O behawioralnym aspekcie żywienia powiedziano już wiele. Niezaprzeczalnie to, co, kiedy i ile je nasz pies, ma wpływ na jego zachowanie. Kiedy miska może wyzwolić agresję? I co ma z tym wspólnego kukurydza?
Specjalizuje się w dietetyce psów i kotów. Układa plany żywieniowe dla zwierząt chorych i jak i zdrowych. Jest autorką książek „Nie dla psa (i kota) kiełbasa czyli jak zdrowo karmić swojego zwierzaka” oraz „Psie smaki” i „Kocie smaki”. Publikuje także artykuły w magazynach branżowych oraz dla opiekunów zwierząt, a także prowadzi Fundację Surowe Kotki i Psy, popularyzującą zdrowe żywienie psów i kotów – w szczególności dietami surowymi.
Poza dietetyką interesuje się behawiorem – ukończyła kurs COAPE nadający kwalifikacje behawiorysty.
O behawioralnym aspekcie żywienia powiedziano już wiele. Niezaprzeczalnie to, co, kiedy i ile je nasz pies, ma wpływ na jego zachowanie. Kiedy miska może wyzwolić agresję? I co ma z tym wspólnego kukurydza?
Jeżeli chcemy urozmaicić dietę naszego pupila mięsem, to na pewno nie kawałkiem smażonym na głębokim tłuszczu. Jeśli warzywami, to z pewnością bez soli, pieprzu i innych przypraw. Aby samodzielnie wykonać smaczki, wystarczy pokroić mięso na cienkie paski i ususzyć np. na kratce w piekarniku. Co z domowych produktów możemy dawać psu?
Nawet najwspanialsza dieta i suplementacja nie dają stuprocentowej gwarancji zachowania zdrowia przez całe życie psa. Dlatego trzeba dbać o regularne „psie przeglądy” u lekarza weterynarii – bez nich nie można stwierdzić, czy pies jest zdrowy i czy nie potrzebuje wsparcia.
Suplementacja kwasami omega-3 i omega-6 jest niezbędna, ponieważ organizm psa nie jest w stanie samodzielnie ich syntetyzować. A bez nich komórki nie mogą nie tylko funkcjonować, ale także istnieć.
Starość nie musi wiązać się z bólem i cierpieniem. Dobrze dobrana dieta i regularne badania, leczenie i opieka mogą znacznie wydłużyć życie psa oraz poprawić jego komfort.
Psia apteczka pierwszej pomocy różni się od ludzkiej. Co powinno się w niej znaleźć? Jakich leków unikać, by nie zaszkodzić psu? W jakich sytuacjach należy z niej skorzystać?
Co powinny jeść nasze psy, żeby żyć długo i szczęśliwie? Czy istnieje psi odpowiednik diety śródziemnomorskiej? Na jakie elementy żywienia należy zwrócić szczególną uwagę?
Nasz pies ma problemy z trawieniem albo niechętnie je to, co mu podajemy? Być może powinniśmy pomyśleć o zmianie diety. Jak to zrobić, żeby nie zaszkodzić naszemu ulubieńcowi?
Dieta surowa albo gotowa, sucha albo mokra… Możliwości właściwego żywienia naszych czworonożnych przyjaciół jest bez liku. Jak jednak skomponować posiłki, aby psy nie tylko miały pełne brzuchy, ale były również zdrowe i szczęśliwe?