Rola zabawy w życiu psa

Trening behawioralny

Zabawa w życiu psa jest formą aktywności. Odzwierciedla ona psią radość, energię oraz szczęście. Pies może bawić się zarówno z opiekunem, jak i z innymi psami. Dzięki zabawie pies może także spełniać swoje naturalne instynkty, takie jak: pogoń, polowanie, szarpanie, chwytanie czy gryzienie. Zabawa daje psu możliwość zaspokojenia swoich potrzeb. Zabawa powoduje także relaksację i niweluje stres.

Chęć zabawy i dziecinne zachowania wynikają ze zjawiska, jakie powstało u psów; mowa tu o neotenii. Jest to opóźniony proces dojrzewania oraz zachowanie pewnych cech dziecięcych czy młodzieńczych w wieku dojrzałym. Zjawisko to wynika z procesu udomowienia i zmian genetycznych uwarunkowanych wzorców zachowań. Zabawa jest nie tylko zachcianką psa, ale też potrzebą wynikającą z jego behawioru, należy więc ją spełnić. 

Jakie są funkcje zabawy?

Nasz pies dzięki zabawie spędza z nami czas, a to wzmacnia więź między psem a opiekunem. Jest to doskonałe urozmaicenie wspólnie spędzanych dni. W trakcie zabawy zarówno u psa, jak i u człowieka wydzielają się oksytocyna oraz serotonina [1]. Umożliwia to relaksację i utrzymanie wspólnej linii porozumienia. Zabawa jest także idealnym treningiem kondycyjnym, który usprawnia pracę mięśni, poprawia kondycję i pozwala pozbyć się nadmiaru spożytej wraz z pożywieniem energii. Jest to też niejako trening – jak zachować się w danej sytuacji. Psy często toczą między sobą walki w formie zabawy. Zabawa może służyć również jako forma...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy