Pies i dziecko - Czego uczą się od siebie nawzajem?

Na temat

Kształtowanie się empatii, poczucia obowiązku, wrażliwości, sumienności – to tylko niektóre korzyści wychowywania się dzieci w towarzystwie psów. Aby jednak cechy te się pojawiły, powinniśmy zadbać o najważniejszy aspekt w tej układance: szacunek dziecka do zwierząt. A czego uczy się od dziecka pies?

Dzieci na ogół kochają zwierzęta, a psy należą do ich ulubionych pupili. Oczywiście zdarzają się dzieci, które z jakiegoś powodu nie chcą kontaktu z psami czy innymi zwierzętami. I nie ma w tym nic złego. Świat byłby nudny, gdybyśmy wszyscy byli tacy sami i mieli identyczne zainteresowania. 

Dziecko i pies pod jednym dachem to pasmo wielu sytuacji. Czasem niezwykle uroczych, niekiedy jednak stresujących. Z każdej z tych sytuacji może płynąć jakaś nauka zarówno dla dorosłych, jak i dla samych głównych zainteresowanych. 

Empatia

Często nadużywamy słowa „empatia”, nazywając empatyczną osobę po prostu miłą. Tymczasem w empatii chodzi o to, co czuje druga istota. W pierwszych latach życia dzieci mają trudność ze zrozumieniem, że perspektywa drugiego człowieka różni się od ich perspektywy. Jako świadomi rodzice i opiekunowie mamy jednak możliwość kształtowania empatii u maluchów.

Sposobów na jej rozwijanie jest wiele, a najlepszy to uczenie przez naśladownictwo. Dzieci obserwują bliskich im dorosłych. Widzą, w jaki sposób zachowują się wobec psów, zauważają, czy szanują przestrzeń zwierząt, czy dają im wsparcie i w jaki sposób to robią. Potrafią dostrzec, kiedy razem ze zwierzętami przeżywają ich trudne emocje czy choroby. 

Wrażliwość i uważność

Wychowałam się w czasach, w których wrażliwość nie zawsze była powodem do dumy. „Beksy”, „histerycy”, „nadwrażliwcy” – to określenia stosowane wobec dzieci, które dużo płakały, rozczulały się w wielu sytuacjach. Dziś na szczęście pojawiło się pojęcie wysoko wrażliwej osobowości (WWO), które tłumaczy funkcjonowanie takich osób. 

Wrażliwość to piękna cecha, dzięki której możemy dostrzegać elementy świata niedostrzegalne dla innych. Wrażliwość sprawia, że możemy przeżywać „bardziej”. Uczenie dzieci empatii sprawi, że staną się one bardziej wrażliwe i uważne na psie potrzeby. Czymś naturalnym będzie dla nich dbanie o psa, o jego posiłki, spacery czy zabawę. Po prostu zrozumieją, że to jest ważne dla ich ulubieńców.

Rozumienie psiego języka

Etogram psów, czyli zbiór zachowań, którymi się posługują, zdecydowanie różni się od naszego sposobu komunikacji. Aby okazać sobie czułość, ludzie się przytulają, ściskają i całują. Dzieci przytulają się do swoich dziadków czy rodziców na przywitanie i często chcą w taki sam sposób witać się z psami spotkanymi na ulicy. Nie zdają sobie sprawy, że dla wielu psów podbiegnięcie i nachalne przytulanie przez obce dziecko należy do najbardziej traumatycznych przeżyć.

Wychowujące się w odpowiedzialnych domach maluchy dowiedzą się, że psy nie czerpią przyjemności z takiej formy kontaktu z obcymi ludźmi. Będą również umiały właściwie odczytywać wiele sygnałów wysyłanych przez psy. To daje zdecydowanie większy komfort psom poruszającym się w przestrzeni publicznej. 
 

Ważne
Samo rozumienie psiej komunikacji to także profilaktyka pogryzień. Dzięki umiejętnej interpretacji psich zachowań dzieci nie będą przejeżdżać na hulajnogach pięć centymetrów od psiego ogona i nie zaczepią obcych psów podczas spaceru.


Poczucie odpowiedzialności

Mały Książę nauczył nas, że jesteśmy odpowiedzialni za to, co oswoiliśmy. Przyjęcie do domu psa to wiele obowiązków, które każdy odpowiedzialny opiekun musi wykonywać. Czy dzieci także powinny brać za to odpowiedzialność? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby tak było. W zależności od wieku możemy angażować je do szeroko pojętego zajmowania się psem. Maluchy chętnie chodzą na spacery, chcą podawać jedzenie czy zajmować się pielęgnacją sierści. W mojej pracy zawodowej obserwuję także coraz większe zainteresowanie dzieci szkoleniem i pracą z psami. 

Bez wątpienia zaangażowanie w opiekę nad psem pomaga budować u dzieci odpowiedzialność i sumienność. Warto jednak pamiętać, że podstawowa odpowiedzialność za wzięte pod opiekę zwierzę leży po stronie rodziców dziecka. Nawet jeśli czworonożny domownik pojawił się za sprawą dzieci, to nie można obarczać ich całą odpowiedzialnością za zwierzę. 

Internet zalany jest uroczymi zdjęciami, wspaniałymi filmikami, które ukazują sielskie relacje między psami a dziećmi. Często się jednak okazuje, że na tych wzruszających obrazach widać masę sygnałów stresu, próśb o zwiększenie przestrzeni czy poszukiwania wsparcia. 
 


Dziecko uczy psa

Czego pies może nauczyć się od dziecka? Funkcjonowanie u boku dziecka może być dla czworonoga wyzwaniem. Dzie...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy