Bezpieczeństwo psa vs. bezpieczeństwo dzieci! Jak wybrać właściwy preparat na kleszcze?

Recepta na zdrowie

Stosowanie chemicznych środków przeciwko ektopasożytom wymaga dużej ostrożności. Należy uważać, żeby preparat nie dostał się do oczu, nie był wdychany przez człowieka i bezwzględnie umyć ręce po jego aplikacji. Szczególną ostrożność trzeba zachować, jeśli w domu są dzieci. Gdzie szukać porady na wypadek wątpliwości?

W sprzedaży dostępne są różne formy preparatów przeciw ektopasożytom: krople aplikowane miejscowo tzw. (spot-on), obroże, a także szampony, spraye, pudry, proszki i tabletki do połykania. Wiele preparatów zawiera te same substancje czynne, ale w różnych proporcjach i postaciach i z tego powodu są podawane w rozmaity sposób. Ma on znaczenie m.in. dla potencjalnego kontaktu z substancją czynną. 

Zasada działania nie zawsze taka sama

Stosowanie pudrów, proszków i sprayów polega na dokładnym pokryciu skóry i sierści zwierzęcia preparatem. Leki w formie pudrów i proszków nie zawierają substancji pomocniczych, które ułatwiają m.in. ich równomierne rozprzestrzenienie. Rozchodzą się na psie wyłącznie mechanicznie, a ich skuteczność zależy od staranności podającej je osoby. 
Z kolei preparaty w kroplach są aplikowane na skórę na grzbiecie psa i rozprzestrzeniają się dzięki substancjom pomocniczym. Po aplikacji środek przenika do naturalnej warstwy tłuszczowej, pokrywającej skórę i sierść. Substancje pomocnicze powodują, że preparat samoistnie rozchodzi się w powierzchownej warstwie naskórka i utrzymuje w określonym stężeniu. Krople zaczynają w pełni działać od 24 do 
48 godzin po podaniu (okres ten zależy od grubości i ciągłości warstwy lipidowej naskórka psa). 
Obroże przeciwpasożytnicze pozostają zapięte na szyi psa i przez cały okres działania uwalniają substancje czynne, które – podobnie jak w przypadku kropli – utrzymują się na skórze i sierści zwierzęcia.
Jeszcze inaczej działają tabletki przeciwpasożytnicze – jest to środek wewnętrzny, ogólnoustrojowy, do którego człowiek nie ma dostępu po przeżuciu i połknięciu przez psa. Co oczywiste, znika także ryzyko kontaktu z substancją czynną.

W trosce o bezpieczeństwo dzieci

Jeśli kontakt z psem ma małe dziecko, należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania preparatów przeciwko ektopasożytom. Niewskazane są zarówno środki mechaniczne (spraye, proszki i pudry), jak i obroże przeciwpasożytnicze. Jeśli dziecko ma zwyczaj dotykania obroży psa, substancja czynna może przedostać się na dłonie i – co gorsza – do ust. Substancje czynne stale uwalniają się z obroży, więc po każdym przytuleniu czy pogłaskaniu psa trzeba koniecznie umyć ręce. Niewskazane jest zwłaszcza wspólne spanie ze zwierzęciem.
W przypadku kropli producenci zwykle zalecają, aby nie kontaktować się z psem do wyschnięcia preparatu w miejscu jego aplikacji. Dlatego lepiej wykonać ten zabieg wieczorem, kiedy wiadomo, że pupil nie będzie miał kontaktu z dzieckiem przez kilkanaście godzin. 

...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy