Autor: Katarzyna Wawryniuk

   

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Kim dla ciebie jestem, psie?

Poczucie tożsamości jest niezwykle ważne zarówno dla prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie, jak i dla utrzymania dobrego samopoczucia i pewności siebie. To, jak sami siebie postrzegamy, definiuje najważniejsze elementy naszej relacji z psem.

Czytaj więcej

Na sportowym haju. O psich uzależnieniach

Sporty kynologiczne – jak sama nazwa wskazuje – są dla psa, nie dla człowieka. Jeśli człowiek tak bardzo potrzebuje sportowej rywalizacji, to sam może zapisać się na wybrany sport, a psu dać wtedy czas na regenerację przed kolejnym spacerem lub prawidłowo skonstruowanym treningiem.

Czytaj więcej

Tożsamość psa

Według wielu badaczy psy wiedzą, kim są, i potrafią odróżnić siebie od innych osobników. Dowiodły tego wyniki dobrze skonstruowanych testów i eksperymentów, które uwzględniały zdolności poznawcze i możliwości umysłowe psów, choć badania wciąż trwają...

Czytaj więcej

Łapa w łapę, ramię w ramię. Spacer równoległy z psem reaktywnym

Spacery równoległe to dobry sposób na to, aby zarówno opiekun, jak i pies nauczyli się panować nad swoimi emocjami, zwłaszcza w trakcie spotkań z obcymi osobnikami.

Czytaj więcej

Zakochany kundel. Życie erotyczne psów

W ludzkim świecie seks wciąż budzi silne emocje. Powoli przestaje jednak być tematem tabu, głównie za sprawą coraz większej wiedzy oraz zachodzących zmian społecznych. Na pewno jednak nigdy nie był tabu w świecie psów. Stanowi tak naturalną część ich życia, jak jedzenie, odpoczynek czy zabawa. Skoro tak, przyjrzyjmy się intymnemu życiu naszych czworonożnych ulubieńców.

Czytaj więcej

Leśna medytacja z psem. Powrót do natury i odzyskanie wolności

Wspólne wyjścia do lasu są szansą na naukę psio-ludzkiej rozmowy, w wyciszającym otoczeniu, z dala od nie zawsze przyjaznych ludzi. Leśna sceneria wpływa kojąco na psa i jego przewodnika, odciąża zszargany układ nerwowy, odsłania dobre strony natury.

Czytaj więcej

Wilcze korzenie psa. Co pies dziedziczy po swoim dzikim przodku?

Ludzie przypadkowo zauważyli, że część wilków podchodzących pod ich osady wykazuje mniejszą agresywność. Udało im się oswoić niektóre łagodniejsze osobniki, a potem zaczęli dobierać do rozmnażania osobniki o pożądanych cechach. Rezultatem tych działań jest gatunek zwierząt najbardziej zaprzyjaźnionych z ludźmi i najmocniej im oddanych.

Czytaj więcej

Psie emocje – zagadka godna Sherlocka Holmesa Nauka na tropie mechanizmów psich zachowań

Reakcje psa na otaczający świat, również na własne wewnętrzne odczucia, są nieraz zagadką godną samego Sherlocka Holmesa. Behawiorysta często więc wciela się w detektywa, który po nitce do kłębka dociera do zakamarków psiego umysłu.

Czytaj więcej

Jak przetrwać zmiany

Psy są całkiem nieźle przystosowane do nadążania za zmianami zachodzącymi w środowisku, które dzielą z ludźmi. Trzeba im jednak na to pozwolić i zrozumieć, jak te wszystkie transformacje wpływają na ich psychikę.

Czytaj więcej

Gdy psie zmysły zawodzą

Ciało psa to świetnie funkcjonujący mechanizm, z wieloma podzespołami, które w wypadku awarii jednego z nich starają się nadrabiać deficyt. Co się zatem dzieje, gdy zawiodą oczy, uszy albo nos? Czy pies jest w stanie wtedy w miarę normalnie żyć?

Czytaj więcej