Psia radość. Czy psy potrafią się uśmiechać lub śmiać?

Psychologia zwierząt

Mogłoby się wydawać, że nie ma nic prostszego niż stwierdzenie, że pies jest radosny. Opiekunowie psów bez wahania oceniają, czy ich pies się cieszy, wielu z nich zauważa u swoich psów ekspresję, którą nazywają uśmiechem. Czy takie interpretacje psich zachowań są słuszne? Może to jednak przypadek antropomorfizacji i przekładania na psy własnych emocji? Jak psy okazują radość? Czy potrafią się uśmiechać lub śmiać?

Samo odczuwanie emocji, w tym radości, przez psy jest już przyjęte w świecie naukowym za fakt. Dalsze badania i dyskusja w tym zakresie z pytania „czy?” zmierzają w stronę pytania „jak?”. W myśleniu o emocjach ogranicza nas ludzki sposób percepcji oraz język. Z tego powodu odczuwanie emocji przez gatunek o tak odmiennej percepcji i sposobach komunikacji zawsze będzie dla nas w jakiejś części zagadką. Etolog Joyce Poole zauważył, że zwierzęta mogą czuć jak my, ale mogą także odczuwać emocje nam nieznane.

Pomylenie pojęć

W wypadku pozytywnych emocji również możemy uwikłać się w semantyczne zawiłości. Czym innym jest szczęście, zadowolenie, radość, zachwyt czy euforia i inaczej będzie wyglądać ich ekspresja. Analizując psie emocje i zachowania, najłatwiej będzie nam zauważyć różnicę w poziomie pobudzenia psa w zależności od intensywności odczuwanych emocji. Tutaj pojawia się już pierwszy haczyk i możliwość błędnej interpretacji. Zdarza się, że opiekunowie psów każdy przejaw większego pobudzenia kwalifikują jako radość. Dynamiczny, biegający, skaczący, szalejący pies jest często postrzegany jako radosny pies. Założenie takie jest błędne i, niestety, często szkodliwe dla naszych pupili. Duże pobudzenie może być skutkiem stresującej sytuacji i nie mieć zbyt dużo wspólnego z przyje...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy