Dział: Na temat

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Jak przetrwać zmiany

Psy są całkiem nieźle przystosowane do nadążania za zmianami zachodzącymi w środowisku, które dzielą z ludźmi. Trzeba im jednak na to pozwolić i zrozumieć, jak te wszystkie transformacje wpływają na ich psychikę.

Czytaj więcej

Kamienie milowe w życiu psa - Jak konkretne sytuacje wpływają na zmiany w rozwoju i zachowaniu zwierzęcia?

Psie życie w porównaniu z naszym jest dość krótkie, jednak bogate w całą masę doświadczeń – tych dobrych i tych złych. To właśnie one kształtują naszych futrzastych ulubieńców właściwie już od ich przyjścia na świat. Czy będą bać się ludzi, innych psów, dźwięków albo listonosza? Czy będą radosne, chętne do pracy z nami i odważne? Co o tym decyduje?

Czytaj więcej

Jakie emocje pies wywołuje w rodzinie?

Skoro oczekujemy od naszych psich przyjaciół oddania, zaangażowania i bliskości, to dajmy im dokładnie to samo i w takich samych ilościach. Jeśli tego nie robimy, to nie dziwmy się, że ci wymarzeni członkowie naszych rodzin są powodem tak wielu trudnych emocji.

Czytaj więcej

Zawstydzony zazdrośnik

Od dawna wiemy, że psy odczuwają różne emocje. Sami to widzimy, gdy nasi pupile wpatrują się w nas z absolutnym oddaniem i miłością albo gdy okazują prawdziwą zazdrość o nowego członka rodziny lub kolejnego zwierzaka w domu. Czy jednak psy są zdolne do uczuć wyższych? Co na ten temat ma do powiedzenia współczesna nauka?

Czytaj więcej

Sylwester oczami psa

Zbliża się sylwester. Dla ludzi to czas świetnej zabawy, a dla wielu psów i innych zwierząt to czas strachu, a nawet walki o przetrwanie.

Czytaj więcej

Odwagi psie

Pisząc o Maluszku, mam na myśli każdego psa, który bardzo się boi. Gdy spojrzycie w jego oczy, gdzieś w głębi zobaczycie małe, skulone, przerażone, próbujące przetrwać szczenię. List kieruję do tych, którzy na co dzień borykają się z wyzwaniami, jakie stawia przed nimi wspólne życie z psem uznawanym za „lękliwego”, „reaktywnego”, „wycofanego”, „trudnego”.

Czytaj więcej

Rozrywka dla psiej głowy - Pięć pomysłów na brainwork

Kilka powtórzeń gry logicznej spowoduje u naszego pupila zdrowe zmęczenie i relaksację. Trenujmy z nim parę razy w miesiącu, a sami zobaczymy zaskakujące rezultaty. I od dziś zacznijmy już zbierać kubeczki po jogurtach!

Czytaj więcej

Zabawa w życiu psa

W relacjach z psami, zwłaszcza w zabawie z nimi, musimy okazywać im szacunek, dbać o równowagę sił i nie próbować dominować. Zmuszanie do aportowania czy wciskanie do psiego pyska zabawki na pewno popsuje nie tylko atmosferę zabawy, ale także naszą wspólną relację.

Czytaj więcej

Asystent psich emocji - Rola silnej relacji z opiekunem w życiu psów lękliwych

Dobry przewodnik jest w stanie dostrzec każdą reakcję psa i potrafi na nią wpłynąć przede wszystkim działaniem, a nie mówieniem. Daje w ten sposób swojemu czworonożnemu podopiecznemu przestrzeń do zastosowania wyuczonej strategii radzenia sobie z trudną sytuacją.

Czytaj więcej

Psie przyjaźnie ze światem - Rola socjalizacji

W kontaktach z otoczeniem pies ma przede wszystkim czuć się komfortowo, aby móc budować dobre relacje z ludźmi i ze wszystkim, co jest wokół niego. Jaką rolę w tym procesie odgrywają inne psy? Jak powinny wyglądać prawidłowe relacje z nimi?

Czytaj więcej

Pies to nie dziecko - O skutkach uczłowieczania

Z biologicznego, psychologicznego i społecznego punktu widzenia pies nigdy nie będzie człowiekiem. Zawsze będzie psem. Inne myślenie wrzuca go w bardzo ciasny gorset ludzkich oczekiwań i przekonań.

Czytaj więcej

Pies i dziecko - Czego uczą się od siebie nawzajem?

Kształtowanie się empatii, poczucia obowiązku, wrażliwości, sumienności – to tylko niektóre korzyści wychowywania się dzieci w towarzystwie psów. Aby jednak cechy te się pojawiły, powinniśmy zadbać o najważniejszy aspekt w tej układance: szacunek dziecka do zwierząt. A czego uczy się od dziecka pies?

Czytaj więcej