Psia mikrobiota – jak to działa?

Poradnik dobrego żywienia

W obecnych czasach powinnam zatytułować ten tekst „Psia mikrobiota – dlaczego nie działa”, ponieważ wiele zwierząt cierpi z powodu niewłaściwego składu mikrobioty. W tym artykule omówimy, dlaczego tak się dzieje i na co należy uważać.

Układ pokarmowy jest odpowiedzialny za dostarczanie składników pokarmowych dla całego organizmu, a tym, co mu pomaga w tym działaniu, jest mikrobiota przewodu pokarmowego! Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, że posiadając psa, posiadacie z nim też jego bogate życie wewnętrzne? O które również musicie dbać. Możecie spojrzeć na swojego psa jako na mieszkanie dla całych rodzin korzystnej dla jego organizmu mikrobioty. Co więcej – każdy pies ma swoje własne i indywidualne spektrum drobnoustrojów, a ich skład różni się w zależności od odcinka jelit, w którym się znajduje. Bakterie tlenowe i fakultatywnie beztlenowe występują głównie w jelicie cienkim, a w jelicie grubym występują z reguły bakterie beztlenowe. Ilość i różnorodność bakterii rośnie w sposób ciągły od żołądka po prostnicę.

Mikrobiota, mikrobiom, a może mikroflora? 

Musimy zacząć od omówienia nazewnictwa, ponieważ zmieniło się ono, co wprowadza zamieszanie u czytelników i opiekunów zwierząt. W starszych publikacjach spotykamy się z określeniami „flora jelitowa”, „mikroflora”, ba! – niektórzy nadal używają tych określeń. Inni mówią o mikrobiocie. Kto ma rację? 
Zarówno flora jelitowa, mikrobiota, jak i mikroflora mówią o mikroorganizmach (głównie bakteriach, ale nie zapominajmy o wirusach i grzybach), które zasiedlają organizm, zarówno ludzki, jak i psi czy koci. Gdzie je znajdziemy? Na skórze, w układzie oddechowym, ale najwięcej bakterii żyje w przewodzie pokarmowym, głównie w jel...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy