Psia pamięć

Pies na Tropie

Psy posiadają pamięć, ale różniącą się od ludzkiej. Ich układ skojarzeń działa inaczej niż nasz. Musimy o tym pamiętać i to uwzględniać w codziennym życiu z czworonogiem.

 

Na początek dwa przykłady. Pies wesoło pomerdał ogonem na widok zabawki, którą otrzymał kilka dni wcześniej. Ewidentnie mu się dobrze skojarzyła i zapamiętał, że w ostatnim czasie bawi się z właścicielem właśnie tą zabawką. Drugi przykład: po kilkuletniej nieobecności, po powrocie do swojego dawnego miejsca zamieszkania, zwierzak rozpoznał psiego przyjaciela mieszkającego u sąsiada. Precyzyjnie zapamiętał dawnego towarzysza zabaw. Jedno i drugie zdarzenie z pewnością skojarzy się właścicielom psów z jeszcze innymi, podobnymi historiami życia codziennego z pupilem. Okazuje się bowiem, że psy, tak samo jak ludzie, mają – opisane powyżej przykładami – pamięć krótkoterminową i pamięć długoterminową. Obie funkcjonują u nich całkiem nieźle, co w dużej części może odpowiadać za słynne już zdolności intelektualne naszych pupili. Na szczęście, podobnie jak ludzie, psy potrafią również zapominać, zwłaszcza nieistotne fakty. Nie przechowują w zasobach pamięciowych niepotrzebnych informacji. Na przykład tego, że wczoraj pogryzły gałąź znalezioną podczas spaceru – kolejnego dnia to już nic ciekawego. Lepiej znaleźć do zabawy nowy patyk. Psy należą więc do zwierząt z dużymi zdolnościami zapamiętywania, mimo wszystko jednak ludzka i psia pamięć się różnią.

 


Rola emocji w zapamiętywaniu

Co w pamięci psów jest tak fascynujące? Kilka lat temu badacze z Uniwersytetu w Budapeszcie wykazali, że psy mają pamięć epizodyczną. Oznacza to, że potrafią, niejako mimochodem, zapamiętać rzeczy, na których się nie koncentrują. Opisano u nich zjawisko polegające na zapamiętywaniu epizodów, które są precyzyjnie zlokalizowane w czasie i przestrzeni. Aby do takiego zapamiętania doszło, niezbędne są skojarzenia między czasem i miejscem oraz tym, co się wtedy wydarzyło – i jakie emocje temu towarzyszyły.

W teorii brzmi to całkiem sensownie, musimy jednak wiedzieć, że poznawanie psiej pamięci wymaga od badaczy nie lada pomysłowości. Przecież trudno wcielić się w psią duszę, a narzędzi czy urządzeń precyzyjnie badających pamięć praktycznie brak. W wypadku ludzi łatwo wykonać testy psychologiczne czy kazać odtwarzać zapamiętane epizody. Bazuje to jednak także na przekazaniu informacji znanym nam językiem. U psów takie zabiegi są niemożliwe. Trzeba więc poszukiwać innych metod. Na przykład we wspomnianych badaniach węgierskich wykorzystywano… parasol. Instruktor pokazywał, jak otwierać parasol, który guziczek nacisnąć, i wydawał psu komendę: „Zrób to, co ja!”. I pies naprawdę wykonywał zapamiętane ruchy. Oczywiście układ...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy