Co mówi imię naszego psa?

Psychologia zwierząt

Dlaczego wybór psiego imienia tak często jest przedmiotem długich rozważań i poszukiwań? Czym się kierujemy, wybierając imię dla naszych futrzastych domowników? Czym ono jest dla nas? Co mówi o nas? Jaką funkcję pełni w ludzkiej społeczności?

Potrzebujesz dodatkowych informacji? Sprawdź artykuł: Co pies to charakter. Jaką osobowość mają nasze psy?

Nadawanie imion jest niezwykle ważnym elementem życia ludzkiej społeczności. Proces ten ma aspekty psychologiczne, filozoficzne, społeczne oraz językowe, a także całą gamę znaczeń i funkcji. Kluczowe znaczenie ma nadanie imienia nowo narodzonemu dziecku, przez ten akt bowiem zyskuje ono tożsamość, indywidualność, a także prawa i przywileje. Rytuałem nadawania imienia objęliśmy też psy, które tysiące lat temu przyjęliśmy do ludzkiej społeczności. Nadawanie imion zwierzętom może się wydawać tematem błahym, jednak pełni ono wiele funkcji i jest bogate w znaczenia. 

POLECAMY

Imię klucz

Z punktu widzenia poznawania psa i budowania z nim relacji imię nie ma kluczowego znaczenia. Zdecydowanie istotniejsza jest wiedza o doświadczeniach zwierzęcia, jego upodobaniach, wieku czy stanie zdrowia. A jednak gdy p...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy