Nosework to sport, codzienna aktywność, ale także narzędzie terapeutyczne. Może pomóc w trudnych sytuacjach, gdy inne metody zawiodą: w sytuacji lęku przed obcymi, agresji wobec innych psów, niebezpiecznych gonitw za samochodami.
Nosework to sport, codzienna aktywność, ale także narzędzie terapeutyczne. Może pomóc w trudnych sytuacjach, gdy inne metody zawiodą: w sytuacji lęku przed obcymi, agresji wobec innych psów, niebezpiecznych gonitw za samochodami.
Nawiązanie kontaktu wzrokowego z psem to pierwszy krok do udanego treningu. Na wyższych poziomach ćwiczeń pozwala on również na chodzenie „na kontakcie”. Na czym polega ten rodzaj ćwiczenia i w jakich sytuacjach jest dla psa oraz jego opiekuna przydatny?
Propriocepcja to zmysł ułożenia własnego ciała w przestrzeni. Mają go ludzie, mają i psy. Warto zadbać o sprawność jego działania. Służą temu ciekawe ćwiczenia.
Duży czy mały, mops czy border collie – wiele psów uwielbia trenować. Trening jest także świetną okazją, aby jeszcze lepiej poznać swojego pupila.
Pojawienie się dziecka to wielkie wydarzenie dla rodziców i wcale nie mniejsze dla psa. Różnica jest taka, że ludzie świadomie przygotowują się do przyjścia dziecka na świat. Mniej lub bardziej zdają sobie sprawę, że ich życie się zmieni, gdy pojawi się mały człowiek. Z psami jednak sprawy mają się nieco inaczej. Nasz pies nie planował z nami dziecka i tak do końca nie da mu się wyjaśnić, co się wydarzy. Mamy jednak całkiem sporo narzędzi, aby ten czas wielkich zmian przejść łagodniej.
Rally-O to wyjątkowy psi sport. Łączy w sobie elementy psiego posłuszeństwa oraz agility, choć tych pierwszych jest więcej. Bardzo często mówi się, że to łatwiejsza, mniej rygorystyczna wersja sportowego posłuszeństwa.
Historia dog dance, czyli tańca z psami, sięga lat osiemdziesiątych XX stulecia. W Polsce jednak zyskuje popularność dopiero teraz. Na czym polega dog dance? Jakie korzyści przynosi zarówno ludziom, jak i psom?
Zima to czas zdecydowanie niesprzyjający aktywności na świeżym powietrzu. Z psem jednak musimy wychodzić na spacer bez względu na warunki za oknem. Na szczęście mimo niesprzyjającej aury możemy z nim również trenować. Jak robić to bezpiecznie?
Twój pies nie chce jeść, nawet kiedy pod nos podsuwasz mu najbardziej aromatyczne smaczki? Niestety, zdarza się to całkiem często. Jak więc zadbać o psiego niejadka? Czy istnieją metody uatrakcyjnienia posiłku, które spowodują, że pies zacznie jeść?
Narzędzia i metody pracy zawsze dobieramy do psa – nigdy odwrotnie! Musimy także dokładnie wyjaśnić mu, dlaczego używamy szelek, obroży czy rozciąganej smyczy. Jeśli to zrozumie, bez oporów pozwoli na ich stosowanie.
Wiele psów cierpi z powodu fobii dźwiękowej. Można im pomóc przez mądre i świadome wychowywanie szczeniąt. Czy jednak można coś zrobić, jeśli fobia zwierzęcia nigdy nie była leczona? Jakie znaczenie ma tutaj integracja sensoryczna?
Psy mają bardzo silną potrzebę gryzienia i żucia. To naturalne zachowanie, choć jego nasilenie jest cechą bardzo indywidualną. Bywa jednak, że staje się uciążliwe.