Jak przetrwać zmiany

Na temat

Psy są całkiem nieźle przystosowane do nadążania za zmianami zachodzącymi w środowisku, które dzielą z ludźmi. Trzeba im jednak na to pozwolić i zrozumieć, jak te wszystkie transformacje wpływają na ich psychikę.

Bardzo lubimy stałość, przewidywalność, schematyczność. Owszem, ciekawie jest czasem poznać coś lub kogoś nowego, lekko zaszaleć, wyjść poza swoją strefę komfortu po to, aby poszerzyć swoje horyzonty. Zawsze jednak lubimy wracać do naszych przytulnych mieszkań, pić poranną kawę w ulubionym kubku z misiem i czuć miękkość ukochanej, lekko już zmęczonej życiem bluzy przytulanki. 

A jednak mimo takiego umiłowania stałości wciąż w nas i wokół nas coś się zmienia, a my siłą rzeczy musimy się do tych zmian przystosowywać. Nie jesteśmy tymi samymi osobami co rok, dwa lata czy dekadę temu. 

POLECAMY

W życiu psa

To samo dotyczy naszych psów. Popatrzmy na ukochanego rozszczekanego jamniczka, lekko przestraszonego kundelka albo pozornie odważnego i „ostrego” dobermana przez pryzmat tego, że są to żywe istoty, które w swojej genetycznej pamięci wciąż są wilkami – choć o nieco zmodyfikowanym podejściu do życia. Instynkt nakazuje im przetrwać, więc natura uzbroiła je w liczne strategie umożliwiające osiągnięcie tego celu. Co więcej, oprócz nich nasze psy zostały wypo...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy