Woda – psie radości i troski

Felieton

Banalne przysłowie „Służy do picia, służy do mycia, bez niej na Ziemi nie byłoby życia” dobrze oddaje znaczenie wody. Letnia kanikuła wręcz automatycznie kojarzy nam się z wodą: wypoczynkiem nad brzegiem morza, jeziora, miejskiego basenu albo choćby spacerów wokół akwenów czy wzdłuż brzegu rzeki. W spacerach wielu z nas towarzyszy pies.

Dłuższe dni to więcej czasu dla siebie i bliskich. Ogólna atmosfera wyluzowania powoduje jednak, że pozwalamy sobie na więcej. Wyczuwają to także nasze czworonogi – one także chciałyby zażyć letniej sielanki. Jak psy radzą sobie z wodą? Czy lubią się w niej kąpać, gdzie tkwią możliwości dla twórczej zabawy z czworonogiem, a gdzie pojawiają się poważne problemy? Czy kontakt z wodą jest dobry dla psa? To zależy! – ulubione stwierdzenie naukowców w odpowiedzi na powyższe pytania sprawdza się wręcz doskonale.

Nie każdy pies lubi wodę

Choć wiele ras psów jest znanych ze swoich umiejętności pływackich, to nie każdy pies, nawet takiej rasy, lubi wodę. Ważne jest, aby zrozumieć, że podobnie jak ludzie, psy mają indywidualne preferencje i osobowości. Zacznijmy od przypomnienia niektórych ras, które zazwyczaj świetnie radzą sobie w wodzie. To przede wszystkim: curly coated retriever, flat coated retriever, seter angielski, labrador retriever, lagotto romagnolo, nowofundland, portugalski pies dowodny, pudle i spaniele. Te rasy często są chwalone za swoje zdolności pływackie. Na przykład labradory są znane z miłości do pływania i często były szkolone do polowań na ptactwo wodne. Nowofundlandy mają błon...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy