Psie przyjaźnie ze światem - Rola socjalizacji

Na temat

W kontaktach z otoczeniem pies ma przede wszystkim czuć się komfortowo, aby móc budować dobre relacje z ludźmi i ze wszystkim, co jest wokół niego. Jaką rolę w tym procesie odgrywają inne psy? Jak powinny wyglądać prawidłowe relacje z nimi?

Decydując się na szczeniaka, trzeba wziąć pod uwagę masę rzeczy. Najważniejszymi kwestiami są oczywiście nie tylko nauka komend i zasad, ale także socjalizacja, czyli funkcjonowanie w otaczającym świecie. Dzięki odpowiedniej socjalizacji szczeniak wyrośnie na zrównoważonego i spokojnego psa. Będzie przygotowany na różne sytuacje i bez problemu się w nich odnajdzie. 

Zacznijmy od początku

W procesie socjalizacji najważniejszy jest czas – im później pies do nas trafi, tym trudniej będzie wyplenić jego złe nawyki czy nabyte lęki. Okres kluczowy dla nauki tych podstawowych umiejętności trwa od trzeciego do dwunastego tygodnia życia szczeniaka. Jeśli zdecydujemy się na psa z licencjonowanej hodowli, to zabierzemy go między ósmym a dziesiątym tygodniem jego życia. Oznacza to, że pozostanie nam niewiele czasu. W momencie przekazania powinien jednak znać już podstawy czystości, być przyzwyczajony do obroży i smyczy oraz dotyku. W wypadku adopcji szczeniaka ze schroniska musimy być gotowi na wczesne problemy. Niestety, często socjalizacja takiego zwierzęcia nie przebiegała poprawnie lub w ogóle jej nie było, lecz dzięki cierpliwości i regularnym ćwiczeniom możemy nakierować go na właściwy tor. 

POLECAMY

Obca planeta

Wyobraźmy sobie, że lądujemy na obcej planecie. Jest pełna robotów, latających sa...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy