W co się bawić? Zabawa, która odzwierciedla charakter

Trening behawioralny

Psy, tak samo jak ludzie, mają swoje charaktery. Są psy spokojne, dla których największą rozrywką jest popołudniowa drzemka, lub takie, które są zawsze skore do wszelkiej aktywności. Nie znaczy to, że jedne psy lubią się bawić, a inne nie. Trzeba tylko znaleźć zabawę, w którą będą chciały się bawić i która będzie dla nich odpowiednia.

Zabawa spełnia wiele ważnych funkcji w życiu zwierząt – redukuje stres, powoduje uwalnianie się „hormonu szczęścia”, spala kalorie, słowem: poprawia fizyczną i psychiczną kondycję naszych czworonożnych przyjaciół. 
Co to jednak znaczy bawić się z psem? Jak to robić z psem reaktywnym? Jak zachęcić leniwego staruszka do aktywności? Czy z każdym psem można bawić się tak samo? Na te pytania odpowiemy, przyglądając się potrzebom psów, wynikającym z ich charakterów.

Psy leniwe, melancholijne 

Czasami wydaje się, że jedyne czego pragną psy, to cisza i spokój. Same raczej nie inicjują zabawy, krzywym okiem patrzą na rzucaną im piłeczkę. Zgodna z temperamentem takich psów będzie np. niezbyt zaawansowana zabawa węchowa. Wystarczy do niej stary, długi szal, w który zawiniemy smakołyki. Dobrze sprawdzi się także tradycyjna mata węchowa z polarowymi frędzlami, między które schowamy psie chrupki.
Ponieważ spokojne z natury psy miewają tendencję do tycia, starajmy się nie zwiększać im dziennej dawki pożywienia.
Dzięki zabawie węchowej pobudzimy leniwe psy do pracy umysłowej. Ale możemy także spróbować pójść krok dalej i zachęcić je do większej aktywności – przeciągania się szarpakiem. Należy wybrać do tego bardzo atrakcyjną zabawkę, najlepiej włocha...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy