Dział: Na temat

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Psi niejadek, psi pochłaniacz

Temat jedzenia, zwłaszcza w kontekście psich diet, jest nieustająco tematem numer jeden. Już nawet nie chodzi o samo zdrowie, przyswajalność czy alergie, ale o… wybredność naszych czworonożnych smakoszy. To właśnie ona potrafi spędzić sen z powiek niejednemu psiemu opiekunowi. Jak więc „ugryźć” ten temat?

Czytaj więcej

Zaburzenia zdrowia niefizycznego u psa – ważny problem czy wymysł?

„Zdrowie to nie tylko całkowity brak choroby czy kalectwa, ale także stan pełnego fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu (dobrego samopoczucia)”. Tak Światowa Organizacja Zdrowia opisuje zdrowie, którego istotą nie jest tylko fizyczność, lecz również równowaga psychiczna i zdrowe relacje społeczne.

Czytaj więcej

Hulaj dusza, ale z umiarem. Jak dbać o zdrowie czworonoga latem

Okres wiosenno-letni jest czasem, który ludzi motywuje do działania. Zwykle w ciepłych miesiącach dużo więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu, równocześnie częściej towarzyszą nam tam nasi czworonożni przyjaciele. Wspólny czas, eksploracje terenu, zabawy na zewnątrz są ważne – zarówno dla stymulacji psychicznej psów, kondycji ich organizmu, jak i dla zacieśniania relacji między psem a człowiekiem. Ważne, aby w tym kuszącym błogą wakacyjną beztroską okresie nie stracić z oczu czujności dotyczącej psiego zdrowia i bezpieczeństwa.

Czytaj więcej

Psi sport. O co tu chodzi?

Regularna aktywność fizyczna jest szalenie istotnym składnikiem zdrowego życia, zarówno człowieka, jak i psa. Brak ruchu, stagnacja, siedzący lub – w wypadku psów – leżący tryb życia może być stresorem dla usilnie zatrzymywanego w miejscu organizmu. Czy jednak sport pomaga psu rozładować emocje, czy go nakręca i frustruje? Czy aktywność to dla psa odpoczynek, czy raczej ciężka praca? I od czego to wszystko zależy?

Czytaj więcej

Psie sporty w terapii behawioralnej

Są opiekunowie, którzy chętnie spróbowaliby ze swoim psem nowej aktywności, ale rezygnują z powodu jego problemów behawioralnych. Czy trenowanie psich sportów nie wchodzi w grę w takim wypadku? A może wręcz przeciwnie – byłoby to wsparcie terapii behawioralnej i miało dobry wpływ na codzienne funkcjonowanie psa?

Czytaj więcej

Jak kocha pies? Wizja psiej miłości z perspektywy zoopsychologa i psiarza

Psia miłość ma tyle obliczy, ile jest okazji do jej wyrażenia. Z całą pewnością nie istnieje jeden wzór tego niezwykłego… no właśnie czego? Emocji, uczucia, zjawiska, a może niesamowitej energii, która jest siłą przyciągania do siebie dwóch tak odmiennych istot. Tak trudno jest zdefiniować ludzkie kochanie, a co dopiero psie. Każde z nich jest często tak bardzo złożone – proste i niełatwe jednocześnie.

Czytaj więcej

Jak rozkochać w sobie psa? Sposoby na nawiązanie i umocnienie więzi

Drogi przewodniku, co czujesz, gdy patrzysz na swojego psa? Tak wiele emocji i miłości kierujesz w stronę tego wspaniałego zwierzaka. Relacja człowieka z psem jest tematem rozważań wielu badaczy, praktyków, opiekunów – doszukujemy się w niej podstaw naukowych, filozoficznych, czasem wręcz religijnych, co wskazuje na wielopłaszczyznowość tego zjawiska. Jego złożoność czasem przytłacza, co z kolei sprawia, że wolimy nazwać to po prostu „magią miłości” psa i człowieka. Przyjrzyjmy się jej jednak nieco bliżej.

Czytaj więcej

Psi Alzheimer

Cieszymy się, bo nasi czworonożni ulubieńcy żyją coraz dłużej. Niestety, oznacza to także pojawianie się poważnych chorób. Wśród nich szczególnie przykry jest Zespół zaburzeń poznawczych, czyli odpowiednik choroby Alzheimera.
 

Czytaj więcej

Pogodne życie staruszka

Psia starość nie musi być smutna i szara, choć nie zawsze jest kolorowo. Po prostu trzeba ją poznać i oswoić, ciesząc się każdą chwilą „tu i teraz”. I pamiętając, że nasze wyjątkowe psy mają dużo mniej czasu niż my.

Czytaj więcej

Co nam mówią psie zabawy?

Zabawa u psów to bardzo szeroki temat. Wiele mówi o reakcjach psa, jego motywacji i stanie emocjonalnym, a także o jego relacji z właścicielem. Czy jednak wiemy, jak prawidłowo bawić się z naszym pupilem?

Czytaj więcej

Zabawa szarpakiem dla opornych

Zabawa w życiu zwierząt odgrywa istotną rolę – dzięki niej możemy wzbogacić repertuar dnia psa, nawiązać z nim bliższą relację, a także zwiększyć jego kompetencje społeczne. Odpowiednia zabawa bardzo dobrze wpływa także na rozwój psychofizyczny zwierzęcia. Poprzez zabawę możemy nie tylko nauczyć psa wielu rzeczy, ale również zadbać o jego dobrostan.

Czytaj więcej

Zabawki dla psów do wyboru, do koloru

Budowanie relacji ze zwierzęciem wymaga zaangażowania i należy do najtrudniejszych zadań w opiece nad psem. Zwierzę wymaga troski i kontaktu z człowiekiem, a okres rozłąki często wiąże się z zaburzeniami behawioralnymi. Czy piłka sterowana smartfonem jest w stanie zastąpić opiekuna? A może technologiczne nowinki to już przeżytek?

Czytaj więcej