Autor: Katarzyna Wawryniuk

   

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Zaburzenia zdrowia niefizycznego u psa – ważny problem czy wymysł?

„Zdrowie to nie tylko całkowity brak choroby czy kalectwa, ale także stan pełnego fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu (dobrego samopoczucia)”. Tak Światowa Organizacja Zdrowia opisuje zdrowie, którego istotą nie jest tylko fizyczność, lecz również równowaga psychiczna i zdrowe relacje społeczne.

Czytaj więcej

Psi sport. O co tu chodzi?

Regularna aktywność fizyczna jest szalenie istotnym składnikiem zdrowego życia, zarówno człowieka, jak i psa. Brak ruchu, stagnacja, siedzący lub – w wypadku psów – leżący tryb życia może być stresorem dla usilnie zatrzymywanego w miejscu organizmu. Czy jednak sport pomaga psu rozładować emocje, czy go nakręca i frustruje? Czy aktywność to dla psa odpoczynek, czy raczej ciężka praca? I od czego to wszystko zależy?

Czytaj więcej

Jak rozkochać w sobie psa? Sposoby na nawiązanie i umocnienie więzi

Drogi przewodniku, co czujesz, gdy patrzysz na swojego psa? Tak wiele emocji i miłości kierujesz w stronę tego wspaniałego zwierzaka. Relacja człowieka z psem jest tematem rozważań wielu badaczy, praktyków, opiekunów – doszukujemy się w niej podstaw naukowych, filozoficznych, czasem wręcz religijnych, co wskazuje na wielopłaszczyznowość tego zjawiska. Jego złożoność czasem przytłacza, co z kolei sprawia, że wolimy nazwać to po prostu „magią miłości” psa i człowieka. Przyjrzyjmy się jej jednak nieco bliżej.

Czytaj więcej

Jak kocha pies? Wizja psiej miłości z perspektywy zoopsychologa i psiarza

Psia miłość ma tyle obliczy, ile jest okazji do jej wyrażenia. Z całą pewnością nie istnieje jeden wzór tego niezwykłego… no właśnie czego? Emocji, uczucia, zjawiska, a może niesamowitej energii, która jest siłą przyciągania do siebie dwóch tak odmiennych istot. Tak trudno jest zdefiniować ludzkie kochanie, a co dopiero psie. Każde z nich jest często tak bardzo złożone – proste i niełatwe jednocześnie.

Czytaj więcej

Treibball – niedoceniony psi sport

Jan Nijboer to Holender mieszkający w Niemczech. Jako socjopedagog i terapeuta z wykształcenia połączył swoją wiedzę z wielką pasją kynologiczną i szacunkiem do psów – opracował autorski system pracy z psami Natural Dogmanship, oparty na holistycznym podejściu do zachowania każdego psa w poszanowaniu jego biologii, indywidualizmu i osobowości.

Czytaj więcej

Pogodne życie staruszka

Psia starość nie musi być smutna i szara, choć nie zawsze jest kolorowo. Po prostu trzeba ją poznać i oswoić, ciesząc się każdą chwilą „tu i teraz”. I pamiętając, że nasze wyjątkowe psy mają dużo mniej czasu niż my.

Czytaj więcej

Kim dla ciebie jestem, psie?

Poczucie tożsamości jest niezwykle ważne zarówno dla prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie, jak i dla utrzymania dobrego samopoczucia i pewności siebie. To, jak sami siebie postrzegamy, definiuje najważniejsze elementy naszej relacji z psem.

Czytaj więcej

Na sportowym haju. O psich uzależnieniach

Sporty kynologiczne – jak sama nazwa wskazuje – są dla psa, nie dla człowieka. Jeśli człowiek tak bardzo potrzebuje sportowej rywalizacji, to sam może zapisać się na wybrany sport, a psu dać wtedy czas na regenerację przed kolejnym spacerem lub prawidłowo skonstruowanym treningiem.

Czytaj więcej

Tożsamość psa

Według wielu badaczy psy wiedzą, kim są, i potrafią odróżnić siebie od innych osobników. Dowiodły tego wyniki dobrze skonstruowanych testów i eksperymentów, które uwzględniały zdolności poznawcze i możliwości umysłowe psów, choć badania wciąż trwają...

Czytaj więcej

Łapa w łapę, ramię w ramię. Spacer równoległy z psem reaktywnym

Spacery równoległe to dobry sposób na to, aby zarówno opiekun, jak i pies nauczyli się panować nad swoimi emocjami, zwłaszcza w trakcie spotkań z obcymi osobnikami.

Czytaj więcej