Świerszcz na obiad - Korzystne dla psa i planety

Poradnik dobrego żywienia

Czy można karmić psy owadami? Nie tylko można, ale nawet trzeba. Oczywiście odpowiednio przetworzonymi i we właściwych dawkach. Białko owadzie zawiera bowiem łatwostrawne aminokwasy, korzystnie wpływa na trawienie i ma niezwykłe właściwości hipoalergiczne.


Alergie pokarmowe u psów to poważny problem medyczny, ponieważ trudno zdiagnozować ich przyczyny, a leczyć można w zasadzie tylko objawy. Alergie wywoływane są najczęściej przez białka zwierzęce lub roślinne zawarte w karmie albo przysmakach. Dlatego zmiana diety u psiego alergika polega w pierwszej kolejności na wyeliminowaniu protein. Przypomina to trochę szukanie potrzebnej rzeczy w ciemnym pokoju. Po pierwsze, nie wiadomo dokładnie, które białko uczula (psom nie wykonuje się testów alergicznych). Po drugie, gotowe karmy zawierają najczęściej kilka źródeł białka, np. wieprzowinę, kurczaka i białko sojowe. Po trzecie, trzeba pamiętać, że w zasadzie każdy składnik biologiczny zawarty w jedzeniu może być przyczyną alergii. Taka dieta eliminacyjna sprawdza się wyłącznie w wypadku produktów monobiałkowych, opatrzonych jasną i wiarygodną informacją o wykorzystanych surowcach.

 


Hipoalergiczna – czyli jaka?

Hipoalergiczna karma dla psa musi eliminować lub minimalizować ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej. Nie powinna zawierać substancji potencjalnie alergizujących, a jeśli już – to w śladowych ilościach. Trzeba jednak pamiętać, że reakcje alergiczne na składniki pokarmowe są w znacznym stopniu indywidualną cechą zwierzęcia, a 60% psów z alergią pokarmową jest uczulonych na co najmniej dwa różne białka. Dlatego karma, która sprawdza się w diecie konkretnego psa alergika, może okazać się nieskuteczna w wypadku innego zwierzęcia. Dlatego nie można stworzyć uniwersalnej...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy