W życiu człowieka rytuały również odgrywają ważną rolę. W naszej kulturze określenie „rytuał” odnosi się przede wszystkim do obrzędów religijnych, magicznych czy ważnych uroczystości. W tym kontekście zatem uznamy za rytuał sekwencję czynności o charakterze symbolicznym.
Według Słownika języka polskiego słowo „rytuał” może oznaczać również zespół czynności, które często powtarzane, stają się nawykiem, co według terminologii psychologicznej oznacza zautomatyzowaną czynność nabytą przez powtarzanie. To właśnie automatyzacja czynności sprawia, że budowanie odpowiednich nawyków jest tak cenne. Według psychologów poznawczych czynność automatyczna jest relatywnie szybka, bezwysiłkowa i pozbawiona większych kosztów poznawczych, a jej realizacja nie wymaga namysłu i kontroli ze strony świadomości. W pracy z psami oznacza to, że zautomatyzowane zachowania w postaci nawyków czy rytuałów możemy wykorzystywać również w trudniejszych sytuacjach, bardziej stresujących czy związanych z wyższym poziomem pobudzenia, ponieważ nie wymagają większego udziału świadomości i uwagi.
Trzeba jednak pamiętać, że podobnie jak u ludz...
Życie w rytmie rytuałów
Psy bardzo lubią rytuały, które nadają ich życiu uporządkowany, stały rytm. Pomagają im także opanować emocje, odzyskać poczucie kontroli, złagodzić lęk i niepewność.