Kwasy omega-3 w diecie

Poradnik dobrego żywienia

Suplementacja kwasami omega-3 i omega-6 jest niezbędna, ponieważ organizm psa nie jest w stanie samodzielnie ich syntetyzować. A bez nich komórki nie mogą nie tylko funkcjonować, ale także istnieć.

Chyba wszyscy słyszeli o dobroczynnym działaniu kwasów omega-3, ale mało kto wie, że napis „kwasy omega-3” na opakowaniu nie wystarczy, aby włączyć dany produkt do diety psa (albo własnej). Trzeba poświęcić trochę czasu i wybrać preparat, który będzie wart swojej ceny, ponieważ kwasy omega są jednym z droższych suplementów w psiej diecie. 

Kwasy absolutnie niezbędne

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe (polyunsaturated fatty acids, PUFA) omega-3 i omega-6 są określane jako niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT). Niezbędne, ponieważ organizm psa nie jest w stanie samodzielnie ich syntetyzować, zatem muszą one być dostarczane z pokarmem. Bez nich bowiem komórki nie mogą funkcjonować. 

Najbardziej rozpowszechnionymi w żywności wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi są kwasy omega-6, które znajdziemy w tłuszczach zarówno roślinnych, jak i zwierzęcych. Oczywiście są potrzebne, ale w nadmiarze mogą wywoływać w organizmie stany zapalne, zwłaszcza gdy brakuje w nim kwasów omega-3. Te z kolei występują rzadziej, stąd suplementacja kwasami omega polega przede wszystkim na podawaniu omega-3.

Kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 rywalizują ze sobą o te same szlaki metaboliczne, dlatego niewłaściwa ich proporcja w diecie może redukować korzystne efekty biologicznego działania „trójek”. Niestety, we współczesnej diecie zarówno ludzkiej, jak i psiej mamy nadmiar kwasów omega-6. Takie są konsekwencje życia w przemysłowym świecie i spożywania przetworzonej przemysłowo żywności o wysokiej zawartości olejów roślinnych – w wypadku psów mowa oczywiście o karmach komercyjnych, szczególnie suchych.

Duże zainteresowanie naukowców i psich opiekunów budzi suplementacja kwasami omega-3 w wypadku problemów ze zdrowiem. Wyniki badań wskazują, że nie tylko warunkują one prawidłowe funkcjonowanie organizmu, ale także odgrywają znaczną rolę w leczeniu konkretnych chorób.

EPA oraz DHA

Wśród kwasów omega-3 wyróżniamy kwas eikozapentaenowy (EPA) i kwas dokozaheksaenowy (DHA). Kwas DHA odpowiada przede wszystkim za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, głównie mózgu, a także siatkówki oka. Jeśli zapewnicie swoim psom dużą dawkę DHA, to ich mózgi z pewnością Wam za to podziękują! Z kolei EPA odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu układu sercowo-naczyniowego. 

Oba te rodzaje tłuszczów omega-3 są niezbędne do prawidłowego rozwoju szczeniąt, zwłaszcza DHA. Konsekwencją niedoboru EPA i DHA mogą być: zaburzenia behawioralne i poznawcze, choroby sercowo-naczyniowe, otyłość, nowotwory, problemy z ciążą oraz wady rozwojowe i niedorozwój płodów, problemy skórne i ze wzrokiem. 

Ważne
Jako źródła kwasów omega-3 nie stosujemy olejów roślinnych: lnianego, rzepakowego, słonecznikowego czy jakiegokolwiek innego. One po prostu nie zaspokoją zapotrzebowania psiego organizmu na EPA i DHA.

Kwas EPA działa przeciwzapalnie, wskazane jest więc jego podawanie chociażby w wypadku choroby zwyrodnieniowej stawów – może pomóc w zmniejszeniu towarzyszącego jej bólu oraz kulawizny. Zwiększona zawartość kwasów omega-3 to także element diety w przewlekłej chorobie nerek. Przy przewlekłych chorobach układu pokarmowego kwasy omega-3 również mogą pomóc, trzeba jednak pamiętać, że jest to tłuszcz, i uważać z dawkami, bo podrażniony układ pokarmowy może nie poradzić sobie, gdy będą zbyt duże. Dobrym pomysłem będzie wykorzystanie kwasów omega-3 jako elementu profilaktyki chorób nowotworowych, na które coraz częściej cierpią domowi pupile.

Ile i skąd?

Co ciekawe, zapotrzebowanie psów na kwasy omega-3 nie zostało jak na razie precyzyjnie określone. Obowiązujące wytyczne żywieniowe Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Ka...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy