Psy w zdecydowanej większości lubią jeść. Dużo uwagi poświęcają na znajdowanie jedzenia lub próby jego kradzieży. Jest jednak niewielka grupa niejadków, które miewają problemy z jedzeniem. Jak sobie z nimi radzić?
Psy w zdecydowanej większości lubią jeść. Dużo uwagi poświęcają na znajdowanie jedzenia lub próby jego kradzieży. Jest jednak niewielka grupa niejadków, które miewają problemy z jedzeniem. Jak sobie z nimi radzić?
Psy lubią jeść. Czasami jednak to umiłowanie przeradza się w łakomstwo i obżarstwo. Wtedy zwierzaki kradną jedzenie ze stołu albo kredensu, żebrzą o kąski, nie opuszczają opiekunów podczas posiłków. Jak temu zaradzić?
Twój pies obgryza własny ogon, ssie łapy albo energicznie wylizuje boki? Zareaguj natychmiast! Są to bowiem tzw. zachowania samouszkadzające, które, jeśli są zlekceważone, prowadzą do bardzo poważnych problemów zdrowotnych.
Wokalizacje są sposobem komunikacji psów, dlatego w żadnym wypadku nie wolno ich karcić za piszczenie, warczenie czy szczekanie. W przyszłości bowiem pies pomny kar może zrezygnować z formy sygnalizacji, za którą wcześniej był karany, i zamiast np. warknąć ostrzegawczo, od razu ugryzie.
Wszelkie dziwne zachowania czworonożnych pupili powinny natychmiast nas zaalarmować. Zazwyczaj bowiem świadczą albo o poważnych chorobach somatycznych, albo o problemach psychologicznych. Jednym z takich groźnych objawów jest syndrom pica.
„Znowu zjadł to świństwo” – żalą się czasami zaniepokojeni opiekunowie psów. Czy słusznie się niepokoją? Kiedy koprofagia powinna skłonić ich do wizyty z pupilem u lekarza weterynarii?
Pies wysoko wrażliwy będzie taki przez całe życie. To od nas zależy, czy jesteśmy w stanie zapewnić mu właściwy komfort i bezpieczeństwo.
Nieprawidłowa socjalizacja na etapie szczenięcym może doprowadzić do agresji przejawianej wobec innych psów. Jest to o tyle kłopotliwe, że z innymi czworonogami mamy do czynienia przy okazji niemal każdego spaceru, wizyty w gabinecie weterynaryjnym czy w trakcie pobytu w psim hotelu. Jak zwalczyć agresję w interakcji z drugim psem?
Załatwianie potrzeb fizjologicznych w domu to częsty problem, z jakim muszą się zmagać przede wszystkim opiekunowie bardzo młodych lub starszych psów. Z czasem budzi on coraz większą frustrację zarówno domowników, jak i psa, który nie rozumie, dlaczego spotykają go kary. Jak z tym walczyć?
Często się dziwimy, że pies warczy albo nawet próbuje gryźć, gdy ktoś usiłuje zabrać mu miskę w trakcie posiłku albo przeszkodzić w zabawie ulubionym gryzakiem. Dlaczego tak się zachowuje? Czy ma prawo do obrony swoich zasobów?
Dość powszechny jest strach, jaki zwierzęta domowe odczuwają w gabinetach weterynaryjnych. Często pojawia się u nich obawa, stres, zaniepokojenie – uczucia podobne tym, które i człowiek przejawia na widok lekarskiego fartucha. Te uczucia oraz pewne niepokojące zachowania u naszego pupila można skutecznie opanować i mieć pod kontrolą dzięki właściwie dobranej terapii. Jak to zrobić?
Z czego wynika „niewinna” zabawa psa, polegająca na szarpaniu pluszowego misia? Albo dlaczego lubi wyciągać z zabawek wypełnienie? Tak – pies „zabija” swoją „ofiarę”. On wciąż jest drapieżnikiem i dlatego nie jesteśmy w stanie wygrać z jego instynktem, jednak zawsze musimy nad nim zapanować.