Świerszcz na obiad - Korzystne dla psa i planety

Poradnik dobrego żywienia

Czy można karmić psy owadami? Nie tylko można, ale nawet trzeba. Oczywiście odpowiednio przetworzonymi i we właściwych dawkach. Białko owadzie zawiera bowiem łatwostrawne aminokwasy, korzystnie wpływa na trawienie i ma niezwykłe właściwości hipoalergiczne.


Alergie pokarmowe u psów to poważny problem medyczny, ponieważ trudno zdiagnozować ich przyczyny, a leczyć można w zasadzie tylko objawy. Alergie wywoływane są najczęściej przez białka zwierzęce lub roślinne zawarte w karmie albo przysmakach. Dlatego zmiana diety u psiego alergika polega w pierwszej kolejności na wyeliminowaniu protein. Przypomina to trochę szukanie potrzebnej rzeczy w ciemnym pokoju. Po pierwsze, nie wiadomo dokładnie, które białko uczula (psom nie wykonuje się testów alergicznych). Po drugie, gotowe karmy zawierają najczęściej kilka źródeł białka, np. wieprzowinę, kurczaka i białko sojowe. Po trzecie, trzeba pamiętać, że w zasadzie każdy składnik biologiczny zawarty w jedzeniu może być przyczyną alergii. Taka dieta eliminacyjna sprawdza się wyłącznie w wypadku produktów monobiałkowych, opatrzonych jasną i wiarygodną informacją o wykorzystanych surowcach.

 


Hipoalergiczna – czyli jaka?

Hipoalergiczna karma dla psa musi eliminować lub minimalizować ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej. Nie powinna zawierać substancji potencjalnie alergizujących, a jeśli już – to w śladowych ilościach. Trzeba jednak pamiętać, że reakcje alergiczne na składniki pokarmowe są w znacznym stopniu indywidualną cechą zwierzęcia, a 60% psów z alergią pokarmową jest uczulonych na co najmniej dwa różne białka. Dlatego karma, która sprawdza się w diecie konkretnego psa alergika, może okazać się nieskuteczna w wypadku innego zwierzęcia. Dlatego nie można stworzyć uniwersalnej karmy hypoalergicznej. 
 

Hiperczysta produkcja

Przy produkcji karm hipoalergicznych niezbędna jest restrykcyjna kontrola technologii produkcji oraz staranne mycie linii produkcyjnej, aby uniknąć zanieczyszczenia diety cząstkami innych białek. Czystość produktu powinna być potwierdzana testami wykluczającymi obecność obcego DNA. Najlepiej, jeśli karmy hipoalergiczne są produkowane na osobnej linii produkcyjnej.


W składzie karmy hipoalergicznej powinno być po jednym źródle białka pochodzenia zwierzęcego, tłuszczu i węglowodanów. Wszystkie sztuczne dodatki należy ograniczyć do minimum lub wyeliminować. Mogą pozostać jedynie składniki mineralne i witaminy.

W sprzedaży są dwa rodzaje produktów – karmy hipoalergiczne i diety weterynaryjne. Sklepy zoologiczne proponują także karmy, których producent nie nazwał hipoalergicznymi, ale można je zastosować w diecie eliminacyjnej. W praktyce wielu producentów karm nadużywa określenia „hipoalergiczna” bądź dystrybutorzy błędnie pozycjonują je na rynku jako hipoalergiczne, dlatego przy wyborze nie należy kierować się wyłącznie deklaracją na froncie opakowania, ale wnikliwie czytać skład, podany najczęściej z tyłu worka, saszetki lub puszki.
 

Ważne

Podstawowe założenia przy komponowaniu receptur karm hipoalergicznych to: zminimalizowanie liczby składników, usunięcie ze składu zbóż oraz stosowanie hydrolizowanych (czyli niskocząsteczkowych) białek. 


Owady w diecie hipoalergicznej

Najpowszechniejszą przyczyną psich alergii są białka zawarte w karmach wytwarzanych z mięsa wołowego, wieprzowego lub drobiowego. Zdecydowanie rzadziej zdarzają się alergie powodowane przez białka zawarte w mięsie królika, łosia, kangura, strusia czy konia. Właściciele psów często jednak niechętnie podają pupilowi np. karmę z koniną, zwykle są bowiem również miłośnikami koni. Owady nie budzą tak dużych oporów, stanowią więc – także ze względów biologicznych – doskonały składnik diet weterynaryjnych i eliminacyjnych wykorzystywanych do leczenia alergii. Białko owadzie nie uczula ani nie powoduje nietolerancji pokarmowych. Ponadto białka wyizolowane z biomasy owadów są w dużym stopniu termostabilne, co oznacza, że mogą być poddawane obróbce cieplnej bez utraty ich właściwości. To o tyle istotne, że ekstruzja stosowana w produkcji karm suchych odbywa się w wysokich temperaturach.
 


„Tak” dla planety i klimatu!

Bazujące na białku owadzim karmy monobiałkowe najczęściej nie zawierają pszenicy, kukurydzy, soi, jajek, ryb oraz produktów mlecznych. Dodatkowo ekologiczny chów owadów i surowce z certyfikowanych gospodarstw pozwalają na wyeliminowanie antybiotyków, hormonów wzrostu oraz sztucznych konserwantów. Zbędne są także wszelkie dodatki smakowe – owady wpływają korzystnie na smak karm i przysmaków. Są one również doskonałym składnikiem diet naturalnych, np. BARF i whole prey (zarówno dla psów, jak i kotów). Można je podawać jako uzupełnienie i urozmaicenie diety opartej na surowych składnikach. Owady zawierają dużo białek (45–55%) i są łatwe w hodowli, która jest ekologiczna i oszczędna (wymaga znacznie mniej np. wody niż tradycyjne hodowle rolnicze). 
 

SŁOWNICZEK
Ekstruzja – proces stosowany w produkcji żywności i pasz, polegający na przeciskaniu surowców przez tzw. ekstrudery pod dużym ciśnieniem i w wysokiej temperaturze (140–160°C)  do komory schładzającej. Ekstruzja poprawia strawność składników pokarmowych.


Ponadto insekty zużywają na swoje potrzeby życiowe o wiele mniej energii niż organizmy stałocieplne, takie jak ptaki i ssaki, dlatego lepiej przetwarzają materię organiczną w tkankę. Tempo wzrostu owadów jest nieporównanie wyższe niż zwierząt gospodarskich. Z jednego metra kwadratowego powierzchni hodowli można uzyskać 300–400 kilogramów owadów w ciągu miesiąca, co daje 65–70 kilogramów czystego białka. Żadna produkcja zwierzęca nie jest tak wydajna.

Hodowanie owadów umożliwia również zmniejszenie areału gruntów rolnych wykorzystywanych pod uprawy przeznaczone na pasze dla zwierząt. Z kolei właściwości energetyczne owadów są zbliżone do tradycyjnego mięsa – około 500 kilokalorii ze 100 gramów suszonego produktu.
 


Jadalne są tysiące gatunków

Na świecie żyje około dwóch milionów gatunków owadów, ale szacuje się, że blisko dwa tysiące nadaje się do spożycia przez ludzi i zwierzęta. Są to: chrząszcze, gąsienice, osy, pszczoły, mrówki, świerszcze, szarańcza, termity, pluskwy, ważki i muchy. Nadają się zarówno dorosłe osobniki, jak i poczwarki, larwy lub jaja. Owady od lat są stosowane w przemyśle spożywczym...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy