Dogfitness

Recepta na zdrowie

Zima nie sprzyja długim spacerom i innym aktywnościom na świeżym powietrzu. Jednak nawet podczas zimowej pluchy możemy zapewnić psu odpowiednią porcję ruchu – i to nie ruszając się z domu.

Opiekunowie psów sportowych wykorzystują zimę na dopracowywanie szczegółów związanych z dyscypliną uprawianą przez ich pupili, ale także na poprawę propriocepcji, czyli świadomości ciała, oraz muskulatury. Z pomocą przychodzą wówczas ćwiczenia dogfitness, które z powodzeniem można przeprowadzić we własnym salonie. Co to takiego? To forma aktywności, w której dąży się do poprawy ogólnej sprawności psa. Wpływa również na poprawę relacji człowiek – pies, wzmacnia bowiem wzajemne zaufanie i pewność siebie zwierzęcia. Technikami stosowanymi podczas uczenia się ćwiczeń są: naprowadzanie, kształtowanie, wyłapywanie zachowań oraz naśladowanie. Najczęściej stosuje się motywację w postaci przysmaków.

Nie tylko dla sportowców

Czy to aktywność tylko dla psich sportowców? Zdecydowanie nie. Zimowe pluchy i chłody sprawiają, że psi seniorzy oraz zwierzęta cierpiące z powodu chorób stawów czują się w tym okresie dużo gorzej. Odpowiednio dobrane oraz regularnie powtarzane ćwiczenia mogą wyraźnie poprawić ich funkcjonowanie. 
Kiedy wprowadzić dogfitness do repertuaru zajęć naszego pupila? Gdy trzeba wzmocnić jego masę mięśniową oraz zwiększyć możliwości ruchowe lub popracować nad poczuciem pewności siebie. Pies nie może być także zbyt otyły. P...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy