Niepożądane reakcje pokarmowe u psów – alergie i nietolerancje pokarmowe

Poradnik dobrego żywienia

Alergie pokarmowe u zwierząt domowych są w rzeczywistości częstsze niż nam się wydaje, a wielu opiekunów diagnozuje swoje zwierzęta bez profesjonalnej pomocy, podobnie jak dzieje się to w medycynie ludzkiej. Niepożądane reakcje pokarmowe u psów to także nietolerancje. Mogą wykazywać szeroki zakres objawów, co powoduje, że konieczne jest staranne wykluczenie jeszcze innych schorzeń, które mogą wyglądać podobnie.

Czym jest alergia pokarmowa?

Alergia pokarmowa to reakcja immunologiczna na określony składnik pokarmowy. W odpowiedzi na jego spożycie w organizmie zostają wytworzone przeciwciała IgE przeciwko danemu alergenowi. Objawy mogą obejmować pokrzywkę, obrzęk, wymioty, biegunkę i anafilaksję. Chcąc mieć pewność, że przyczyną dolegliwości jest alergia pokarmowa, potrzebna jest diagnostyka weterynaryjna, która obejmuje testy skórne, badania krwi na obecność specyficznych przeciwciał IgE oraz tzw. prowokacje pokarmowe pod kontrolą lekarza (polegają na podawaniu pacjentowi wzrastających dawek składnika, który jest podejrzewany o wywoływanie objawów).
Alergia na karmę. Zdarzają się sytuacje, kiedy opiekunowie psów dbają o dietę swoich podopiecznych, kupując dobrej jakości karmę, a mimo to u czworonoga pojawiają...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy