Zabawa u psów to bardzo szeroki temat. Wiele mówi o reakcjach psa, jego motywacji i stanie emocjonalnym, a także o jego relacji z właścicielem. Czy jednak wiemy, jak prawidłowo bawić się z naszym pupilem?
Zabawa u psów to bardzo szeroki temat. Wiele mówi o reakcjach psa, jego motywacji i stanie emocjonalnym, a także o jego relacji z właścicielem. Czy jednak wiemy, jak prawidłowo bawić się z naszym pupilem?
Zabawa w życiu zwierząt odgrywa istotną rolę – dzięki niej możemy wzbogacić repertuar dnia psa, nawiązać z nim bliższą relację, a także zwiększyć jego kompetencje społeczne. Odpowiednia zabawa bardzo dobrze wpływa także na rozwój psychofizyczny zwierzęcia. Poprzez zabawę możemy nie tylko nauczyć psa wielu rzeczy, ale również zadbać o jego dobrostan.
Budowanie relacji ze zwierzęciem wymaga zaangażowania i należy do najtrudniejszych zadań w opiece nad psem. Zwierzę wymaga troski i kontaktu z człowiekiem, a okres rozłąki często wiąże się z zaburzeniami behawioralnymi. Czy piłka sterowana smartfonem jest w stanie zastąpić opiekuna? A może technologiczne nowinki to już przeżytek?
Obroża przeciw kleszczom jest jednym z najpopularniejszych sposobów zabezpieczenia czworonoga przed tymi pasożytami. Ze względu na coraz cieplejsze zimy, zarówno psy jak i koty potrzebują dziś ochrony przez cały rok. Jak wybrać odpowiednią obrożę dla naszego pupila? Jaka jest najlepsza obroża na pchły i kleszcze w Polsce?
Psy, tak jak ludzie, mogą cierpieć na różnego rodzaju zaburzenia psychiczne – nerwice, lęki, fobie. Czy dotykają je również zaburzenia osobowości?
Według wielu badaczy psy wiedzą, kim są, i potrafią odróżnić siebie od innych osobników. Dowiodły tego wyniki dobrze skonstruowanych testów i eksperymentów, które uwzględniały zdolności poznawcze i możliwości umysłowe psów, choć badania wciąż trwają...
Ludzie przypadkowo zauważyli, że część wilków podchodzących pod ich osady wykazuje mniejszą agresywność. Udało im się oswoić niektóre łagodniejsze osobniki, a potem zaczęli dobierać do rozmnażania osobniki o pożądanych cechach. Rezultatem tych działań jest gatunek zwierząt najbardziej zaprzyjaźnionych z ludźmi i najmocniej im oddanych.
Wspólne wyjścia do lasu są szansą na naukę psio-ludzkiej rozmowy, w wyciszającym otoczeniu, z dala od nie zawsze przyjaznych ludzi. Leśna sceneria wpływa kojąco na psa i jego przewodnika, odciąża zszargany układ nerwowy, odsłania dobre strony natury.
Psy są całkiem nieźle przystosowane do nadążania za zmianami zachodzącymi w środowisku, które dzielą z ludźmi. Trzeba im jednak na to pozwolić i zrozumieć, jak te wszystkie transformacje wpływają na ich psychikę.
Psie życie w porównaniu z naszym jest dość krótkie, jednak bogate w całą masę doświadczeń – tych dobrych i tych złych. To właśnie one kształtują naszych futrzastych ulubieńców właściwie już od ich przyjścia na świat. Czy będą bać się ludzi, innych psów, dźwięków albo listonosza? Czy będą radosne, chętne do pracy z nami i odważne? Co o tym decyduje?