Autor: Agnieszka Cholewiak-Góralczyk

Specjalizuje się w dietetyce psów i kotów. Układa plany żywieniowe dla zwierząt chorych i jak i zdrowych. Jest autorką książek „Nie dla psa (i kota) kiełbasa czyli jak zdrowo karmić swojego zwierzaka” oraz „Psie smaki” i „Kocie smaki”. Publikuje także artykuły w magazynach branżowych oraz dla opiekunów zwierząt, a także prowadzi Fundację Surowe Kotki i Psy, popularyzującą zdrowe żywienie psów i kotów – w szczególności dietami surowymi.

Poza dietetyką interesuje się behawiorem – ukończyła kurs COAPE nadający kwalifikacje behawiorysty.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Inne oblicza nutraceutyków

To, co jedzą nasze psy, wpływa na ich odporność, sprawność i funkcjonowanie mózgu. Dlatego tak ważne jest podawanie pupilom odpowiedniego pożywienia. Z tego powodu wielu opiekunów decyduje się na nutraceutyki. Te specyfiki mają jednak drugie, bardziej mroczne oblicze.

Czytaj więcej

Gdy tarczyca szwankuje

Niedoczynność tarczycy to dosyć częsta choroba u psów. Może doprowadzić do przyrostu masy ciała, problemów ze skórą i z sierścią oraz do zmian w zachowaniu. Chorujące zwierzę ma też mniej energii. Na szczęście można mu pomóc, a jednym z elementów terapii jest odpowiednie żywienie.

Czytaj więcej

Życie z psim cukrzykiem

Cukrzycę wciąż uważa się za chorobę typowo ludzką. Zapewne dlatego nadal spotykam się ze zdziwionymi pytaniami psich i kocich opiekunów: „To mój pupil może chorować na cukrzycę?!”. Tak!

Czytaj więcej

Emocje w psiej misce. Zaburzenia odżywiania u psów

Czy psy mogą cierpieć z powodu zaburzeń odżywiania? Tak, psy raczej nie odmawiają sobie pożywienia, dlatego że uważają się za otyłe i nieatrakcyjne fizycznie, ale stres, emocjonalne trudności i zaburzenia zdecydowanie mają wpływ na to, czym i jak żywią się nasi ulubieńcy.

Czytaj więcej

Związek kukurydzy z agresją

O behawioralnym aspekcie żywienia powiedziano już wiele. Niezaprzeczalnie to, co, kiedy i ile je nasz pies, ma wpływ na jego zachowanie. Kiedy miska może wyzwolić agresję? I co ma z tym wspólnego kukurydza?

Czytaj więcej

Domowa kuchnia dla psa

Jeżeli chcemy urozmaicić dietę naszego pupila mięsem, to na pewno nie kawałkiem smażonym na głębokim tłuszczu. Jeśli warzywami, to z pewnością bez soli, pieprzu i innych przypraw. Aby samodzielnie wykonać smaczki, wystarczy pokroić mięso na cienkie paski i ususzyć np. na kratce w piekarniku. Co z domowych produktów możemy dawać psu?

Czytaj więcej

Dieta na długowieczność (część 2)

Nawet najwspanialsza dieta i suplementacja nie dają stuprocentowej gwarancji zachowania zdrowia przez całe życie psa. Dlatego trzeba dbać o regularne „psie przeglądy” u lekarza weterynarii – bez nich nie można stwierdzić, czy pies jest zdrowy i czy nie potrzebuje wsparcia.

Czytaj więcej

Kwasy omega-3 w diecie

Suplementacja kwasami omega-3 i omega-6 jest niezbędna, ponieważ organizm psa nie jest w stanie samodzielnie ich syntetyzować. A bez nich komórki nie mogą nie tylko funkcjonować, ale także istnieć.

Czytaj więcej

Menu psiego seniora

Starość nie musi wiązać się z bólem i cierpieniem. Dobrze dobrana dieta i regularne badania, leczenie i opieka mogą znacznie wydłużyć życie psa oraz poprawić jego komfort.

Czytaj więcej

Domowa apteczka dla psa

Psia apteczka pierwszej pomocy różni się od ludzkiej. Co powinno się w niej znaleźć? Jakich leków unikać, by nie zaszkodzić psu? W jakich sytuacjach należy z niej skorzystać?

Czytaj więcej

Psia dieta na długowieczność (część 1)

Co powinny jeść nasze psy, żeby żyć długo i szczęśliwie? Czy istnieje psi odpowiednik diety śródziemnomorskiej? Na jakie elementy żywienia należy zwrócić szczególną uwagę?

Czytaj więcej

Zmiana na zdrowie. Bezpieczna modyfikacja diety psa

Nasz pies ma problemy z trawieniem albo niechętnie je to, co mu podajemy? Być może powinniśmy pomyśleć o zmianie diety. Jak to zrobić, żeby nie zaszkodzić naszemu ulubieńcowi?

Czytaj więcej