Zmiana na zdrowie. Bezpieczna modyfikacja diety psa

Poradnik dobrego żywienia

Nasz pies ma problemy z trawieniem albo niechętnie je to, co mu podajemy? Być może powinniśmy pomyśleć o zmianie diety. Jak to zrobić, żeby nie zaszkodzić naszemu ulubieńcowi?

Psi opiekun ma do wyboru kilka modeli żywienia swojego czworonoga. Z biegiem czasu i w miarę zdobywania coraz większej wiedzy o zasadach karmienia ukochanego pupila może uznać, że warto zmienić mu dietę. Możliwe też, że zaadoptował psiaka, który długo był żywiony w niewłaściwy sposób. Jak zatem zmienić psią dietę w bezpieczny sposób? 
Przede wszystkim trzeba wszystko dobrze zaplanować, nie robić nic gwałtownie. Jeśli adoptujemy psa, to zacznijmy od przebadania go. Często trafiają do mnie takie zwierzęta z powodu rozregulowanego bądź chorego układu pokarmowego. Zlecam wtedy na ogół cały zestaw badań. Zaczynam od badania krwi: morfologii, biochemii, jonogramu. Jeśli pies jest starszy, dołączam badania tarczycy. No i badania moczu (ogólne oraz stosunek białka do kreatyniny), a także kału (pod kątem pasożytów). Następnie zalecam badanie USG oraz echo serca. Uważam, że warto zrobić RTG stawów – nieraz już się zdarzyło, że moi pacjenci cierpieli z powodu silnego bólu wywołanego zwyrodnieniami czy też zmianami i uszkodzeniami, spowodowanymi biciem przez poprzednich właścicieli. 
Każdemu problemowi możemy zaradzić, ale musimy wiedzieć, że jakiś problem występuje. 
 

Ważne

Badania dają nam obraz zdrowia psa, co pomoże dobrać dla niego optymalne menu i od razu zmienić dietę na taką, która najlepiej będzie mu służyć. Bez badań – nie będziemy wiedzieć, czy pies jest zdrowy. Wiele chorób powoli się wykluwa, zanim da objawy widoczne dla opiekuna!


Uważna obserwacja

Gdy już zadecydowaliśmy o zmianie na przykład z karmy suchej na mokrą, z mokrej na dietę surową albo wybieramy innego producenta karmy, to musimy uzbroić się w cierpliwość i uważnie obserwować swojego psa. Nie ma tu różnicy, czy pies jest z nami od niedawna, czy od wielu lat. Nie spieszmy się, ale też jeśli wszystko idzie dobrze – nie musimy sztucznie wydłużać tego procesu. Nasza obserwacja wypróżnień psiaka i jego samopoczucia jest kluczowa. Czy wiecie, jak powinna wyglądać prawidłowa psia kupa? Dla pewności wpiszcie w wyszukiwarkę „skala stolca pies” i porównajcie z nią to, co Wasz pupil po sobie zostawia. Takie działanie jest objawem rozsądku, ponieważ łatwiej prowadzić obserwacje, jeśli ma się punkt odniesienia. Nie ma się też czego wstydzić – przecież codziennie sprzątacie po swoim psie, więc doskonale znacie jego kupy. A ona najwięcej Wam powie o tym, czy zmiany dobrze przebiegają. 

Prawidła zmiany 

Wszystko zależy od zakresu zmian, jakie wprowadzamy, od stanu zdrowia psa i od naszej świadomości. Sama zmiana producenta karmy, np. suchej, nie jest wielką rewolucją i organizm dość szybko się przyzwyczai. Chyba że zorientowaliśmy się, iż dobraliśmy karmę, która nie służy naszemu psu. Nietolerancja danej karmy bądź danego jej składnika może zdarzyć się u każdego psa – nawet najzdrowszego. Wprowa...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy