W co się bawić? Zabawa, która odzwierciedla charakter

Trening behawioralny

Psy, tak samo jak ludzie, mają swoje charaktery. Są psy spokojne, dla których największą rozrywką jest popołudniowa drzemka, lub takie, które są zawsze skore do wszelkiej aktywności. Nie znaczy to, że jedne psy lubią się bawić, a inne nie. Trzeba tylko znaleźć zabawę, w którą będą chciały się bawić i która będzie dla nich odpowiednia.

Zabawa spełnia wiele ważnych funkcji w życiu zwierząt – redukuje stres, powoduje uwalnianie się „hormonu szczęścia”, spala kalorie, słowem: poprawia fizyczną i psychiczną kondycję naszych czworonożnych przyjaciół. 
Co to jednak znaczy bawić się z psem? Jak to robić z psem reaktywnym? Jak zachęcić leniwego staruszka do aktywności? Czy z każdym psem można bawić się tak samo? Na te pytania odpowiemy, przyglądając się potrzebom psów, wynikającym z ich charakterów.

Psy leniwe, melancholijne 

Czasami wydaje się, że jedyne czego pragną psy, to cisza i spokój. Same raczej nie inicjują zabawy, krzywym okiem patrzą na rzucaną im piłeczkę. Zgodna z temperamentem takich psów będzie np. niezbyt zaawansowana zabawa węchowa. Wystarczy do niej stary, długi szal, w który zawiniemy smakołyki. Dobrze sprawdzi się także tradycyjna mata węchowa z polarowymi frędzlami, między które schowamy psie chrupki.
Ponieważ spokojne z natury psy miewają tendencję do tycia, starajmy się nie zwiększać im dziennej dawki pożywienia.
Dzięki zabawie węchowej pobudzimy leniwe psy do pracy umysłowej. Ale możemy także spróbować pójść krok dalej i zachęcić je do większej aktywności – przeciągania się szarpakiem. Należy wybrać do tego bardzo atrakcyjną zabawkę, najlepiej włochatą, z futra sztucznego lub naturalnego (np. owczej wełny). Mało który pies oprze się takiej puchatej, uciekającej i w dodatku aromatycznej kicie! 
 

Zapamiętaj!

Warto także co jakiś czas zabrać naszego czworonoga na wybieg lub zorganizowany spacer, w czasie którego spotka więcej przedstawicieli jego gatunku. Bądźmy jednak czujni i unikajmy kontaktów z psami nachalnymi czy agresywnymi. Niestety, na wybiegach jest ich sporo. Jeśli widzimy, że „w zabawie” jeden pies wciąż goni inne, to znak, że mamy do czynienia z osobnikiem natarczywym. Wtedy lepiej zabrać naszego pupila z takiego miejsca, bo może nabyć złych wzorców zachowania. 


Psy towarzyskie i wesołe 

To marzenie każdego opiekuna. Lubią przebywać w psim towarzystwie, nigdy nie wszczynają bójek, a nawet występują w roli rozjemcy między kłócącymi się pobratymcami! Do obcych psów podchodzą łagodnie, merdając ogonkiem, a do ludzi z ufnością. Słowem – psy idealne! Zadanie, jakie stoi przed właścicielem takiego zwierzęcia, to pielęgnacja tych cech i ochrona przed złym wpływem. Wspólne zabawy z innymi psami są wskazane i pożądane!
Warto także co jakiś czas zabrać naszego czworonoga na wybieg lub zorganizowany spacer, w czasie którego spotka więcej przedstawicieli jego gatunku. Bądźmy jednak czujni i unikajmy kontaktów z psami nachalnymi czy agresywnymi. Niestety, na wybiegach jest ich sporo. Jeśli widzimy, że „w zabawie” jeden pies wciąż goni inne, to znak, że mamy do czynienia z osobnikiem natarczywym. Wtedy lepiej zabrać naszego pupila z takiego miejsca, bo może nabyć złych wzorców zachowania. 
Poza zabawą w grupie każdy pies musi mieć też możliwość zabawy indywidualnej, by nauczyć się samodzielności. Dla zwierzaka odważnego i otwartego na nowe rzeczy doskonałą formą rozrywki są zaawansowane gry logiczne, w których wykaże się sprytem i inteligencją. Nie wystarczy już tylko wywęszyć przysmaku, ale trzeba jeszcze wymyślić, jak się do niego dostać! A to nie zawsze jest proste. Zabawki bowiem obfitują w różnego rodzaju skrytki, kieszonki, zapadki i dźwignie. Ale jak już uda się taki smakołyk wydobyć, wówczas radość jest ogromna! Pies sam zdobył pożywienie! Jest taki mądry i samodzielny! Jego poczucie własnej wartości szybuje w górę z ogromną prędkością.

Psy wysokoenergetyczne

Kochają biegać za piłką czy frisbee, gonić się z innymi psami na wybiegu, a każdego pluszaka rozszarpują w drobny mak. 
Właściciele często myślą, że skoro pies tryska niespożytą energią, to musi ją wybiegać. Fundują mu wtedy maraton aportowania lub dwie godziny gonitwy z psami na wybiegu. Niestety, to duży błąd. Takie aktywności będą tylko potęgowały nadpobudliwość psa. Ciągłe skakanie, chęć zwrócenia na siebie uwagi i wzmożona czujność są najczęściej oznaką braku prawidłowego wypoczynku i regeneracji organizmu oraz nieumiejętnością wyciszenia się. Takiemu psu najbardziej potrzeba zabaw uspokajających. Do tego służą gumowe zabawki do wypełniania smakołykami i maty do wylizywania. Prym wiodą popularne Kongi, ale rynek zoologiczny obfituje w różne produkty tego typu. Wypełnienia możemy kupić gotowe lub sami je przyrządzać w postaci np. smakowitych kremów. Im gęstsza masa, tym trudniej i dłużej się ją konsumuje. Świetnie się sprawdza stuprocentowe masło orzechowe, gdyż jest niezwykle lepkie i zbite. Nie należy jednak z nim przesadzać, bo zawiera dużo tłuszczu. 
Reaktywnemu psiakowi należy ograniczyć zabawy nakręcające, takie jak szarpanie i aportowanie. Lepiej zastąpić je sesjami węchowymi. Długotrwała praca nosem przysporzy psu mnóstwo radości, a także zdrowo zmęczy. Spokojne spacery można urozmaicać krótkimi zabawami węchowymi, np. chowaniem przysmaków w ściółce lub korze drzew. 

Psy wyalienowane

Są one często lękliwe, po przejściach. Stronią od innych towarzyszy, boją się rzucanych przedmiotów, nie wiedzą, co zrobić z podtykanymi im zabawkami. Wbrew pozorom takie psy najbardziej potrzebują zabawy. Choć nie jest łatwo przełamać ich strach i nakłonić do poluzowania kontroli, powinniśmy...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy