Autor: Agnieszka Cholewiak-Góralczyk

Specjalizuje się w dietetyce psów i kotów. Układa plany żywieniowe dla zwierząt chorych i jak i zdrowych. Jest autorką książek „Nie dla psa (i kota) kiełbasa czyli jak zdrowo karmić swojego zwierzaka” oraz „Psie smaki” i „Kocie smaki”. Publikuje także artykuły w magazynach branżowych oraz dla opiekunów zwierząt, a także prowadzi Fundację Surowe Kotki i Psy, popularyzującą zdrowe żywienie psów i kotów – w szczególności dietami surowymi.

Poza dietetyką interesuje się behawiorem – ukończyła kurs COAPE nadający kwalifikacje behawiorysty.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Niepożądane reakcje pokarmowe u psów – alergie i nietolerancje pokarmowe

Alergie pokarmowe u zwierząt domowych są w rzeczywistości częstsze niż nam się wydaje, a wielu opiekunów diagnozuje swoje zwierzęta bez profesjonalnej pomocy, podobnie jak dzieje się to w medycynie ludzkiej. Niepożądane reakcje pokarmowe u psów to także nietolerancje. Mogą wykazywać szeroki zakres objawów, co powoduje, że konieczne jest staranne wykluczenie jeszcze innych schorzeń, które mogą wyglądać podobnie.

Czytaj więcej

Psia mikrobiota – jak to działa?

W obecnych czasach powinnam zatytułować ten tekst „Psia mikrobiota – dlaczego nie działa”, ponieważ wiele zwierząt cierpi z powodu niewłaściwego składu mikrobioty. W tym artykule omówimy, dlaczego tak się dzieje i na co należy uważać.

Czytaj więcej

Psy aktywne i sportowe – żywienie i suplementacja

Żywienie psów sportowych lub pracujących wymaga indywidualnego podejścia, dostosowanego do specyficznych potrzeb związanych z rodzajem i intensywnością aktywności fizycznej. Nie można pominąć także aspektu właściwego nawodnienia oraz opracowania strategii żywieniowych, które będą maksymalizować wydajność i wspierać regenerację organizmu po wysiłku. O czym jeszcze powinniśmy pamiętać?

Czytaj więcej

Przez żołądek do serca. Jak ważna jest dieta dla układu krążenia

Schorzenia układu krążenia to choroby cywilizacyjne, na które cierpią również psy. Kluczowe znaczenie w prewencji i leczeniu mają odpowiedni styl życia i właściwa dieta. Jak powinniśmy karmić naszych ulubieńców? Co zrobić, jeśli choroba już się rozwinęła?

Czytaj więcej

Dieta na wyciszenie emocji – kiedy działa?

Dieta wpływa na nasz nastrój i emocje – to fakt potwierdzony nie tylko przez nasze osobiste doświadczenia, ale też przez naukowców. Temat naszego artykułu zostanie omówiony w odniesieniu do badań naukowych, aby pokazać różne punkty widzenia i podejścia do tego zagadnienia. 
 

Czytaj więcej

Red flags w badaniach krwi psów

Badania krwi naszych ulubieńców powinniśmy wykonywać regularnie – co najmniej raz w roku u zdrowych zwierząt dorosłych, a u chorych i starszych zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii. Pamiętajmy także, że to lekarz interpretuje wyniki.

Czytaj więcej

Dieta wegetariańska

Coraz więcej wegetarian i wegan aplikuje bezmięsne diety swoim czworonożnym ulubieńcom. Czy to bezpieczne dla zwierząt, które ze swojej natury są przecież mięsożercami? 

Czytaj więcej

BARF idealny

Dieta oparta na surowym mięsie i składnikach pochodzenia zwierzęcego, popularnie zwana BARF (biologically appropriate raw food diet – biologicznie odpowiednie surowe pożywienie), jest opisywana jako karma dla zwierząt domowych, która składa się z nieprzetworzonych termicznie produktów pochodzenia zwierzęcego, odpowiednio bilansowanych oraz suplementowanych, aby nie było niedoborów ani nadmiarów składników odżywczych.

Czytaj więcej

Nie taki ziemniak straszny?

Warto włączać ziemniaki do psiego jadłospisu, są bowiem bogatym źródłem białka, węglowodanów i utleniaczy. Pamiętajmy jednak, aby były jedynie wartościowym dodatkiem, a nie daniem głównym.

Czytaj więcej

Pies głodny to pies zły?

Czy żywienie ma wpływ na to, jak zachowują się psy? Oczywiście! Tyle że w przeciwieństwie do nas, ludzi, zwierzęta nie mogą decydować o tym, co będą jadły i kiedy. Dlatego to tak ważne, aby opiekunowie mieli pełną świadomość, czym karmią swoich ulubieńców.

Czytaj więcej

Inne oblicza nutraceutyków

To, co jedzą nasze psy, wpływa na ich odporność, sprawność i funkcjonowanie mózgu. Dlatego tak ważne jest podawanie pupilom odpowiedniego pożywienia. Z tego powodu wielu opiekunów decyduje się na nutraceutyki. Te specyfiki mają jednak drugie, bardziej mroczne oblicze.

Czytaj więcej