Związek kukurydzy z agresją

Poradnik dobrego żywienia

O behawioralnym aspekcie żywienia powiedziano już wiele. Niezaprzeczalnie to, co, kiedy i ile je nasz pies, ma wpływ na jego zachowanie. Kiedy miska może wyzwolić agresję? I co ma z tym wspólnego kukurydza?

To, co spożywa nasz pies, kiedy i w jakich ilościach, ma wpływ na jego zachowanie. Wiemy, że posiłki muszą być regularne, dostarczać odpowiednią ilość energii i zaspokajać głód, ponieważ głód zdecydowanie nie wpływa dobrze na zachowanie. Gdy jednak trzeba ustalić, czym karmić psa mającego problem z agresją, robi się już gorzej. 
Dlatego chciałabym skupić się na tym, czego psu nie podawać, i przypomnieć, jak ważne jest zwracanie uwagi na skład karmy. A jak ma się do tego wszystkiego powszechnie stosowana w wielu suchych karmach kukurydza, a dokładniej gluten kukurydziany? Zobaczmy.

Zachowania agresywne

Najpierw jednak zastanówmy się, czym jest agresja? Czy jej przejawem jest samo grożenie, czy muszą pojawić się obrażenia? Czy samoobrona jest aktem agresji? Gdy pies znajdzie się w sytuacji zagrożenia, jego ewentualny atak jest agresją czy obroną? Co z polowaniem – czy możemy je jednoznacznie zakwalifikować jako zachowanie agresywne? 
Jak widać, kwestię tę trzeba rozpatrywać zdecydowanie szerzej i zawsze oceniać okoliczności występowania określonego zachowania. Czasami pojawienie się agresji bywa wynikiem choroby. Jest ona także skutkiem błędów popełnianych przez człowieka, np. podczas karmienia. Nie ma jednej definicji agresji – nawet autorzy różnych publikacji proponują rozmaite podejścia.

Wszędzie kukurydza…

Wróćmy do bohaterki artykułu. Kukurydza to jedno z częściej używanych zbóż w karmach dla psów. W dużych ilościach możemy znaleźć ją przede wszystkim w karmach suchych. Do ich produkcji bowiem niezbędna jest skrobia, którą pozyskuje się ze składników pochodzenia roślinnego, np. właśnie z kukurydzy. 
Zróbmy od razu istotne zastrzeżenie: psy nie potrzebują węglowodanów w swojej diecie (poza karmieniem przy niektórych schorzeniach bądź specyficznymi stanami fizjologicznymi). A w powszechnie dostępnych karmach mamy nierzadko ponad 50% węglowodanów, często z kukurydzy. To ogromny zastrzyk skrobi, podnoszący poziom cukru we krwi psa. A gwałtowne skoki poziomu cukru nie przyczyniają się do stabilnego zachowania. 
Pamiętajmy także, że uprawa kukurydzy wiąże się z bardzo intensywnymi opryskami, za sprawą których ziarno (a później także psia karma) jest jeszcze „zdrowsza”. Czy takie pożywienie nie pozostanie bez wpływu na zachowanie psa? To jednak nie wszystko, problemów mamy jeszcze więcej.
 


Gluten kukurydziany

Do produkcji karm suchych wykorzystywany jest także gluten kukurydziany – składnik wysokobiałkowy, otrzymywany w procesie izolowania skrobi z kukurydzy i używany w karmach do zwiększenia zawartości białka. 
Białko kukurydzy zawiera bardzo niewielkie ilości metioniny i tryptofanu, bogate jest za to w lizynę i tyrozynę. Zawartość tego drugiego aminokwasu wynosi w niej około 3%, podczas gdy wysokobiałkowa mączka sojowa ma go 1,7% a mięso – poniżej 1%. Zapamiętajmy te liczby, ponieważ tyrozyna i tryptofan są aminokwasami, które odgrywają kluczową rolę w regulacji psiego nastroju. Tyrozyna jest tzw. prekursorem dwóch neuroprzekaźników: dopaminy (odpowiedzialnej za skupienie uwagi i reaktywność) oraz noradrenaliny (odpowiadającej za pobudzenie, a więc pośrednio za zachowan...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy