Gdy tarczyca szwankuje

Poradnik dobrego żywienia

Niedoczynność tarczycy to dosyć częsta choroba u psów. Może doprowadzić do przyrostu masy ciała, problemów ze skórą i z sierścią oraz do zmian w zachowaniu. Chorujące zwierzę ma też mniej energii. Na szczęście można mu pomóc, a jednym z elementów terapii jest odpowiednie żywienie.

Niedoczynność tarczycy to stan, gdy tarczyca nie wytwarza wystarczającej ilości hormonów niezbędnych do regulowania metabolizmu i innych procesów zachodzących w organizmie. Stąd chociażby tycie nawet przy spożywaniu niewielkich ilości pokarmu. 

Tarczyca i jej hormony oddziałują na wszystkie układy narządów i tkanki organizmu. Dlatego chorobie tarczycy towarzyszą różnorodne objawy, a także rozbieżności w wynikach badań krwi. 

Działanie tarczycy 

Czynność tarczycy jest kontrolowana przez wiele mechanizmów regulacyjnych. Jak to działa? Podwzgórze wytwarza TRH (hormon uwalniający tyreotropinę), który działa na przysadkę mózgową, stymulując wydzielanie TSH (tyreotropiny).

TSH zwiększa produkcję T3 i T4. Wysokie poziomy T3 i T4 wywołują ujemne sprzężenie zwrotne, a tym samym zmniejszoną produkcję. W ta...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy