograniczają się tylko do ludzi. Ciekawie przedstawia to zagadnienie badanie Dreschel i inni1 na temat wpływu lęku i strachu na zdrowie i długość życia psów domowych.

Lęk skraca życie

Pierwsze spostrzeżenie z tego badania to fakt, że strach i lęk są powszechne u psów domowych, a ich nasilenie jest skorelowane z większym ryzykiem chorób i skróconą długością życia. Badanie wykazało, że psy z zaburzeniami lękowymi i fobiami mają skróconą długość życia względem psów bez takich przypadłości oraz zwiększoną częstość i nasilenie chorób. Psy odczuwające intensywny strach społeczny i lęk separacyjny wykazywały też zwiększone nasilenie i częstotliwość zaburzeń skórnych. To bardzo często są moi pacjenci, którzy trafiają na ułożenie odpowiedniej diety, która ma rozwiązać te problemy. Czy to jest możliwe? Czasem tak, jeśli to nieprawidłowa dawka pokarmowa bądź braki substancji odżywczych (albo ich nadmiary) nasilały złe samopoczucie emocjonalne psa. Jednakże w większości przypadków takie zwierzę potrzebuje współpracy z behawiorystą oraz lekarzem, który będzie sprawdzał, czy pies nie cierpi z powodu fizycznych dolegliwości, ponieważ często lęk i fobie mają swoje źródło w bólu i dyskomforcie. 

Wpływ diety na emocje

Jednak jak dokładnie dieta wpływa na te emocje...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy