Psy aktywne i sportowe – żywienie i suplementacja

Poradnik dobrego żywienia

Żywienie psów sportowych lub pracujących wymaga indywidualnego podejścia, dostosowanego do specyficznych potrzeb związanych z rodzajem i intensywnością aktywności fizycznej. Nie można pominąć także aspektu właściwego nawodnienia oraz opracowania strategii żywieniowych, które będą maksymalizować wydajność i wspierać regenerację organizmu po wysiłku. O czym jeszcze powinniśmy pamiętać?

Żywienie a dobrostan psa

Żywienie to dostarczanie zwierzętom niezbędnego pokarmu, kluczowego dla ich zdrowia i dobrostanu. Aby zrozumieć znaczenie odżywiania w wymiarze zarządzania dobrostanem zwierząt, warto przyjrzeć się koncepcjom „Pięciu Wolności” (5Fs) oraz „Pięciu Domen” (5Ds), omówionym w pracach autorów zagranicznych (np. Extending the „Five Domains” model for animal welfare assessment to incorporate positive welfare states). Początek 5Fs podkreśla potrzebę wolności zwierząt od pragnienia, głodu i niedożywienia przez stały dostęp do pokarmu zapewniającego optymalne zdrowie i witalność. Ten sposób myślenia propaguje ideę, że kondycja fizyczna zwierzęcia służy jako fizyczny wskaźnik oceny jego dobrostanu. Dzięki takiemu spojrzeniu można głębiej wejść w dopasowanie diety do psa pracującego, sportowego – aktywnego ponadprzeciętnie.
Z kolei perspektywa 5Ds opowiada się za dobrostanem zwierząt przez zapewnienie im możliwości spożywania zróżnicowanej i zbilansowanej diety w odpowiednich ilościach. Nie tylko zaspokaja to potrzeby żywieniowe, ale także pozwala zwierzętom cieszyć się różnorodnością smaków, zapachów, tekstur oraz zadowoleniem po posiłku, przyczyniając się do ich ogólnego komfortu. Przeciwnie, ograniczenia w jakości i ilości pokarmu mogą prowadzić do fizycznego i psychiczn...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy