Autor: Agnieszka Cholewiak-Góralczyk

Specjalizuje się w dietetyce psów i kotów. Układa plany żywieniowe dla zwierząt chorych i jak i zdrowych. Jest autorką książek „Nie dla psa (i kota) kiełbasa czyli jak zdrowo karmić swojego zwierzaka” oraz „Psie smaki” i „Kocie smaki”. Publikuje także artykuły w magazynach branżowych oraz dla opiekunów zwierząt, a także prowadzi Fundację Surowe Kotki i Psy, popularyzującą zdrowe żywienie psów i kotów – w szczególności dietami surowymi.

Poza dietetyką interesuje się behawiorem – ukończyła kurs COAPE nadający kwalifikacje behawiorysty.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Red flags w badaniach krwi psów

Badania krwi naszych ulubieńców powinniśmy wykonywać regularnie – co najmniej raz w roku u zdrowych zwierząt dorosłych, a u chorych i starszych zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii. Pamiętajmy także, że to lekarz interpretuje wyniki.

Czytaj więcej

Dieta wegetariańska

Coraz więcej wegetarian i wegan aplikuje bezmięsne diety swoim czworonożnym ulubieńcom. Czy to bezpieczne dla zwierząt, które ze swojej natury są przecież mięsożercami? 

Czytaj więcej

BARF idealny

Dieta oparta na surowym mięsie i składnikach pochodzenia zwierzęcego, popularnie zwana BARF (biologically appropriate raw food diet – biologicznie odpowiednie surowe pożywienie), jest opisywana jako karma dla zwierząt domowych, która składa się z nieprzetworzonych termicznie produktów pochodzenia zwierzęcego, odpowiednio bilansowanych oraz suplementowanych, aby nie było niedoborów ani nadmiarów składników odżywczych.

Czytaj więcej

Nie taki ziemniak straszny?

Warto włączać ziemniaki do psiego jadłospisu, są bowiem bogatym źródłem białka, węglowodanów i utleniaczy. Pamiętajmy jednak, aby były jedynie wartościowym dodatkiem, a nie daniem głównym.

Czytaj więcej

Pies głodny to pies zły?

Czy żywienie ma wpływ na to, jak zachowują się psy? Oczywiście! Tyle że w przeciwieństwie do nas, ludzi, zwierzęta nie mogą decydować o tym, co będą jadły i kiedy. Dlatego to tak ważne, aby opiekunowie mieli pełną świadomość, czym karmią swoich ulubieńców.

Czytaj więcej

Inne oblicza nutraceutyków

To, co jedzą nasze psy, wpływa na ich odporność, sprawność i funkcjonowanie mózgu. Dlatego tak ważne jest podawanie pupilom odpowiedniego pożywienia. Z tego powodu wielu opiekunów decyduje się na nutraceutyki. Te specyfiki mają jednak drugie, bardziej mroczne oblicze.

Czytaj więcej

Gdy tarczyca szwankuje

Niedoczynność tarczycy to dosyć częsta choroba u psów. Może doprowadzić do przyrostu masy ciała, problemów ze skórą i z sierścią oraz do zmian w zachowaniu. Chorujące zwierzę ma też mniej energii. Na szczęście można mu pomóc, a jednym z elementów terapii jest odpowiednie żywienie.

Czytaj więcej

Życie z psim cukrzykiem

Cukrzycę wciąż uważa się za chorobę typowo ludzką. Zapewne dlatego nadal spotykam się ze zdziwionymi pytaniami psich i kocich opiekunów: „To mój pupil może chorować na cukrzycę?!”. Tak!

Czytaj więcej

Emocje w psiej misce. Zaburzenia odżywiania u psów

Czy psy mogą cierpieć z powodu zaburzeń odżywiania? Tak, psy raczej nie odmawiają sobie pożywienia, dlatego że uważają się za otyłe i nieatrakcyjne fizycznie, ale stres, emocjonalne trudności i zaburzenia zdecydowanie mają wpływ na to, czym i jak żywią się nasi ulubieńcy.

Czytaj więcej

Związek kukurydzy z agresją

O behawioralnym aspekcie żywienia powiedziano już wiele. Niezaprzeczalnie to, co, kiedy i ile je nasz pies, ma wpływ na jego zachowanie. Kiedy miska może wyzwolić agresję? I co ma z tym wspólnego kukurydza?

Czytaj więcej

Domowa kuchnia dla psa

Jeżeli chcemy urozmaicić dietę naszego pupila mięsem, to na pewno nie kawałkiem smażonym na głębokim tłuszczu. Jeśli warzywami, to z pewnością bez soli, pieprzu i innych przypraw. Aby samodzielnie wykonać smaczki, wystarczy pokroić mięso na cienkie paski i ususzyć np. na kratce w piekarniku. Co z domowych produktów możemy dawać psu?

Czytaj więcej