Domowa apteczka dla psa

Recepta na zdrowie

Psia apteczka pierwszej pomocy różni się od ludzkiej. Co powinno się w niej znaleźć? Jakich leków unikać, by nie zaszkodzić psu? W jakich sytuacjach należy z niej skorzystać?

Domowa apteczka powinna zawierać wsparcie nie tylko dla ludzi, ale także dla zwierząt. Trzeba pamiętać, żeby apteczkę zabierać ze sobą na wakacje i w podróż. Wiadomo bowiem powszechnie, że psy „psują się” najczęściej w święta, dni wolne i podczas dalekich wypraw. 

Jak odpowiednio przygotować apteczkę dla psa? Trzeba zacząć od rozmowy z lekarzem weterynarii. Doradzi, jakie leki może przyjmować pies i jak je podawać. Warto również poprosić go o instruktaż, np. zakładania opatrunków. Można to poćwiczyć samodzielnie, ponieważ w Internecie jest sporo filmów instruktażowych, albo zapisać się na odpowiedni kurs.

Co do apteczki?

Wiele zależy od tego, jak duża jest apteczka. W domu możemy po prostu schować w zamkniętej szafce wszystko, co uznamy za konieczne. Z kolei do apteczki podróżnej zabieramy tak naprawdę tylko podstawowy zestaw.
 

Ważne

Dobrze przygotowana apteczka daje pewność, że w nagłych sytuacjach pies otrzyma pomoc niezbędną do przetrwania pierwszych trudnych chwil. Trzeba jednak pamiętać, że to apteczka pierwszej pomocy, pozwala zatem na udzielanie tylko doraźnej pomocy, która pozwoli w miarę bezpiecznie doprowadzić psa do specjalisty. 


Poniższa lista zawiera podstawowe środki, jakie powinny znaleźć się w każdej domowej i podróżnej apteczce: 

 • Opis psa na kartce (najlepiej w koszulce foliowej) – jego wiek, masa ciała i choroby oraz wykaz leków, jakie przyjmuje. Przyda się także zapisany adres lecznicy, w której zwierzę jest leczone, a w wypadku podróży – lista lecznic w miejscu pobytu. Czemu to ważne? Ponieważ nie zawsze opiekun będzie w stanie opatrzyć psa czy podać mu leki. Choroba zwierzęcia to bardzo duży stres dla opiekuna, pod wpływem którego może on np. zapomnieć, jakie powinno być dawkowanie leku. W wypadku zwierzęcia chorego przewlekle, któremu stale trzeba podawać leki (w tym również kroplówki), rozsądnie jest mieć odpowiedni ich zapas zarówno w domu, jak i w apteczce podróżnej. 
 • Środek do odkażania ran – przyda się na przykład rivanol. Psich ran nie powinno odkażać się wodą utlenioną. Przy odkażaniu trzeba uważać, wywołuje ono bowiem pieczenie i dodatkowy ból. Pies może wtedy zareagować nerwowo. 
 • Opatrunki – najlepsze są plaster papierowy oraz bandaż samoprzylepny. Bez nich nie będzie jak opatrzyć i zabezpieczyć odkażonej rany.
 • Gaziki jałowe posłużą do ucisku rany, szczególnie przy mocnym krwawieniu. Należy wtedy zwinąć gazik w kulkę, włożyć w ranę i mocno uciskać. Można także używać ich do przemywania ran.
 • Bandaż bawełniany i elastyczny oraz nożyczki z zaokrąglonymi końcami – przydadzą się do zmiany opatrunków.
 • Sól fizjologiczna (najlepiej w kilkumililitrowych ampułkach) – przyda się do przemywania oczu. Nie należy przemywać oczu rumiankiem, szałwią czy starymi kroplami!
 • Lateksowe rękawiczki jednorazowe – zapewnią bezpieczeństwo osobie opatrującej zwierzę.

Z kolei poniższe rzeczy trzeba mieć koniecznie w domu i warto zabrać ze sobą w podróż: 

 • Folia termiczna – do ochładzania lub ogrzewania ciała zwierzęcia.
 • Termometr elektroniczny z elastyczną końcówką – temperaturę ciała psa mierzymy, nanosząc na końcówkę termometru niewielką ilość substancji poślizgowej (wazeliny lub oleju jadalnego) i wsuwając ją delikatnie w odbyt zwierzęcia. Termometry na podczerwień nie sprawdzą się u zwierząt, podobnie jak tradycyjne termometry wkładane pod pachę.
 • Laktuloza – przynosi ulgę w zaparciach albo uporczywych zakłaczeniach. Ten preparat jednak można podawać tylko wtedy, gdy lekarz weterynarii na to pozwoli i określi jego...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
 • Zniżki na konferencje i szkolenia
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy