Autor: Julia Stankiewicz

Behawiorystka zwierząt, zoopsycholog.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Psia radość. Czy psy potrafią się uśmiechać lub śmiać?

Mogłoby się wydawać, że nie ma nic prostszego niż stwierdzenie, że pies jest radosny. Opiekunowie psów bez wahania oceniają, czy ich pies się cieszy, wielu z nich zauważa u swoich psów ekspresję, którą nazywają uśmiechem. Czy takie interpretacje psich zachowań są słuszne? Może to jednak przypadek antropomorfizacji i przekładania na psy własnych emocji? Jak psy okazują radość? Czy potrafią się uśmiechać lub śmiać?

Czytaj więcej

Psie sporty w terapii behawioralnej

Są opiekunowie, którzy chętnie spróbowaliby ze swoim psem nowej aktywności, ale rezygnują z powodu jego problemów behawioralnych. Czy trenowanie psich sportów nie wchodzi w grę w takim wypadku? A może wręcz przeciwnie – byłoby to wsparcie terapii behawioralnej i miało dobry wpływ na codzienne funkcjonowanie psa?

Czytaj więcej

Kochasz? Jedź bezpiecznie. Jak przyzwyczaić i bezpiecznie wozić psa w samochodzie?

Dla wielu psów jazda samochodem jest chlebem powszednim. Wozimy psy ze sobą na wycieczki za miasto, na wakacje, na treningi, w gości. Zdarza się jednak, że takie podróże nie są przyjemnością, lecz utrapieniem i stresem zarówno dla psa, jak i dla opiekuna. Na szczęście jazda samochodem to temat, w wypadku którego dobrze zaplanowane działania i ćwiczenia mogą znacznie poprawić komfort wspólnych podróży.

Czytaj więcej

Życie w rytmie rytuałów

Psy bardzo lubią rytuały, które nadają ich życiu uporządkowany, stały rytm. Pomagają im także opanować emocje, odzyskać poczucie kontroli, złagodzić lęk i niepewność. 

Czytaj więcej

Pies to nie pluszak. Czym jest bambinizm?

Słuchając rozmów psiarzy, można odnieść wrażenie, że wszystkie psy to wesołe istoty, które z każdym chcą się zaprzyjaźnić i bawić. Takie podejście wynika z braku wiedzy oraz infantylnego postrzegania tych zwierząt. Co wspólnego ma pies z Bambi?

Czytaj więcej

Co mówi imię naszego psa?

Dlaczego wybór psiego imienia tak często jest przedmiotem długich rozważań i poszukiwań? Czym się kierujemy, wybierając imię dla naszych futrzastych domowników? Czym ono jest dla nas? Co mówi o nas? Jaką funkcję pełni w ludzkiej społeczności?

Czytaj więcej