Psia dieta na długowieczność (część 1)

Poradnik dobrego żywienia Otwarty dostęp

Co powinny jeść nasze psy, żeby żyć długo i szczęśliwie? Czy istnieje psi odpowiednik diety śródziemnomorskiej? Na jakie elementy żywienia należy zwrócić szczególną uwagę?

Każdego dnia decydujemy, co zje nasz pies. Ważne, żebyśmy podejmowali te decyzje świadomie. Czy wiemy, co jest w składzie karmy, którą zwierzę dostaje każdego dnia? Czy mimo skromnego budżetu staramy się podawać mu pokarm lepszej jakości? Czy zdajemy sobie sprawę, że to właśnie żywienie buduje podwaliny długiego i zdrowego życia naszego pupila? Oczywiście inne czynniki również mają znaczenie, ale mamy na nie znacznie mniejszy wpływ niż na to, czym karmimy psa.
 

Pamiętaj 
Zrozumienie, jak wielkie znaczenie ma właściwe odżywianie, jest niezbędne do poprawy zdrowia oraz przedłużenia życia zarówno sobie, jak i psu. 

 

Jedzenie to znacznie więcej niż paliwo, które zapewnia energię do przetrwania kolejnego dnia. Jedzenie to nie tylko kalorie! To witaminy, enzymy, mikro- i makroelementy. Dobrym pożywieniem można wspierać swoje i psie komórki, ale jeśli jest ono nieodpowiednie, można się narazić na wystąpienie różnych chorób. Nie wolno sprowadzać karmienia psa do zaspokajania wyłącznie jego zapotrzebowania na energię i składniki odżywcze. Właściwe odżywianie powinno stać się priorytetem, jeśli chcemy, aby nasz pies żył jak najdłużej w dobrym zdrowiu

 

Nutrigenetyka

Nutrigenetyka to dziedzina wiedzy zajmująca się badaniem interakcji między odżywianiem a genami (szczególnie pod kątem zapobiegania chorobom i ich leczenia). Jest kluczem do zdrowia i długowieczności wszystkich żywych organizmów – psów, kotów, ludzi.

Możemy wykonać test DNA, który pokaże, jakie pożywienie będzie dla nas najlepsze. Przykładowo: geny determinują reakcję metabolizmu i mięśni, dostarczanie w odpowiednich ilościach składników odżywczych wspomagających tę reakcję będzie więc kluczowe dla zachowania zdrowia.

Co mamy do wyboru?

Na pozór wybór karm dla psów jest ogromny. Suche, mokre, z różnych mięs, a do tego przeróżne dodatki, takie jak jabłka, komosa czy chia – do wyboru, do koloru. Gdy jednak baczniej przyjrzymy się jakości tych produktów, wówczas możliwości wyboru zaczynają topnieć. 

Przeciętna paczka suchej karmy dla psów zawiera składniki, które zostały frakcjonowane lub wyizolowane, rafinowane i podgrzewane średnio cztery razy, co oznacza, że jest to produkt ekstremalnie przetworzony. Informacji o tym jednak opiekun psa nie znajdzie na opakowaniu –  czyta opis, z którego wynika, że trzyma właśnie opakowanie produktu jakości premium (każdą karmę może tak nazwać, nie ma żadnych zasad dotyczących określania w ten sposób oferowanych produktów).

Na co uważać?

W Polsce za mało mówi się o tym problemie, ale karma tak wysokoprzetworzona to poważne ryzyko dla zdrowia, związane z dwoma szczególnie groźnymi związkami: akryloamidami oraz aminami heterocyklicznymi (HCA). Akryloamidy są silnymi neurotoksynami, które powstają podczas poddawania węglowodanów obróbce cieplnej. Z kolei HCA to związki chemiczne, które powstają w trakcie obróbki cieplnej mięsa, uznawane za czynniki rakotwórcze. 

Przy sprawdzaniu jakości karmy warto więc zwrócić uwagę na kilka kwestii. Czy jest to karma suszona? A może tłoczona na zimno? Czy jednak standardowa, czyli bardzo przetworzona? Jakie składniki podane są w opisie produktu? Mocno przetworzona karma dla psów zawiera dodatki przemysłowe, niedostępne dla konsumentów. W sklepach spożywczych nie kupimy mączki z kurczaka, ryb, czy innego mięsa, bo dostęp do niej ma tylko przemysł spożywczy i paszowy. Podobnie jest z tzw. wzmacniaczami smaku. Mączka z glutenu kukurydzianego, która...

Artykuł jest dostępny dla zalogowanych użytkowników w ramach Otwartego Dostępu.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałów pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy