Autor: Katarzyna Wawryniuk

   

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Psie emocje – zagadka godna Sherlocka Holmesa Nauka na tropie mechanizmów psich zachowań

Reakcje psa na otaczający świat, również na własne wewnętrzne odczucia, są nieraz zagadką godną samego Sherlocka Holmesa. Behawiorysta często więc wciela się w detektywa, który po nitce do kłębka dociera do zakamarków psiego umysłu.

Czytaj więcej

Jak przetrwać zmiany

Psy są całkiem nieźle przystosowane do nadążania za zmianami zachodzącymi w środowisku, które dzielą z ludźmi. Trzeba im jednak na to pozwolić i zrozumieć, jak te wszystkie transformacje wpływają na ich psychikę.

Czytaj więcej

Gdy psie zmysły zawodzą

Ciało psa to świetnie funkcjonujący mechanizm, z wieloma podzespołami, które w wypadku awarii jednego z nich starają się nadrabiać deficyt. Co się zatem dzieje, gdy zawiodą oczy, uszy albo nos? Czy pies jest w stanie wtedy w miarę normalnie żyć?

Czytaj więcej

Zawstydzony zazdrośnik

Od dawna wiemy, że psy odczuwają różne emocje. Sami to widzimy, gdy nasi pupile wpatrują się w nas z absolutnym oddaniem i miłością albo gdy okazują prawdziwą zazdrość o nowego członka rodziny lub kolejnego zwierzaka w domu. Czy jednak psy są zdolne do uczuć wyższych? Co na ten temat ma do powiedzenia współczesna nauka?

Czytaj więcej

Codzienne rytuały z psem

Wstajesz rano, otwierasz oczy, bezwiednie drepczesz do kuchni, wstawiasz czajnik, pijesz kawę, przeglądając internet, czytając wiadomości, albo po prostu rozmawiasz z towarzyszem codziennego zwyczaju – nie ukrywajmy tego, często jest nim Twój pies. To Twój codzienny rytuał, jeden z wielu, który wykonujesz mniej lub bardziej świadomie w ciągu każdego dnia, schematyczne i powtarzalnie.

Czytaj więcej

Uciekaj lub walcz

To zdumiewające, w ile różnych strategii ukrywania strachu wyposażyła matka natura naszych czworonożnych pupili. Jeśli nagle chcą się bawić i nas zaczepiają, powinny się nam zapalić lampki alarmowe, może to bowiem być znak, że coś je poważnie zaniepokoiło albo nawet przestraszyło.

Czytaj więcej

Odwagi psie

Pisząc o Maluszku, mam na myśli każdego psa, który bardzo się boi. Gdy spojrzycie w jego oczy, gdzieś w głębi zobaczycie małe, skulone, przerażone, próbujące przetrwać szczenię. List kieruję do tych, którzy na co dzień borykają się z wyzwaniami, jakie stawia przed nimi wspólne życie z psem uznawanym za „lękliwego”, „reaktywnego”, „wycofanego”, „trudnego”.

Czytaj więcej

Gdy dźwięki przerażają… Terapia SI a fobia dźwiękowa

Wiele psów cierpi z powodu fobii dźwiękowej. Można im pomóc przez mądre i świadome wychowywanie szczeniąt. Czy jednak można coś zrobić, jeśli fobia zwierzęcia nigdy nie była leczona? Jakie znaczenie ma tutaj integracja sensoryczna?

Czytaj więcej

Zabawa w życiu psa

W relacjach z psami, zwłaszcza w zabawie z nimi, musimy okazywać im szacunek, dbać o równowagę sił i nie próbować dominować. Zmuszanie do aportowania czy wciskanie do psiego pyska zabawki na pewno popsuje nie tylko atmosferę zabawy, ale także naszą wspólną relację.

Czytaj więcej

Strachodźwięki - Trening odporności na hałasy

Wyobraźmy sobie, jak musi się czuć nasz pies, gdy zaprowadzimy go do śródmieścia, centrum handlowego czy na imprezę. Zewsząd atakują go głośne dźwięki o ogromnej skali tonów i natężenia. Skutek może być taki, że pojawią się u niego objawy strachu lub nawet fobii.

Czytaj więcej

Asystent psich emocji - Rola silnej relacji z opiekunem w życiu psów lękliwych

Dobry przewodnik jest w stanie dostrzec każdą reakcję psa i potrafi na nią wpłynąć przede wszystkim działaniem, a nie mówieniem. Daje w ten sposób swojemu czworonożnemu podopiecznemu przestrzeń do zastosowania wyuczonej strategii radzenia sobie z trudną sytuacją.

Czytaj więcej

Komenda – szczyt komunikacyjnej góry lodowej

Zrozumienie istoty relacji między czło­wiekiem a psem stanowi klucz do roz­wiązania problemów behawioralnych zwierzęcia.

Czytaj więcej