Pies i dziecko - Czego uczą się od siebie nawzajem?

Na temat

Kształtowanie się empatii, poczucia obowiązku, wrażliwości, sumienności – to tylko niektóre korzyści wychowywania się dzieci w towarzystwie psów. Aby jednak cechy te się pojawiły, powinniśmy zadbać o najważniejszy aspekt w tej układance: szacunek dziecka do zwierząt. A czego uczy się od dziecka pies?

Dzieci na ogół kochają zwierzęta, a psy należą do ich ulubionych pupili. Oczywiście zdarzają się dzieci, które z jakiegoś powodu nie chcą kontaktu z psami czy innymi zwierzętami. I nie ma w tym nic złego. Świat byłby nudny, gdybyśmy wszyscy byli tacy sami i mieli identyczne zainteresowania. 

Dziecko i pies pod jednym dachem to pasmo wielu sytuacji. Czasem niezwykle uroczych, niekiedy jednak stresujących. Z każdej z tych sytuacji może płynąć jakaś nauka zarówno dla dorosłych, jak i dla samych głównych zainteresowanych. 

POLECAMY

Empatia

Często nadużywamy słowa „empatia”, nazywając empatyczną osobę po prostu miłą. Tymczasem w empatii chodzi o to, co czuje druga istota. W pierwszych latach życia dzieci mają trudność ze zrozumieniem, że perspektywa drugiego człowieka różni się od ich perspektywy. Jako świadomi rodzice i opiekunowie mamy jednak możliwość kształtowania empatii u maluchów.

Sposobów na jej rozwijanie jest wiele, a najlepszy to uczenie przez naśladownictwo. Dzieci obserwują bliskich im dorosłych. Widzą, w jaki sposób zachowują się wobec psów, zauważają, czy szanują przestrzeń...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy