Autor: Piotr Tryjanowski

prof. dr hab. Naukowiec, specjalista z zakresu ekologii behawioralnej.
 

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Dlaczego psy tarzają się w odchodach innych zwierząt?

Psy, mimo że są urocze, bywa, że mają także pewne odrażające nawyki. Przecież czasami pupil tarza się w odchodach, a nawet w szczątkach martwych zwierząt. Dlaczego psy to robią? Nieco sarkastycznie można odpowiedzieć, że one, tak po prostu, to lubią!

Czytaj więcej

Woda – psie radości i troski

Banalne przysłowie „Służy do picia, służy do mycia, bez niej na Ziemi nie byłoby życia” dobrze oddaje znaczenie wody. Letnia kanikuła wręcz automatycznie kojarzy nam się z wodą: wypoczynkiem nad brzegiem morza, jeziora, miejskiego basenu albo choćby spacerów wokół akwenów czy wzdłuż brzegu rzeki. W spacerach wielu z nas towarzyszy pies.

Czytaj więcej

Na ptaki z psem! Harmonia między naturą a towarzystwem czworonoga

Wzrastające zainteresowanie obserwacjami ptaków, znanymi jako birdwatching – po polsku częściej nazywane po prostu ptasiarstwem – staje się coraz popularniejszą formą spędzania wolnego czasu na łonie natury.

Czytaj więcej

Psy przy owcach i nie tylko

O psach pasterskich rozmawiamy z inżynierem Romanem Cieślarem, znanym hodowcą owiec i owczarków podhalańskich z Bystrzycy (Zaolzie, Republika Czeska) – współautorem książki Złap oddech na pastwisku.
 

Czytaj więcej

Czy zachowanie psa jest zapisane w genach?

Rozmawiamy z prof. dr. hab., dr. h.c. Markiem Świtońskim, prowadzącym m.in. liczne badania dotyczące genetyki psów. Profesor Marek Świtoński jest członkiem rzeczywistym PAN, na co dzień pracuje w Katedrze Genetyki i Podstaw Hodowli Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Czytaj więcej

Hau hau hau - O rozmowach psów

„Wy nie wiecie, a ja wiem / jak rozmawiać trzeba z psem” – to wersy z dawnej piosenki dla dzieci, pokazującej przyjaźń z czworonogiem, ale także stanowiącej pewien rodzaj przechwałki. Bo przecież marzeniem ludzi niemal od zarania dziejów było poznanie języka zwierząt.

Czytaj więcej

Psia pamięć

Psy posiadają pamięć, ale różniącą się od ludzkiej. Ich układ skojarzeń działa inaczej niż nasz. Musimy o tym pamiętać i to uwzględniać w codziennym życiu z czworonogiem.

Czytaj więcej